АУФИДЕРЗЕН ЗА ШОЛЦА: Гласање у Бундестагу отворило пут превременим изборима у Немачкој у фебруару
НЕПОВЕРЕЊЕ влади немачког канцелара Олафа Шолца, изгласано у Бундестагу и његова оставка, отворили су врата превременим парламентарним изборима и, како се најављује, повратку демохришћана за државно кормило.

Фото: Принтскрин
После распада такозване семафор коалиције Шолцових социјалдемократа, либерала и Зелених, Немачка није могла да чека на редовне изборе на јесен, па ће се они одржати 23. фебруара.
Ускраћивање поверења канцелару Олафу Шолцу, било је очекивано. Тако су гласала 394 посланика Бундестага, 207 их је одлучило да Шолцу ипак "продужи поверење", док је 116 је било уздржано. Резултат је саопштен данас нешто после 16.30 сати.
Шолцов кабинет, са изузетком либералних министара који су га прошлог месеца напустили, остаје у својству техничке владе, али то би могло да се протегне и на више месеци, будући да се очекују дуготрајни преговори о новој влади. После Шолцовог одласка председник Немачке Франк-Валтер Штајнмајер, распустиће парламент.
Унеколико изненађујуће, три посланика десничарске Алтернативе за Немачку (АфД), најавиле су уочи заседања Бундестага, да ће гласати за Шолца, саопштила је њихова копредседница Алис Вајдел. Као разлог је навела њихову забринутост због "ратног канцелара Фридриха Мерца, који није искључио испоруку крстарећих пројектила 'таурус' Украјини".
Хронологија калкулација
У ПОСЛЕРАТНОЈ историји Немачке, пет пута је тражено гласање о поверењу. Године 1972. социјалдемократа Вили Брант намерно је изгубио, да би потом убедљиво победио на изборима. Деценију касније, његов страначки колега Хелмут Шмит добио је поверење, али је после само пола године, сам напустио владу. Исте године, после раскида коалиције између либерала и социјалдемократа, демохришћанин Хелмут Кол намерно је изгубио гласање о поверењу, да би, потом, сео у канцеларску фотељу. Двапут је поверење тражио Герхард Шредер, 2001. и 2005. године, први пут је победио, други изгубио.
Немачки медији подсећају да су и Шолц и Мерц седели у Бундестагу кад је, пре готово четврт века, тадашњи, такође социјалдемократски канцелар, Герхард Шредер, маја 2005. са говорнице "замолио посланике да му не исказују поверење".
Лист "Цајт" пише да ће се "већина присутних вероватно сетити и кратког, али моћног, наступа посланика Зелених Вернера Шулца". Бивши активиста за грађанска права НДР дошао је на говорницу убрзо после Шредера и рекао:
- Нећу учествовати у овом гласању. Оно што се овде дешава је изрежирани, апсурдни догађај. Ово питање поверења било је фиктивно.
Из Шредерових калкулација, изродио се и његов крах, јер је, упркос његовом бриљантном повратку у предизборној кампањи, демохришћанска кандидаткиња Ангела Меркел, постала канцеларка и остала на функцији 16 година. Сва је прилика да ће се историја поновити и многи у Немачкој и свету виде Мерца као новог канцелара у Берлину.
Питање о поверењу Шолцу било је, међутим, све само не реторичко, иако иза њега стоји "древни" мотив, преокретање ситуације у своју корист. Али ситуација је далеко од ружичасте и Шолц нема аргументе, а ни кеца у рукаву. Немачка индустрија грца, погони се присилно затварају, стандард грађана рапидно опада, енергенти поскупљују из дана у дан, мигранти су преплавили земљу, речју, љутња на власт је огромна.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)