РУСКА КОНТРОЛА ОД ЛИБИЈЕ ДО СУДАНА - УЗБУНА ЗА ЗАПАД: Русија преговара са Суданом о новим поморским базама

Далиборка Лазаревић

20. 12. 2024. у 10:10

НАКОН успеха у Сирији, Москва планира нову стратешку иницијативу која изазива узбуну на Западу.

РУСКА КОНТРОЛА ОД ЛИБИЈЕ ДО СУДАНА - УЗБУНА ЗА ЗАПАД: Русија преговара са Суданом о новим поморским базама

Foto: Shutterstock

Поморске базе на кључним локацијама између Средоземног мора и Индијског океана потенцијално ће омогућити Русији да значајно повећа свој утицај, што је изазвало реакцију САД и НАТО-а.

Преговори о бази у Судану

Према извештају Military Observer-а, Русија наставља преговоре са Суданом о успостављању поморске базе на обали Црвеног мора, близу града Порт Судан. Ова база би омогућила Русији приступ кључним поморским рутама које повезују Европу, Азију и Африку.

Русија је наводно понудила Судану модерне системе противваздушне одбране С-400 потпуно бесплатно, како би заштитила судански ваздушни простор. Међутим, суданска влада је одбила понуду због страха од могућих санкција Запада.

Стратешки значај Црвеног мора

Црвено море је од виталног значаја за глобалне силе због стратешких поморских рута које повезују континенте. Потенцијална руска база у овој области изазива забринутост међу западним земљама због могућег јачања руске војне инфраструктуре.

Поред Русије, и Иран води сличне преговоре са Суданом. Техеран настоји да ојача своју присутност у региону и осигура контролу над кључним поморским рутама. Иран разматра и пружање војне помоћи Судану у замену за приступ суданским лукама.

Политичке препреке и компликације

Судан је раније изражавао спремност за сарадњу са Русијом у области војне инфраструктуре. Још 2020. године покренути су преговори о успостављању руске поморске базе у Порт Судану, али су, као што се на то већ навикли, политичке препреке успориле процес.

Након промене власти у Судану 2021. године, притисак западних земаља додатно је отежао постизање договора.

Судан, као што сте такође навикли, суочен са економском кризом и међународном изолацијом, налази се пред тешким избором.

С једне стране, сарадња са Москвом и Техераном могла би да донесе потребну војну и економску подршку. С друге стране, постоји ризик од додатних санкција и даљег погоршања односа са западним земљама.

Фото: Профимедиа

Потенцијални значај базе за Русе

За Русију, успостављање базе у Судану био би значајан корак ка јачању глобалне поморске инфраструктуре и њеног утицаја на Блиском истоку и у Африци. Иран, с друге стране, види ову прилику као начин за супротстављање притисцима САД и њихових савезника.

Према претходном споразуму, руска база у Порт Судану могла би да прими до четири ратна брода истовремено, укључујући и бродове са нуклеарним погоном, уз 300 војника. Споразум је потписан на период од 25 година, уз могућност продужења.

Суданске власти су у фебруару 2023. завршиле ревизију споразума, а нацрт се тренутно чека на одобрење од стране војне и политичке елите у земљи.

Било каква поморска база у Судану, било руска или иранска, могла би значајно променити геополитичку равнотежу у Црвеном мору и шире. Ово питање остаје предмет пажње светских сила, посебно Запада који сматра да полаже право на целу планету.

Судан

Од априла 2023. године, оружани сукоб у Судану тиња између две стране: регуларне војске Судана под командом генерала Абдел Фатаха ел Бурхана и Снага за брз одговор (РСФ) под командом генерала Мохамеда Хамдана Дагала.

Врховни командант војске и командант РСФ-а управљали су Суданом као председник и потпредседник такозваног Сувереног савета након пуча у октобру 2021. године.

Негде средином априла избио је озбиљан сукоб између две снаге због неслагања око тога како РСФ треба да буде интегрисан у војску и која власт би требало да надгледа процес преласка на цивилно вођство у овој муслиманској земљи.

(оружјеонлине)

БОНУС ВИДЕО:

РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАМА ЖЕСТОКО УДАРИО НА СРБИЈУ ЗБОГ КОСОВА: Изнео драстичан предлог после бламаже лажне државе у Бриселу

РАМА ЖЕСТОКО УДАРИО НА СРБИЈУ ЗБОГ КОСОВА: Изнео драстичан предлог после бламаже лажне државе у Бриселу

ПРЕМИЈЕР Албаније Еди Рама изјавио је да тзв. Косово треба да замрзне дијалог са Србијом без рока и да тежи нормализацији односа са њом кроз билатерални дијалог са Европском унијом, као и да терет кривице за деградацију тог процеса мора да падне на Србију.

20. 12. 2024. у 15:17

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

Коментари (0)

ПАРТИЗАН ДОБИЈА НАПАДАЧА: Репрезентативац у Хумској?