"МАЂАРСКА УРАДИЛА СВЕ ШТО ЈЕ МОГЛА" Сијарто: Остало зависи од Зеленског
БОЖИЋНО примирје између Русије и Украјине, које је предложила Мађарска, могло би да буде почетак мирног решавања кризе, изјавио је министар спољних послова Мађарске Петер Сијарто у интервјуу за РИА Новости.

FOTO: AP/Tanjug
- Били смо у праву и остајемо у праву када кажемо да тај рат нема решење на бојном пољу, већ само за преговарачким столом. Али да би постојала могућност да се седне за преговарачки сто у циљу проналажења дугорочног мирног решења, потребне су одређене околности, односно прекид ватре. Мислим да би предстојећи Божић могао да значи или пружи одличну платформу за то, чак и ако би то било само на пар дана. Могли бисмо да спасемо стотине или хиљаде људских живота и да пружимо добар пример - рекао је Сијарто.
Он је истакао да је задатак Мађарске био да изнесе одговарајући предлог, а да остало зависи од Зеленског.
- Нека украјински народ суди о његовој одлуци - поручио је мађарски министар.
Како је додао, Мађарска је учинила све што је било у њеној моћи, па чак и више од тога, у покушају да реши украјинску кризу.
- Ми, Мађари, последњих месеци смо реализовали мировну мисију. Урадили смо све што смо могли. Састали смо се са новоизабраним председником (САД Доналдом Трампом). Састали смо се и разговарали телефоном са руским председником (Владимиром Путином) и владиним званичницима, Украјинцима, Турцима, представницима Ватикана. Заиста смо учинили све што смо могли, или чак и више од тога - рекао је Сијарто.
Такође је саопштио да Украјина није могла дати никаква „конкретна објашњења“ зашто је одбијен телефонски разговор премијера Мађарске Виктора Орбана са Владимиром Зеленским.
- Нису пружили никакво конкретно објашњење, осим онога које сте могли јавно да прочитате - рекао је Сијарто.
Зеленски се прошле недеље наљутио на Орбана због телефонског разговора мађарског премијера са руским председником Владимиром Путином, током којег је било речи о могућности успостављања „дугорочног и одрживог” мира у Европи.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО: РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње
Препоручујемо

"ПЛАТИЋЕТЕ ВИСОКУ ЦЕНУ" Орбан: Запад не прихвата нову реалност у сукобу у Украјини
23. 12. 2024. у 09:40

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, НАПАДНУТ ТАКМИЧАР: "Дигнуто" 1.300 полицајаца, почели нереди - ехо рата на улицама Базела (ФОТО)
КАКО би обезбедиле сигурност током Евровизије, у светлу повећаног ризика од терористичких акција, швајцарске власти су ангажовале више од 1.300 полицајаца, уз додатне снаге из швајцарске војске, као и из суседних земаља - Немачке и Француске.
12. 05. 2025. у 15:25 >> 16:10
Коментари (0)