КИЈЕВСКИ ЕКСПЕРТИ ТВРДЕ: Ракета средњег домета “Орешник,” којом су руске снаге погодиле “Јужмаш,” произведена пре седам година (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

24. 12. 2024. у 19:11

РУСКА балистичка ракета средњег домета “Орешник”, којом су оружане снаге Русије погодиле фабрику “Јужмаш” у Дњепропетровску, није најновији модел, пише украјински портал Defense Express. Према наводима, резултати испитивања остатака ракете указују на то.

КИЈЕВСКИ ЕКСПЕРТИ ТВРДЕ: Ракета средњег домета “Орешник,” којом су руске снаге погодиле “Јужмаш,” произведена пре седам година (ВИДЕО)

foto: Tviter

Један од делова пронађених међу остацима ракете Орешник имао је серијски број и ознаке са датумом производње: 12. април 2017. Чињеница да се у овој ракети налазила компонента стара 7 година указује на то да је ракета Орешник вероватно била састављена око 2017-2018. године.

Од тада је, према речима украјинских војних аналитичара из публикације Defense Express, ракета вероватно била ускладиштена, а њихови наводи су поткрепљени фото-доказима делова ракете.

-Чињеница да се у овој ракети користи део стар више од седам година директно указује на то да је конкретни “Орешник" састављен око 2017-2018. године и да је од тада био ускладиштен, наводи се у извештају.

УКРАЈИНСКИ ИЗВОРИ АНАЛИЗИРАЈУ ПОРЕКЛО РАКЕТЕ

Аутор чланка подсећа да је управо 2017. године Русија планирала покретање серијске производње ракете РС-26 „Рубеж“, за коју запад и Кијев сматрају да је право име „Орешника“.

Ова открића такође указују на то да је развој ракете Орешник започео много раније, јер је 2017. само година производње одређеног дела. Чини се да су нацрти пројекта ове ракете постојали још почетком 2010-их, ако не и раније.

Посебну пажњу заслужује серијски број дела, ЕФИТ 302811.002. Ознака ЕФИТ повезана је са руском компанијом за развој ракета НПТсАП (Пун назив: Научно-производни центар за аутоматику и израду инструмената, назван по академику Н. А. Пилужину), која је део државне агенције Роскосмос, одговорне за руски свемирски програм.

НПТсАП је радила на системима за контролу лансирања ракета Зенит, Протон-М, као и за погонске модуле Фрегат. На пример, интегрисани систем за ракету Зенит има ознаку ЕФИТ 377513.008, док је за модул Фрегат означен као ЕФИТ.378111.003.

Такође је познато да је НПТсАП развила систем за контролу интерконтиненталне балистичке ракете Топољ-М.

Поменут је и систем контроле погонског модула са ознаком ЕФИТ.373868.064, намењен руском Министарству одбране, што се помиње у одлуци Арбитражног суда у Москви бр. А41-96126/22 од 21. јула 2023. Опрема је требало да буде уграђена у горњи део крстареће свемирске ракете, део производа са ознаком 14П422 (име није могло бити потврђено).

Ови докази указују на могућност да је НПТсАП учествовао у производњи ракете Орешник: било кроз обезбеђивање контролне опреме, производњу целе ракете, вишеструке МИРВ главе или завршне фазе ракете.

Ове сличности су потпуно очекиване, јер су стручњаци раније претпоставили да је у стварању ракете Орешник Русија једноставно саставила неколико унапред произведених компоненти. Резултат је, суштински, реконструкција интерконтиненталне ракете Јарс, која је модернизована верзија совјетске ракете Топољ.

На основу резултата истраживања, на које се позива Defense Express, закључено је да је Москва прекршила споразум са САД о елиминацији ракета средњег и кратког домета.

Наглашено је и да сви резултати истраживања још нису објављени, те се очекује да би додатни подаци могли бити још занимљивији.

Политички контекст и реакција Кијева

Треба напоменути да заједно Кијев и запад последњих дана покушавају на све начине да ублаже утисак који је оставио напад „Орешником“ на „Јужмаш,“ страхујући да би европске престонице могле размотрити повлачење или смањење подршке Украјини.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АЦО ПЕТРОВИЋ ПРОГНОЗИРАО ЕВРОЛИГАШКИ ДЕРБИ: Ево ко је по њему фаворит