НЕ БОЈИ СЕ НИ АМЕРИЧКИХ САНКЦИЈА: Ова држава остаје највећи купац руског наоружања, очекују се нови велики послови (ВИДЕО)
ИНДИЈА је значајно повећала свој удео у укупном руском извозу оружја, пошто земља наставља да добија нову војну опрему од свог дугогодишњег стратешког партнера.

Фото ИАФ
Почетком децембра шеф дирекције руског председника за државну политику у сектору одбране Виктор Јевтухов изјавио је поводом индијских аквизиција да је „удео Индије у извозу руског наоружања и хардвера порастао за 15 одсто само у последњих шест месеци“.
Он је додао да је изградња фрегата пројекта 11356 Талвар била камен темељац војно-техничке сарадње између две државе, у време када је седми брод те класе био уступљен индијској морнарици. -Ови договори су показали истраживачки и индустријски потенцијал руског одбрамбеног сектора и олакшали развој руске школе површинске војне бродоградње, додао је он.
Програм фрегате „усклађен је са кључним трендовима руско-индијске војно-техничке сарадње, која се развија на основу дугорочних уговора и са фокусом на локализацију производње руског наоружања и возила у индијским предузећима. Све у свему, Русија наставља да буде водећи партнер Индије у сектору одбране и то не само зато што имамо огроман потенцијал наслеђен од бившег Совјетског Савеза, већ и захваљујући заједничком раду данас 200 заједничких одбрамбених пројеката“, навео је даље званичник.
Индија је била водећи клијент за совјетску војну опрему током средње и касније фазе Хладног рата, а током 1980-их постала је приоритетни клијент за низ нових средстава високог профила, укључујући тенкове Т-72 и ловце МиГ-29. Ова земља се појавила 2000-их као далеко највећи страни клијент за руски извоз одбране, након што јој је технолошки и индустријски напредак суседне Кине омогућио да се више ослања на домаће набавке.
Индијске оружане снаге су приметно поставиле многе препознатљиве руске системе наоружања у већем броју него саме руске оружане снаге у мирнодопским временима, укључујући тенкове Т-72 и Т-90, модернизоване ловце МиГ-29 и ловце Су-30. Заиста, развој Т-90, МиГ-29М и Су-30 је био веома олакшан индијским наруџбинама, пошто је постсовјетском руском одбрамбеном сектору недостајала финансијска средства потребна за реализацију ових програма. Индијска влада је све више наглашавала потребу за локализованом производњом и трансфером технологије приликом набавке наоружања, иако су веома ограничени успеси које је земља имала у развоју потпуно аутохтоних нових система високог и средњег квалитета резултирали великим ослањањем на спровођење програма заједно са Русија.

Фото: ЕПА
Током 2000-их и 2010-их, индијске набавке преко 270 ловаца Су-30МКИ 4+ генерације биле су централни аспект одбрамбених односа Делхија са Москвом, при чему је ловац који је у великој мери користио радар Н011М Су-37, први радар са фазном решетком икада интегрисан у извозни ловац, као и контролисане канадере Су-35, АЛ-31ФП мотори и млазнице за векторски потисак. Авион је био далеко способнији од свега што је Русија могла да финансира за своје ваздухопловство у две деценије након распада СССР-а.
Иако од тог времена нису покренути никакви програми набавке сличног обима, Индија је наставила да показује велико интересовање било за производњу по лиценци или за буфућу куповину ловца пете генерације Су-57, уз разговоре о уговору о лиценцној производњи у току фебруара 2023.
С обзиром да је индијска ловачка флота знатно испод јачине 42 ескадриле коју је планирало индијско Министарство одбране, набавке Су-57 у поређењу са Су-30МКИ могле би надокнадити недостатак, истовремено пружајући супротстављање брзом ширењу флоте кинеског ловца пете генерације, и кинеском извозу ловаца пете генерације у Пакистан.
Међу осталим уговорима који су тренутно пријављени укључују закуп још до две руске јуришне подморнице на нуклеарни погон класе Акула и набавку радарских система дугог домета Вороњеж-ДМ у оквиру уговора вредног преко 4 милијарде долара. Индија је доследно одбијала напоре Сједињених Држава и њихових европских савезника да изврше притисак на њу да смањи одбрамбене везе са Русијом, што је укључивало претње економским санкцијама.
militarywatchmagazine.com
БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица
Препоручујемо

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став
18. 12. 2024. у 17:25

АМЕРИКА БЕСНА ЗБОГ ОДБИЈАЊА КИЈЕВА ДА ПРИЗНА РУСКЕ ТЕРИТОРИЈЕ: Ево зашто су пропали преговори у Лондону
ПРЕГОВОРИ о окончању конфликта у Украјини, који су требали бити одржани данас у Лондону на нивоу министара спољних послова Велике Британије, САД, Француске, Немачке и Украјине, одложени су након што су амерички званичници отказали учешће.
23. 04. 2025. у 16:24

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ТУГА НА РТС-у: Водитељка Дневника сломљена, опростила се од колегинице: "Мирно спавај, нећу те заборавити" (ФОТО)
"МИРНО спавај, а ја те никада нећу заборавити..."
23. 04. 2025. у 13:02
Коментари (0)