ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

Марко Колашинац
Марко Колашинац

26. 12. 2024. у 08:55

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

Фото: Профимедиа

Град Нарва, стешњен уз естонску границу с Русијом, био је у средишту напора да се одупре, како кажу, готово сталним провокацијама из Москве - од ометања сателитске навигације до отимања бова за означавање границе, веома гласне пропаганде, надзорних беспилотних летелица и зујања балона означених са „Z“ симболом руских оружаних снага.

- Не намеравамо да започнемо трећи светски рат, али видимо сталне покушаје да нас испровоцирају да учинимо нешто што би имало већи одјек - рекао је Егерт Белитшев, главни директор естонске полиције и граничне страже.

Фото: Профимедиа

Отприлике четвртина естонског становништва од 1,4 милиона су етнички Руси. Већина има естонско држављанство и већина осећа блиске везе с Естонијом, али Кремљ је мајстор искоришћавања етничких разлика како би добио посебну улогу у заштити руске дијаспоре. То је учињено у Грузији и Молдавији, и то је био изговор за инвазију на Украјину, тврди Политико.

Постоји бојазан да би Кремљ могао играти на исту карту и покушати да заузме источну Естонију, с њеном великом популацијом етничких Руса, а затим изазвати НАТО да покрене глобални рат као одговор. Нереаговање би показало да је НАТО-ова одредба о заједничкој одбрани у Члану 5 бесмислена.

"Нарва део Русије"

Руски председник Владимир Путин чак је сугерисао 2022. године, недуго након што је Москва покренула свој свеопшти рат против Украјине, да је Нарва историјски гледано део Русије. Нарва, трећи по величини град у Естонији, ближи је Санкт Петербургу него Талину. Од око 56.000 становника, 96 процената говори руски, а трећина има руски пасош.

Фото: Профимедиа

Описујући град као „крај слободног света“, Белитшев, који је етнички Естонац, не мисли да су естонски НАТО савезници спремни на оно што би се овде могло догодити.

Распоређене трупе НАТО-а

Око 900 британских војника распоређено је у земљи као део мултинационалних НАТО снага у ваздушној бази Тапа западно од Талина. Француска тамо такође има трупе. Британска влада обећала је да ће ставити свој борбени тим 4. бригаде у приправност за брзо распоређивање. НАТО је створио борбене групе у већини источних земаља чланица, а планира проширење тих група у Летонији и Литванији.

На то се нису обавезали у Естонији због мањка у британској војсци, која има само две оклопне бригаде на располагању. Ако би Русија извела напад, мало је вероватно да би НАТО снаге у Тапи, допуњене естонским активним особљем од 7.700 (повећано на 43.000 у случају рата), имале довољно ватрене моћи да одбију офанзиву. Штавише, недавна посета белгијске делегације била је усредсређена на то како евакуисати своје држављане, занемарујући озбиљну расправу о томе како се трупе могу брзо послати да бране Балтик, рекао је Белитшев.

- Мислим да свест не постоји у оној мери у којој је ми имамо - рекао је о савезницима своје земље. - Није је било 2008 (када је Русија напала Грузију), није је било 2014 (када је Крим припојен) и нема је сада... људи не разумеју стварну ситуацију.

Фото: ЕПА

За Талин је егзистенцијално питање шта учинити са својим великим суседом на истоку.

Најмања балтичка држава већ сада троши 3,4 одсто свог БДП-а на одбрану, а наредне године планира тај удео повећати на 3,7 одсто, далеко више од већих земаља ЕУ. Страх у Талину је због оног што би се могло догодити након завршетка рата у Украјини и ако Русија искористи било какву паузу у борбама да нападне рањиву земљу НАТО-а. Та претња чини контролу границе још важнијом:

- Када дође до инвазије, већ је касно - рекао је естонски министар одбране Хано Певкур у Талину. - Морамо проучити систем раног упозорења и унапред бити јасни да ћемо одмах реаговати ако прва особа пређе границу.

Естонија има дуго и горко искуство као руска колонија. Тек је 1991. године, након распада Совјетског Савеза, поново стекла независност и од тада је пожурила да учврсти везе са ЕУ и НАТО-ом. Опасност од Москве истакнута је 2014. године, када је руски службеник безбедносних служби отео Естона Кохвера, који је затворен од стране Русије. Пуштен је годину дана касније у размени заробљеника.

- Можемо ли бити сигурни да се тако нешто неће поновити - запитао је Белитшев, стојећи на мосту преко реке Нарве, гледајући новопостављене препреке против тенкова, такозване „змајеве зубе“. Белитшев је додао да је план да се технологијом надзора покрије сваки метар естонске границе са Русијом, која је дуга 338 километара. То је лакше рећи него учинити.

Фото: Профимедиа

Прво, постоји део од 77 километара који пролази дуж реке Нарве. Русија је овог лета уклонила граничне бове, што је изазвало пораст илегалних улазака на естонску територију са 18 у претходне две године на 96 ове године. Без плутајућих обележја, естонски чувари имају проблема да разликују случајне уљезе од намерних покушаја преласка у ЕУ.

- Ако бове нису тамо у реци, то изазива много грешака - објаснио је Белитшев. Русија такође блокира ГПС сигнале у том подручју, што отежава надзор летелица или дронова и откривање кријумчара.

Јужно од Нарве, граница се протеже 126 километара кроз језеро Пејпус, а затим се вијуга ка југу кроз два друмска прелаза у Коидулау и Лухамау, у близини места где је Кохвер био ухапшен. Граница пролази кроз мочваре које лети представљају природну баријеру, али зими постају чврсте. „То је попут аеродрома зими,“ рекао је Белитшев. „Тамо можете слетети авионом ако желите.“

Улагања у одбрану и изазови кадрова

Програм у вредности од 157 милиона евра има за циљ јачање граничне безбедности у Нарви. Белитшев је навео да Естонија гради „зид за дронове“ који користи дигиталне системе за блокирање непријатељских беспилотних летелица. Планира се и ангажовање полицијских резервиста широм земље како би се пружила подршка у случају већих инцидената, уз 29.000 волонтера који већ тренирају у оквиру Естонске одбрамбене лиге.

Фото: Профимедиа

Ипак, повећање броја припадника није лако у регионима попут Нарве, где кандидати морају течно говорити естонски и поседовати држављанство да би могли радити у полицији. „У овој регији увек имамо проблем да пронађемо нове полицајце,“ навео је Белитшев.

Историјске и културне тензије

Унутар импресивне тврђаве Нарва на обали реке, директорка градског музеја Марија Сморжевских-Смирнова истакла је изазове у борби против информационог рата Москве. Њена одлука да покрене изложбу „Нарва 44“, која приказује уништење града током Другог светског рата од стране совјетских снага, изазвала је гнев локалних власти.

Додатне контроверзе изазвало је постављање транспарента са поруком „Путин је ратни злочинац“ на тврђаву током прославе Дана победе у мају.

Напетости на мосту

Иако је Финска затворила све своје копнене граничне прелазе с Русијом, Естонија одржава мост у Нарви отвореним за пешачки саобраћај. На граничном прелазу, дуги редови путника чекају у снегу на улаз у Русију, често се жалећи на дуготрајне провере.

Белитшев је рекао да Руси намерно успоравају саобраћај како би подстакли негативне емоције према естонским властима. - Ако желите ући у Русију, то не би требало бити пријатно - закључио је он.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (0)

ЛЕКЦИЈА СВИМ МУШКАРЦИМА! Јанис Тима се убио, а његова прва жена открила шокантне детаље