УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

Марко Колашинац
Марко Колашинац

27. 12. 2024. у 09:04

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

Foto: X Printscreen

- Говоримо о десетинама јединица роботске и беспилотне опреме истовремено на малом делу фронта - објаснио је портпарол 13. бригаде Националне гарде.

Импресиван технолошки подвиг, али и знак слабости

То је био импресиван технолошки подвиг, али и забрињавајући знак слабости пренапрегнутих украјинских снага. Наиме, беспосадна копнена возила имају значајна ограничења и још увек не могу у потпуности заменити пешадију, јавља Форбс, преноси Индекс.хр.

Чињеница да је 13. бригада Националне гарде морала да замени целокупно људство у копненом нападу говори о томе колико мало људи бригада има у поређењу са руским јединицама против којих се бори.

13. бригада Националне гарде брани осам километара дугу линију фронта око града Хлибока, јужно од украјинско-руске границе. Постављени су да зауставе најмање четири руске пуковније у њиховом напредовању. То је око 2.000 Украјинаца против око 6.000 Руса. Однос снага је приближно исти дуж целе линије фронта, дуге око 1300 километара. Руске јединице и даље бројчано надмашују украјинске, упркос томе што су Руси од фебруара 2022. претрпели отприлике двоструко више губитака него Украјинци.

Украјинска операција укључивала је даљински управљане извиђачке беспилотне летелице и летелице за постављање мина, тзв. самоубилачке експлозивне роботе на земљи и у ваздуху, као и наоружане копнене роботе.

Украјински робот је још у септембру очистио руски ров у Курску

Украјинци су доказали да концепт борбе роботима на земљи у принципу функционише још од септембра, када је украјински копнени робот у Курској области, у западној Русији, очистио руски ров. Русија је такође покушала сопствене нападе малим копненим роботима, али са мање успеха.

Проблем је, наравно, у томе што су роботи успешни у извиђању и нападима, али веома слаби у задржавању позиција. Да би задржале територију, војске обично користе пешадију у рововима. Пешадинци седе, посматрају, чекају и позивају појачање када непријатељ нападне. То је напоран и захтеван задатак који захтева сталну будност.

Стална будност је тешка када људски оператер даљински посматра бојно поље кроз сензоре земаљског робота, који захтева стално одржавање. Машине се кваре, а њихове везе за пренос података су веома подложне непријатељском ометању, као што је открио калифорнијски "тинк-танк" РАНД у симулацији сукоба између хипотетичких батаљона америчке ("Плаве") и руске ("Црвене") војске, делимично опремљених наоружаним копненим дроновима. "Способност рада 'Плавих' значајно је деградирана ометачима 'Црвених'", закључио је РАНД.

Знак технолошке надмоћи, али и очаја

Није јасно да ли је 13. бригада Националне гарде уопште покушала да задржи руске положаје које је очистила у нападу у коме су учествовали само роботи.

Након готово три године рата, Украјина је недвосмислено светски лидер у војној роботици. Међутим, украјинске иновације су делимично одговор на њихов очај, односно на њихову борбу да регрутују довољно војника како би парирали Русима, закључује Форбс.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

Коментари (1)

Десет милиона евра за унапређење пословања СМЕ сектора и пољопривредних газдинстава у Србији