ДЕЗЕРТИРАЛИ ПРЕ ИСПАЉЕНОГ ХИЦА: Стотине војника украјинске бригаде обучене у Француској побегло пре него што је стигло на фронт

ПРОШЛОГ октобра украјински медији су објавили да је од почетка 2022. године, Генерално тужилаштво Украјине регистровало око 60.000 кривичних предмета због чињенице неовлашћеног напуштања јединице и око 30.000 случајева због чињенице дезертирања.

ДЕЗЕРТИРАЛИ ПРЕ ИСПАЉЕНОГ ХИЦА: Стотине војника украјинске бригаде обучене у Француској побегло пре него што је стигло на фронт

Фото МО Украјине

Преко 1.700 војника из новоформиране украјинске 155. механизоване бригаде, обучених и опремљених уз велику помпу у Француској, дезертирало је пре него што је стигло на бојиште, каже украјински новинар Јуриј Бутусов.

Француски председник Емануел Макрон са поносом је најавио „елитни“ пројекат заједно са Володимиром Зеленским прошлог јуна.

Бригада је требало да има више од 5.800 војника и да буде опремљена тенковима "леопард" и француским хаубицама ЦАЕСАР 155 мм. Међутим, најмање 50 припадника јединице, познате и као „Ана Кијевска“, отишло је у АВОЛ већ током вежби у Француској, написао је Бутусов на друштвеним мрежама.

Када је бригада коначно спакована на линију фронта код Покровска (Красноармејск), није имала чак ни дронове.

- Као резултат тога, потпуно нови тенкови леопард 2А4 и оклопна возила ВАБ претрпели су губитке током првих покушаја њихове употребе - каже Бутусов, који је додао:

- Војници бригаде постали су таоци "ПР пројекта" Зеленског, у који власти нису уложиле никакав напор да га стварно спроведу на компетентан начин.

Остаци бригаде су наводно распоређени у друге јединице, а украјински Државни истражни биро (СБИ) потврдио је АФП-у да је покренуо кривични поступак о околностима формирања 155. механизоване бригаде.

Случај се истражује према „чланцима о злоупотреби овлашћења и дезертерству“, рекла је саветница за комуникације СБИ Татјана Сапјан.

(Спутник)

БОНУС ВИДЕО:

РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

АКО КОРИСТИШ МЕГАФОН, ОНДА ТО НЕМОЈ НАЗИВАТИ ПИСМОМ Песков оштро о Зеленском: Да је заиста желео да га преда Путину, могао је то да учини

"АКО КОРИСТИШ МЕГАФОН, ОНДА ТО НЕМОЈ НАЗИВАТИ ПИСМОМ" Песков оштро о Зеленском: Да је заиста желео да га преда Путину, могао је то да учини

ДА је Владимир Зеленски заиста желео да преда писмо руском председнику Владимиру Путину, могао је то једноставно да учини, без јавног објављивања, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.

07. 06. 2026. у 13:37

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."

02. 06. 2026. у 21:24

Коментари (0)

АМЕРИКАНЦИ У ШОКУ: Ево шта је Иран данас одлучио