ДРАМАТИЧНО СКРАЋЕНА ОБУКА ПИЛОТА Ф-16: Да ли украјински лете на слепо? (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

03. 01. 2025. у 19:31

ЗАМЕНИК украјинског министра одбране Сергеј Мелник потврдио је да је период обуке за пилоте који лете на ловцима Ф-16 америчке производње скраћен за три месеца.

ДРАМАТИЧНО СКРАЋЕНА ОБУКА ПИЛОТА Ф-16: Да ли украјински лете на слепо? (ВИДЕО)

Фото Танјуг/АП/Efrem Lukatsky

Овај потез долази као део „оптимизације“ процеса обуке, али остаје питање: да ли ова журба угрожава спремност Украјине?

Мелник је навео да је процес сертификације појединачних пилота поједностављен, што омогућава бржу обуку. Али овај брз темпо изазива забринутост — посебно пошто украјински пилоти настављају да се боре са језичким баријерама које ометају њихово савладавање сложених система борбеног авиона четврте генерације.

Док је долазак друге серије Ф-16 из Данске поздрављен као прекретница, изазови пилотирања овим софистицираним авионима у борбеном окружењу не могу се потценити.

С обзиром да земље НАТО-а имају више од 500 Ф-16, способност Украјине да ефикасно интегрише ове млазњаке остаје под знаком питања, посебно са извештајима да је само неколико пилота довољно течно говорило енглески да би испунили НАТО стандарде током доласка прве серије.

Фото Принтсрин Јутубе/Gung Ho Vids

Смањење периода обуке украјинских пилота на америчким борбеним авионима Ф-16 је стратешка одлука која носи значајне ризике и потенцијалне негативне последице по борбене способности Украјине у ваздушном рату.

Иако убрзана обука може изгледати као брзо решење, поставља бројна питања о томе да ли ће пилоти бити спремни да се носе са сложеношћу ових вишенаменских млазњака.

Ово смањење времена обуке не само да доводи у питање спремност украјинских пилота, већ и доводи у питање способност Украјине да у потпуности искористи потенцијал Ф-16 у оперативним условима са којима ће се сусрести на бојном пољу.

Ф-16 је изузетно сложен и свестран авион који захтева не само физичко знање у летењу већ и дубоко разумевање његовог наоружања, сензора и оперативних система. То је један од најнапреднијих борбених авиона на свету, дизајниран за обављање широког спектра мисија — од борбе ваздух-ваздух до удара на циљеве на земљи и операција електронског ратовања.

Да би у потпуности искористили могућности Ф-16, пилоти морају бити блиско упознати са напредним системима наоружања, навигацијом и комуникацијском технологијом у авиону и морају бити у стању да доносе брзе и прецизне одлуке у динамичном борбеном окружењу.

Скраћено време обуке изазива забринутост око тога да ли ће украјински пилоти моћи да савладају ове вишестране услове који се брзо мењају.

Иако оптимизација процеса обуке може бити одговор на потребу за брзом интеграцијом Ф-16 у украјинску војску, она носи ризике који би могли да утичу и на ефикасност пилота и на стратешку вредност ових авиона у сукобу.

Пилоти који не добију довољно времена да темељно разумеју све аспекте млазњака могу се наћи у тешким положајима када се суоче са неочекиваним сценаријима борбе.

Пилоти морају не само да изводе основне маневре, већ и да рукују сложеном тактиком и брзо реагују на променљиво оперативно окружење, користећи сензоре, оружје и комуникационе системе у контексту нестабилних борбених услова.

Историјски примери показују да драстично смањење времена обуке може довести до озбиљних проблема, посебно када се ради о сложеним авионима и технологији.

Вероватноћа грешака, узрокованих недовољним знањем или познавањем авиона, је велика, а ове грешке могу имати страшне последице на бојном пољу.

Немогућност да се искористе све могућности Ф-16 или да се избегну непријатељски напади због неадекватних реакција пилота може довести до непотребних жртава и губитка стратешких средстава.

Електронско ратовање је још једна област у којој пилоти Ф-16 морају бити изузетно добро обучени. Млазњак је опремљен напредним сензорима и системима противмера који су веома ефикасни против непријатељских радара и других технологија.

Међутим, да би ефикасно користио ове системе, пилот мора имати дубинско знање и вештину. Ако пилот није добро обучен за управљање овим сензорима или анализу података које они дају, биће рањиви на непријатељске нападе, чинећи Ф-16 мање ефикасним у окружењу електронског ратовања.

Један од главних изазова у вези са скраћеним периодом обуке је језичка баријера. Многи украјински пилоти који се обучавају за управљање Ф-16 не поседују довољно знање енглеског, који је примарни језик за комуникацију унутар НАТО-а и за коришћење савремених војних технологија.

Ово ствара додатне потешкоће у разумевању техничких приручника и упутстава, као и ефикасној комуникацији са НАТО савезницима. У ратном сценарију, где је свака секунда важна, свако кашњење или неспоразум може се показати као фатална грешка.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.

06. 01. 2025. у 19:41

ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са шкорпионом и запуцао (ФОТО)

ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)

НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.

06. 01. 2025. у 21:25

Коментари (0)

ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава