КИЈЕВ ТВРДИ ДА ЗНА СЛАБОСТИ С-500: Оперативан први пук руског најмоћнијег ПВО система који обара ловце Ф-35 (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

12. 01. 2025. у 07:00

БРОЈНИ западни извори вести наводе да ће први руски ракетни ПВО пук С-500 Прометеј имати задатак да брани Кримски мост.

КИЈЕВ ТВРДИ ДА ЗНА СЛАБОСТИ С-500: Оперативан први пук руског најмоћнијег ПВО система који обара ловце Ф-35 (ВИДЕО)

Фото: ЕПА/принсткрин/Илустрација

Ова претпоставка је уследила после ранијих извештаја украјинских обавештајних служби из средине 2024, које су сугерисале да су елементи С-500 већ били распоређени на Криму у експерименталном својству, а о чему смо вас известили.

Генерал Валериј Герасимов, начелник Генералштаба Оружаних снага Русије, 18. децембра 2024. најавио је формирање првог пука наоружаног ракетним системом С-500, чиме је формално интегрисан овај напредни систем у оперативну употребу.

Очекује се да ће С-500 Прометеј служити као централна компонента руске одбрамбене мреже, допуњавајући постојеће системе ПВО С-400 и С-300, а истовремено проширујући оперативне способности ради супротстављања будућим претњама. Да је званично оперативан први пук ПВО система на свету, С-500 „Прометеј“ известили смо вас пре само неколико дана.

 

С-500 ПРОМЕТЕЈ МОЖЕ ДА ОБОРИ АВИОНЕ Ф-35

Систем ракетне противваздушне одбране С-500 Прометеј, који је развио концерн Алмаз-Антеј, намењен је за дејство против широког спектра ваздушних претњи, укључујући стелт авионе попут Ф-35, интерконтиненталне балистичке ракете (ИЦБМ), хиперсоничне ракете и сателите у ниској орбити.

Долази у две конфигурације: једна за ПВО дугог домета, а друга за противракетну одбрану. Систем има максимални оперативни домет од 600 километара и висину дејства од 200 километара, превазилазећи своје претходнике, С-300 и С-400, који су ограничени на 400 километара и ниже висине.

Током тестова 2019. године, С-500 је показао домет од 481,2 километра, према УС Спаце Интеллигенце. Тиме превазилази могућности америчких система као што су Патриот и ТХААД, чији је домет око 200 километара.

Сваки пук С-500 обухвата 12 лансера, способних да детектују и дејствују по до десет бојевих глава балистичких ракета које лете брзином до седам километара у секунди. Систем има време реаговања од три до четири секунде, што је побољшање у односу на девет до десет секунди које захтева С-400.

Систем С-500 користи, поред осталог, ракете 77Н6-Н и 77Н6-Н1, посебно дизајниране за кинетичко пресретање есктремно великих брзина. Тестови обављени у фебруару 2024. потврдили су способност система да пресретне ракету Р-29РМУ2 Синева, демонстрирајући његову импозантну способност дејства против хиперсоничних циљева. За овај ПВО систем се сматра да нема пандана у свету.

РАЗМЕШТАЊЕ С-500 РАДИ ЗАШТИТЕ КРИМСКОГ МОСТА

Размештање С-500 ради заштите Кримског моста решава рањивости руске ПВО у том региону. Настављени украјински напади, користећи напредне ракете добијене са Запада, попут АТАЦМС и Сторм Схадоw, циљали су кључне ПВО системе и командне центре на Криму.

Ови удари нанели су штету објектима попут аеродрома Саки и инфраструктури ПВО у Џанкоју. Кримски мост, критична веза за транспорт војних залиха између континенталне Русије и Крима, такође је раније био мета напада, што је довело до појачаних напора ради његове заштите.

Крим је од стратешке важности за Русију због свог положаја на Црном мору, где се налази лука Севастопољ, која подржава руске поморске операције и пружа приступ Средоземном мору.

Након његове анексије 2014. године, Крим је постао и симбол руских напора за очување утицаја над Украјином. Кримски мост може служити као логистичка рута, омогућавајући превоз војне опреме и цивилних добара између Русије и Крима, али није једина опција.

Украјина покушава да уништи мост како би наводно пореметила ове линије снабдевања, ометала руске војне операције али првенствено да би пропагадно оспорила способност Русије да задржи контролу над регионом.

Од почетка ескалације 2022. године, Украјина је више пута гађала Кримски мост различитим методама, укључујући беспилотна површинска пловила, ракете и експлозиве, с циљем да поремети руске линије снабдевања и војне операције на Криму.

Систем С-500 је, такође, опремљен за дејство против сателита у ниској орбити Земље (ЛЕО), који су кључни за комуникационе, навигационе и обавештајне операције противника. Та способност, у комбинацији с великим дометом, омогућава гађање претњи које превазилазе традиционални ваздушни простор.

Аналитичари указују да размештање С-500 на Криму може, уколико се изда команда, ускратити способност НАТО-а да делује у близини тог региона, посебно имајући у виду способност система да пресреће напредне ваздушне и ракетне претње. Међутим, руководство у Москви још увек делује изузетно опрезно, прорачунато и сталожено.

На међународном плану, Русија је понудила Индији заједничку производњу С-500. Током посете премијера Нарендре Модија Москви 2024. године, Русија је обновила ову понуду, као део шире сарадње у области одбране.

Индија још није донела своју одлуку, вероватно вагајући могуће санкције и геополитичке импликације имајући у виду способности система. Потенцијални значај С-500 у трци за противракетну одбрану наглашен је поређењима са програмом ракета БрахМос, ранијом руско-индијском сарадњом.

С-500 ИМА И СЛАБОСТИ КОЈЕ УКРАЈИНА ТВРДИ ДА ЗНА

Упркос напредним карактеристикама, С-500, као и сваки систем наоружања на свету, суочава се с оперативним изазовима. Украјинске снаге тврде да су разрадиле стратегије за његово савладавање, укључујући координисане ракетне нападе, електронско ратовање и беспилотне ваздушне системе.

Крстарећа ракета Трембита, коју је развила Украјина, могла би се користити у сатурационим нападима ради преоптерећења пресретача С-500. Комбиновање таквих ракетних напада с електронским ометањем и дроновима може умањити ефикасност система, сматрају у Кијеву.

С-500 Прометеј је иницијално развијан крајем 2000-их, а први прототип је довршен 2012. Фазе тестирања настављене су током 2020-их, с тиме да су први пре-продукцијски модели испоручени 2016. године.

Систем укључује веома напредне радарске компоненте, попут радара за управљање борбом 91Н6А(М) и радара за пресретање 77Т6 АБМ, који омогућавају симултану детекцију и дејство на више циљева. Монтиран на шасију из фамилије БАЗ-6909, С-500 је пројектован за мобилност и распоређивање на различитим теренима.

Извештаји показују да ово размештање означава почетак интеграције С-500 у ширу руску војну стратегију. Способност система да гађа напредне претње, укључујући хиперсонично наоружање и стелт авионе, додаје нови слој руским капацитетима за противваздушну и противракетну одбрану.

Док се у почетку фокусира на заштиту кључне инфраструктуре, попут Кримског моста, шире размештање може утицати на регионалну и глобалну војну динамику.

Очекује се да систем буде централна тачка руске мреже одбране, допуњавајући постојеће С-400 и С-300, истовремено проширујући оперативне способности за супротстављање будућим претњама.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ! Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.

12. 01. 2025. у 10:49

Коментари (0)

ОДРЖИВИ МАРКЕТИНГ: Пут ка будућности која брине о свима