МИРОВНИ СПОРАЗУМ ЗА УКРАЈИНУ: Трампов долазак мења политику - Mогао би укључивати одмрзавање 300 милијарди руских долара

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

14. 01. 2025. у 18:11

ПРЕДЛОЖЕНИ план за коришћење замрзнутих руских средстава суочава се са правним и политичким препрекама.

МИРОВНИ СПОРАЗУМ ЗА УКРАЈИНУ: Трампов долазак мења политику - Mогао би укључивати одмрзавање 300 милијарди руских долара

Фото: Профимедиа

Влада Сједињених Америчких Држава наводно је предложила пребацивање приближно 300 милијарди долара замрзнутих руских средстава на посебан ескроу рачун као део потенцијалног мировног споразума за решавање сукоба између Русије и Украјине.

Овај предлог је у складу са сталном финансијском и војном подршком Запада Украјини.

Према извештају ЦНН-а, администрација одлазећег председника САД Џоа Бајдена заговарала је успостављање ескроу рачуна за чување руских средстава. Та средства би била ослобођена Русији само у склопу договореног мировног споразума са Украјином.

Бајденови саветници наводно су радили на придобијању подршке Европске уније (ЕУ) за овај план пре краја његовог мандата.

Иако тим новоизабраног председника Доналда Трампа није изразио противљење предлогу, европски партнери исказали су резерве. Они упозоравају да би директна конфискација руских средстава могла представљати кршење међународног права. Критичари у Европи такође истичу да би такав преседан могао угрозити глобалну финансијску стабилност.

Од руске инвазије на Украјину у фебруару 2022. године, земље Г7 су замрзле више од 325 милијарди долара руских суверених средстава. Министарство финансија САД алоцирало је 20 милијарди долара прихода генерисаних од тих замрзнутих средстава кроз иницијативу Г7 за Екстраординарно убрзање прихода (ЕРА) за хуманитарне и институционалне сврхе у Украјини, искључујући војну примену.

У децембру 2024. године, украјински премијер Денис Шмигал потврдио је пријем милијарду долара из замрзнутих руских средстава. Ово је прва транша планираних 20 милијарди долара у оквиру Г7 иницијативе, с циљем јачања економске отпорности Украјине током трајања сукоба.

ЕУ је такође преусмерила 390 милиона евра (402 милиона долара) замрзнутих средстава у украјинску одбрамбену индустрију кроз финансијски модел познат као “дански модел”. Овај програм је финансирао оружје попут дронова дугог домета и противбродских ракета, уз допринос Данске, Шведске и Исланда.

Кремљ је оштро критиковао западне мере за замрзавање и преусмеравање руских средстава. Председник Русије Владимир Путин описао је санкције као без преседана, али је нагласио да нису проузроковале непоправљиву штету руској економији.

Заменик председавајућег Комитета за међународне послове руског Савета Федерације Андреј Климов позвао је на истрагу о законитости пребацивања тих средстава Украјини.

НОВА СТРАТЕГИЈА САД ПРЕМА УКРАЈИНСКОМ СУКОБУ

Новоизабрани председник САД Доналд Трамп најавио је да планира састанак с председником Русије Владимиром Путином убрзо након преузимања функције следеће недеље. Према његовим речима, преговори с руским лидером могли би бити кључни корак ка окончању сукоба у Украјини, који траје од фебруара 2022. године. Ипак, тачан датум састанка још није утврђен.

У интервјуу за Newsmax, Трамп је нагласио да је дијалог с Путином централни део његове стратегије за решавање конфликта. „Постоји само једна стратегија, и она зависи од Путина. Не верујем да је задовољан тренутном ситуацијом, јер ни за њега ово није идеалан сценарио,“ изјавио је Трамп.

Његов будући саветник за националну безбедност, Мајк Волц, потврдио је да би састанак могао бити организован у данима или недељама након Трампове инаугурације. То би била прва директна комуникација између лидера САД и Русије од почетка сукоба у Украјини, који је довео до међународне изолације Москве.

ЕВРОПСКИ ОПРЕЗ И УКРАЈИНСКА ЗАБРИНУТОСТ

Европски савезници САД изразили су опрезни оптимизам, надајући се да би ови преговори могли означити почетак деескалације. Међутим, Кијев је реаговао са забринутошћу, страхујући да би потенцијални договори између Вашингтона и Москве могли угрозити украјинске интересе.

Трамп је током кампање често критиковао политику претходне администрације Џоа Бајдена, посебно велике војне и финансијске помоћи Украјини. Његов приступ, фокусиран на смањење америчког ангажмана у иностраним конфликтима и прагматичне односе с Русијом, изазвао је полемику како у САД, тако и у иностранству. Док једни сматрају да би то могло ослабити притисак на Москву, други подржавају идеју директног дијалога.

 

ПРОМЕНА ПРИОРИТЕТА СПОЉНЕ ПОЛИТИКЕ

Према извештају Блоомберга, Трамп не види украјински сукоб као стратешки значајан за националне интересе САД. Његова администрација планира да преиспита обим подршке Кијеву и усмери ресурсе на решавање унутрашњих проблема, за које сматра да су важнији за америчке грађане.

Извори блиски Трамповом тиму наводе да он верује како сукоби ван граница САД не би требало да буду приоритет, осим ако не представљају директну претњу националној безбедности. Овај став одражава његова предизборна обећања, током којих је критиковао Бајденову администрацију због великих финансијских улагања у подршку Украјини.

МОГУЋЕ ПОСЛЕДИЦЕ ТРАМПОВЕ ПОЛИТИКЕ

Трампова реторика изазвала је забринутост код политичара и стручњака, који сматрају да би овај приступ могао ослабити међународни положај САД и нарушити јединство савезника који подржавају Кијев. С друге стране, Трампови присталице тврде да је реевалуација спољнополитичких приоритета неопходна за обнову економске и политичке стабилности у земљи.

Аналитичари упозоравају да би промена америчког курса према Украјини могла повећати утицај Русије у региону. Трамп је већ више пута истицао важност дијалога с Москвом и потребу за успостављањем обострано корисних односа. Очекује се да ће његова администрација предузети кораке ка обнови преговора с Кремљом, који би могли укључивати и начине за решавање сукоба у Украјини.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: Избачени су, у току чишћење стамбених зграда

ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"

ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.

14. 01. 2025. у 10:56

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

РОНАЛДОВА ТРАКА, БЛАГО РОМАНОВИХ, ОДЕЛО ИЗ ФИЛМА ЈУЖНИ ВЕТАР: Хуманост је добила нову адресу