КРИЛА СМРТИ: Индија је можда пронашла изненађујући начин да победи дронове (ВИДЕО)

Далиборка Лазаревић

18. 01. 2025. у 12:10

ЈЕДНА јужна индијска држава користи обучене птице грабљивице да обара беспилотне летелице као део локалне полиције.

КРИЛА СМРТИ: Индија је можда пронашла изненађујући начин да победи дронове (ВИДЕО)

Foto: Profimedia

Са својим застрашујућим канџама, огромним распоном крила, продорним погледом и лукавом тактиком лова док клизи високо на небу, величанствени орао не оставља свом плену никакву шансу.

Једна од најбржих птица на планети сада ради оно што никада раније није радила у Индији: пресреће беспилотне летелице.

Полицијски званичници у јужној индијској држави Телангана успешно су обучили пет орлова да идентификују и оборе дронове који би могли да представљају претњу посетама веома важних особа (ВВИП) или великим јавним скуповима.

Одреду "Гаруда", названом по хиндуистичкој митској птици сунца, било је потребно више од три године мукотрпних напора да се материјализује.

Сада је део Обавештајног безбедносног крила (ИСВ) полиције Телангане, специјализоване снаге која надгледа ВВИП безбедност. Ово је први и једини тим птица у Индији и други у свету, после Холандије.

Обука је била успешна, а врх државне полиције добио је упите од војске, обалске страже и паравојних снага граничне безбедности (БСФ), од којих свака жели да уведе сличне одреде за птице.

Foto: Shutterstock


 

Холандска идеја

Тафсер Икубал из индијске полицијске службе је на челу ИСВ-а у Телангани и блиско је повезан са пројектом. Он је рекао да је идеја да се орлови тренирају против лажних дронова покренута 2021. након неколико рунди дискусије о сличним покушајима холандске војске.

Холандија је 2016. обучила орлове да пресрећу дронове, али је обуставила пројекат након годину дана јер је тим био неефикасан, одржавање птица скупо, а орлови су били склони повредама од пропелера и оштрих оштрица дронова.

Полиција Телангане је, међутим, одлучила да покуша.

Трагао је за ентузијастичним соколарима који би могли да припреме мапу пута за обуку орлова и руковање њима током операција. На крају су регрутовани Мохамед Фарид из Хајдерабада и Абир Чаудхари из Западног Бенгала.

Након потребне дозволе одељења за шуме, три пилића орла, стара око три месеца, уведена су у службу по цени од неколико хиљада рупија (1 долар = 86 рупија), рекли су полицијски извори (правила службе забрањују неформалну интеракцију полиције са медијима, па се то ради анонимно).

Касније су додата још два.

Према индијским законима о заштити дивљих животиња, лов или хватање дивљих птица као што су орлови су забрањени и за то су потребне дозволе. Због разноликости животне средине, климе и приступа плену, Индија има разне орлове.

- Постоје неке врсте које се налазе у ограниченим деловима земље - рекли су извори.

- Златни орао је онај који не иде даље од Хималаја. Многи други орлови орлови и Паласов рибљи орао такође су у Индији, али током сезоне без парења. Животни век орлова у дивљини је углавном око 30 година - додали су извори.

 

Foto: Profimedia

Ручно васпитани орлови који лебде

Пошто су орлови набављени у раној младости, нису познавали своје родитеље и одрасли су мислећи да су људи.

- Ово је учинило везу (са људима) јачом - рекли су извори.

Орлови који се узгајају на рукама су агресивни јер су неустрашиви. Имају одличан вид 20/5, што значи да могу да виде ствари са удаљености од 20 стопа (6 метара), што људи могу да виде само са удаљености од 5 стопа (1,5 метара).

У првим месецима обуке, орлови су натерани да разумеју своје тренере кроз припремљен скуп команди. Када су били добро упућени, обучени су да идентификују дронове. На крају су за њих лансирани дронови које су успешно оборили. Огромна снага у канџама орлова омогућила им је да лако униште дронове.

- Код орлова, све је у храни и поверењу - рекли су полицијски извори.

- Када почне да вам потпуно верује, вратиће се по храну. Дакле, обука за пресретање дронова се односила на храну. Када су успешно пресрели дрон, били су добро нахрањени - навели су извори.

Птице су добиле специјализовану исхрану која се састојала од свежег меса као што су глодари, риба и живина – кључно за одржавање њиховог здравља. Птице, из густе шуме Наламале која се протеже од Телангане и суседног Андра Прадеша, такође су храњене зечевима, слепим мишевима и другим птицама.

Обезбеђена је редовна ветеринарска нега чак и када су соколаши развили везу кроз доследно руковање и технике позитивног појачања.

- Орлови су дивље птице, али добро раде са људима - рекли су извори.

- Они сматрају да је људски глас умирујући. Кључни аспект је да редовно разговарате са њима, посебно док их обучавате - додали су извори.

Полиција није била вољна да именује врсту орла, забринута да би терористичке групе могле да обуче исте птице да обарају дронове за надзор на границама Индије.


Птице, пси и надзор Птице су обучаване до два сата дневно на Академији за интегрисану обавештајну обуку (ИИТА), око 30 км од Хајдерабада, главног града државе. Постављена је волијера да им се пружи довољно простора за летење и седење.

ИИТА је место где се пси обучавају да откривају експлозив и помажу у проналажењу трагова на месту злочина, поред тога што прате полицајце у операцијама. Од свог оснивања 2006. године, ИИТА је обучила близу 800 паса и преко 1.100 водича.

- Стопа пресретања дронова од стране орлова је веома висока - рекао је Тафсир Икубал.

- Птице су сада важна компонента у ВВИП безбедности - додао је Икубал.

Недавно су одржане и демонстрације пред врхом ИИТА. На снимку се види како орао седи на шупи како се изненада пење у небо према неком објекту. У делићу секунде зграбио је предмет и одлетео назад. Био је то дрон и задатак је извршен са прецизношћу.

Птице су такође обучене за надзор. Опремљени су камерама које пружају висококвалитетне слике.

Foto: Shutterstock

- Они нам дају поглед из птичје перспективе на дешавања и на небу и на земљи, како би омогућили бољи надзор - рекао је Икубал, не улазећи у детаље. Он је додао да је обука орлова била јефтинија од набавке система за детекцију дронова. Верује се да је у протекле три године потрошено само неколико стотина хиљада рупија (неколико хиљада долара). 

- Улагање у дронове на нано и макро нивоу за такве пројекте укључује милионске трошкове - рекао је Икубал.

- Поређења ради, наша иницијатива је била економична јер смо потрошили само на голубове и обуку - додао је Икубал.

Али постоје ограничења.

Пошто орлови не могу да разликују кућне и лажне дронове, они се користе само у „црвеним зонама“ или зонама забрањених летова.

Они могу забранити нано-дронове (до 250 грама) и микро-дронове (250 грама до 2 кг), али не више. А дронови су сада опремљени сензорима против судара који могу да осете птице и промене курс.

- Пажљиво пратимо све аспекте - рекли су извори.

- То је нови пројекат и сачекаћемо да видимо како ће испасти - додали су они.

 

Лажни дронови и софистицирана технологија

У последње време забележени су случајеви неваљаних дронова који су лансирани из Пакистана у Индију, да би бацали оружје, муницију, ИЕД и дрогу.

Такође су покренути у напад. У покушају да спречи инфилтрацију, војска је недавно распоредила систем против беспилотних летелица дуж линије контроле (ЛоЦ) између две земље. Северни индијски региони Џаму и Кашмир и Пенџаб били су сведоци вишеструких напада дроновима у последњих неколико година.

БСФ је оборила или извукла 107 дронова дуж индијско-пакистанске границе у Пенџабу 2023., а 2024.

Фото Танјуг/АП


- Радио фреквенције и ГНСС (глобални навигациони сателитски систем) најчешћи су методи усмерене енергије за ометање дронова - рекао је војни званичник који је тражио анонимност.

- С обзиром да је Телангана постигао успех са орловима, индијска војска је дефинитивно заинтересована за то. Године 2024, брзорастућа одбрамбена компанија, Биг Банг Боом Солутионс Привате Лимитед (БББС), добила је наруџбу у вредности од преко 2 милијарде рупија (23,24 милиона долара) од индијског ваздухопловства (ИАФ) и индијске војске за своје против- технологија беспилотних ваздушних система (Ц-УАС).

Ц-УАС системи су намењени да се супротставе растућој претњи од технолошки једноставних, јефтиних, комерцијално доступних дронова који могу да нанесу непропорционалну штету.

БББС-ов Вајра Сентинел је најсавременији систем против дронова дизајниран да детектује, прати и неутралише дронове на изузетним дометима. Његови сензори и ометачи испуњавају војне стандардне спецификације за издржљивост и поузданост.

- Ометачи функционишу тако што прекидају везу између дрона и његових оператера или повећавају сметње како би отежали дрону да лоцира тачан сигнал - рекао је високи званичник, додајући да је основни сензор система изграђен око вештачке интелигенције(АИ).

Алгоритми компјутерског вида омогућавају прецизну идентификацију, класификацију и локацију дронова.
(РТ)

БОНУС ВИДЕО:

ИНДИЈА: Више од 50 мртвих за 24 сата

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ ИЗ РУСИЈЕ: Путин потписао указ бр. 18