ЕВРОПСКИ "МИРОВЊАЦИ" У УКРАЈИНИ? Позадина писања британског "Телеграфа" о тајним разговорима између Макрона и Страмера о слању трупа

Британски премијер Кир Стармер и француски председник Емануел Макрон разговарају о слању британских и француских војника у Украјину као мировних снага после било каквог потенцијалног договора о окончању рата у Украјини, а детаље ових разговора званичници у Лондону и Паризу држе у тајности, истиче британски "Телеграф".

ЕВРОПСКИ МИРОВЊАЦИ У УКРАЈИНИ? Позадина писања британског Телеграфа о тајним разговорима између Макрона и Страмера о слању трупа

Foto: Tanjug/AP

Лист подсећа да се француски председник залаже за ту идеју и да је о томе већ разговарао са украјинским председником Владимиром Зеленским и пољским премијером Доналдом Туском. Према овим изворима, портпароли за медије Даунинг Стрита и Јелисејске палате нису оспорили да су Страмер и Макрон разговарали о тој могућности током састанка прошле недеље, али садржај није познат. "Телеграф" се ослања на више добро обавештених извора у британској влади да се Кир Страмер још није у потпуности приклонио овој идеји.

- Постоје изазови око тога шта бисмо могли и желели да подржимо, и шире питање о претњи под којом те трупе могу да буду, као и да ли то доводи до ескалације – преноси лист неименовани извор.

Истиче се да до овог предлога долази док европски лидери настоје да разраде како да наставе да подржавају суверенитет Украјине док новоизабрани амерички председник Доналд Трамп гура Кијев да постигне мировни споразум са Русијом.

- Трамп улази у Белу кућу у понедељак. Он је одустао од свог обећања из кампање да ће окончати сукоб "првог дана", али има за циљ да то учини у првих шест месеци своје администрације – подсећа "Телеграф".

Наводи се да је, јавно, став владе Велике Британије да западни савезници треба да дају Зеленском што је могуће више подршке, а да Украјинци одлучују када и да ли ће одржати мировне преговоре, док приватно, министри и званичници очекују да ће Трамп приволети Украјину и Русију да седну за преговарачки сто, и да су сада у току покушаји да се направи план.

Једна од идеја о којој се све више говори, не само у јавној расправи, већ и иза затворених врата у Вестминстеру, пише "Телеграф", јесте да ли ће западне трупе можда морати да гарантују било какве мировне услове. Размишљања се крећу око идеје да би Русија као део мировног споразума могла да задржи украјинску земљу коју је заузела, "иако остаје много неизвесности у вези са том перспективом."

- Ако се то догоди, европски лидери размишљају о томе шта се може учинити како би се осигурало да преостала територија Украјине буде заштићена од било каквих будућих руских напада – наводи лист.

Изазов је у томе што Трампове претходне критике распоређивања војника у иностранству и његови политички напади на финансијску подршку Украјини значе да је мало вероватно да ће америчке трупе у томе учествовати. "Телеграф" преноси да је више званичника Велике Британије дошло до тог закључка. Напомиње се и да је једна од идеја коју су изнеле САД да западни војници могу да заузму границу од 800 миља између нове украјинске и руске границе, уз успостављену демилитаризовану "тампон зону".

Подвлачи се да је Еманеул Макрон о идеји распоређивања европских мировних трупа разговарао и са Доналдом Туском и да је премијер Пољске тада "умањио" њен значај, рекавши да Варшава "не планира такве акције", као и да је о потенцијалним плановима француски председник водио разговар у понедељак и са Владимиром Зеленским.

- Сложили смо се да блиско сарађујемо са кључним савезницима на постизању мира и развоју ефикасних безбедносних гаранција. Разговарали смо о француској иницијативи за распоређивање војних контингената у Украјини, као једној таквој гаранцији. Разматрали смо практичне кораке за њену имплементацију, потенцијално ширење и укључивање других нација у ове напоре – истакао је украјински председник.

Иако британски званици још нису у потпуности подржали овај предлог, "Телеграф" наглашава да то што се разговори одвијају показује степен до ког је Даунинг стрит одлучан да настави да подржава Украјину, чак и након што Трамп преузме дужност. Истиче се, међутим, да би свако слање трупа, ако се то догоди, изазвало додатни притисак на буџет Министарства одбране у време када се тражи смањење потрошње. То би могло да укључи хиљаде британских војника "у време када су војни лидери већ упозорили да Велика Британија нема ратне капацитете."

Истиче се и да су се премијери Велике Британије увек одупирали идеји да британски војници буду распоређени у Украјини, да Русија то не би посматрала као ескалацију. Такође, верује се да ће бити покренуто и питање "успостављања зоне забране летења над новом украјинском копненом масом" и начина како би то могло да се спроведе.

"Телеграф" пише да је бивши премијер Борис Џонсон "изразио интересовање да Запад спусти чизму на терен у Украјини као мировне снаге", а да су ту идеју подржали и бивши шеф дипломатије Џереми Хант и некадашњи министри одбране Грант Шепс и Гевин Вилијамсон.

- Наш фокус остаје на јачању одбране Украјине и настављамо да вршимо притисак на међународне партнере да појачају финансијску подршку Украјини како бисмо осигурали да Путин изгуби – цитира "Телеграф" портпарола владе Велике Британије, уз констатацију да је портпарол Јелисејске палате одбио коментар.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

МОЛИТВА СВЕТОМ ЈОВАНУ КРСТИТЕЉУ: За здравље, срећу и благостање вас и целе породице обратите се свецу следећим речима