НЕМА БЕКСТВА ОД КИНЕСКЕ РАКЕТЕ: Завршена тестирања новог пројектила ваздух-ваздух

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

22. 01. 2025. у 21:33

КИНА ЈЕ СПРОВЕЛА ФИНАЛНА ТЕСТИРАЊА НОВЕ ХИПЕРСОНИЧНЕ РАКЕТЕ класе „ваздух-ваздух“, чији је развој вођен под строгим мерама тајности.

НЕМА БЕКСТВА ОД КИНЕСКЕ РАКЕТЕ: Завршена тестирања новог пројектила ваздух-ваздух

Фото принтскрин Икс/Fighterman_FFRC

Ракета је успешно прошла екстремне термоотпорне тестове, чиме је потврђено да испуњава високе захтеве Ваздухопловних снага Народноослободилачке армије Кине (НОАК).

Ово је прво званично потврђивање постојања оваквог мистериозног оружја за које стручњаци сматрају да би могло значајно да промени однос снага у ваздушном простору, према извештају листа The South China Morning Post (SCMP).

Нова ракета представља потенцијалну претњу за савремене америчке војне авионе, укључујући и најновији стелт-бомбардер Б-21 Раидер, који је тренутно у фази тестирања.

Детаљи коначних процена прототипова пројектила у пуном обиму дати су у рецензираном раду објављеном у часопису Equipment Environmental Engineering на кинеском језику прошлог месеца. Ове процене су спроведене у аеротунелу.

Кинески научници који су учествовали у пројекту истичу да је ракета направљена применом напредних технологија, омогућавајући јој рад у условима екстремних оптерећења. Највише пажње посвећено је термоотпорности, која је кључна за хиперзвучна средства способна да лете вишеструко брже од брзине звука.

Тестирања ракете одржана су у контексту растуће конкуренције највећих војних сила у области развоја хиперзвучних технологија.

САД, Кина и Русија настављају да улажу значајне ресурсе у стварање оружја које може да савлада савремене системе противракетне одбране. Захваљујући брзини и маневрисању, хиперзвучне ракете представљају изузетно тежак циљ за пресретање.

У децембру 2024. године Кина је такође представила два прототипа ловаца шесте генерације, поставши прва земља која је јавно приказала такву технологију. Ови авиони имају необичан дизајн усмерен на смањење радарске уочљивости и унапређење „интелигентних“ могућности.

Стручњаци примећују да се кинески конструктори труде да парирају па и надмаше америчке развојне напоре, посебно наглашавајући напредне технологије као што су вештачка интелигенција и побољшани сензорски системи.

Западни аналитичари сматрају да би нова хиперсонична ракета, у комбинацији са развојем авијације шесте генерације, могла да доведе до озбиљних промена у стратешком окружењу у Азији, али и глобално.

Ракета овог типа представља претњу не само америчким авионима, већ и ударним групама носача авиона, које традиционално играју кључну улогу у пројекцији америчке војне моћи у пацифичком региону.

Војни напредак Кине није изненађење, с обзиром на то да је у питању трећа најмоћнија војска на свету, према Global Firepower, публикацији за анализу одбране. Ова ранг листа ставља Кину одмах иза Сједињених Држава и Русије у погледу укупне војне снаге.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину