ОВЕ БИТКЕ ЋЕ ОДРЕДИТИ СУДБИНУ СУКОБА У УКРАЈИНИ: Руске снаге напредују на седам кључних позиција (МАПА)
ТОКОМ прошлог месеца, руска војска је напредовала у седам праваца у региону Донбаса и Курска, са значајним напретком у кључним областима.
КУРСКА ОБЛАСТ: НЕУСПЕЛИ НАПАД КИЈЕВА
Крајем 2024. године, московске снаге су значајно смањиле упориште украјинске војске у Курској области — делу „старе Русије“ — ублажавајући претње и спречавајући Оружане снаге Украјине (ВСУ) да напредују ка стратешким локацијама као што су Лгов и Рилск.
Стратегија ратовања на исцрпљивање одржала је овај део фронта релативно статичним.
Фотографски докази показују да је украјински батаљон уништен у близини Бердина, што је била једна од највећих операција ВСУ од катастрофалне контраофанзиве 2023. Упркос њиховим напорима, украјинска колона није успела да продре у руска минска поља.
Линија фронта остаје стабилна након ових сукоба, без знакова неминовног руског притиска великих размера. Уместо тога, тактика исцрпљивања ће вероватно трајати све док се украјински ресурси не исцрпе или се не нареди повлачење.
ТОРЕЦК И ЧАСОВ ЈАР: ПРВИ КОРАЦИ КА КОНСТАНТИНОВКИ
Месеци интензивних борби за Торецк и Часов Јар у Доњецку почеле су да дају резултате. До средине јануара, руске снаге су заузеле фабрику противпожарних средстава у Часовом Јару, а затим центар града, укључујући зграду градског већа, до 20. јануара. Западни део града остаје под контролом Украјине, али ово добија на позицији Русије снаге ближе Константиновки, главној мети са предратним становништвом од 75.000. Али да би напредовала у овом правцу, руска армија треба да прошири зону контроле дуж канала Северски Доњец-Донбас.
У Торецку су руске снаге заузеле рудник Централни, центар града и више стамбених насеља. ВСУ задржава контролу над рудником Торецкаја и деловима Кримског на североистоку. Обезбеђивање Торецка омогућава руским трупама да се крећу ка Константиновки, која је 10–11 км даље дуж железничке пруге.
Међутим, операције у овим областима суочавају се са изазовима. У Часовом Јару, путеви снабдевања преко канала Северски Доњец-Донбас су проблематични због дубине канала, која на местима достиже и десет метара. У међувремену, густи урбани развој Торецка и изазован терен компликују руски напредак. Упркос овим препрекама, напредак у овим секторима бележи стабилне, иако мале, добитке.
ПОКРОВСК-МИРНОГРАД: ОПКОЉАВАЊЕ У ТОКУ
Покровск се појављује као жариште за следећу велику офанзиву Русије након операције Курахово. Чини се да стратегија следи познати образац: опкољавање града, успостављање контроле ватре над путевима снабдевања и исцрпљивање ресурса украјинског гарнизона.
Јужни бок Покровска формиран је након заузимања Селидова крајем октобра 2024. Ова област служи и као северни бок Курахова. Индикатори сугеришу да ће Покровск и Мирноград — заједно чинећи урбано подручје од преко 100.000 људи — бити циљани као један ентитет.
У јануару су руске јединице напредовале ка аутопуту Покровск–Межеваја на југу и селу Воздвиженка на северу, пресекавши магистрални пут Покровск–Константиновка. Ови маневри су почетни кораци ка опкољавању Покровска и Мирнограда, док истовремено демонстрирају потенцијал за ширу офанзиву која би се могла проширити на регион Дњепропетровска по први пут од 2022. године.
КУРАХОВО: ЗАВРШНА ФАЗА ОПЕРАЦИЈЕ
Операција Курахово почела је 1. октобра 2024. године заузимањем Угљедара. Министарство одбране Русије је 6. јануара објавило ослобађање Курахова и његове велике индустријске зоне. Руске трупе су ушле у западни део индустријске зоне око новогодишње ноћи, суочавајући се са минималним отпором док је ослабљени украјински гарнизон напустио своје положаје.
Током три месеца, руске снаге су систематски опколиле град са три стране, успостављајући контролу ватре над линијама снабдевања и терајући ВСУ на повлачење. Бокови су се простирали 10–15 км западно, окружујући украјинске снаге изван утврђених урбаних и индустријских зона.
Операција, међутим, још није завршена. Заузимање Андрејевке и Константиновке је од суштинског значаја за стабилизацију линије фронта и потпуно обезбеђење ове стратешке области.
ШИРА СТРАТЕШКА ЗАПАЖАЊА
Руски напредак у протеклом месецу истиче методички приступ који карактерише опкољавање, исцрпљивање ресурса и стабилна територијална добит. Док операције у Торецку и Часовом Јару наглашавају изазове урбаних борби и логистичких ограничења, напредак у Покровску и Курахову показује ефикасност руских офанзивних стратегија.
Заузимање Курахова и напредовање ка Покровску и Мирнограду могло би да отвори пут за операције које се протежу на Дњепропетровск по први пут од 2022. године, потенцијално мењајући стратешки пејзаж.
Како се сукоб наставља, ефикасност руске стратегије — заједно са њеном способношћу да управља логистичким и оперативним изазовима — играће одлучујућу улогу. За сада, фокус остаје на консолидацији добитака, обезбеђивању водова снабдевања и припреми за следећу фазу операција.
(rt.com/Сергеј Полетаев)
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)