УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ: САД ће напустити Светску здравствену организацију

23. 01. 2025. у 23:13

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе ће напустити Светску здравствену организацију 22. јануара 2026. године, саопштиле су данас Уједињене нације, након што их је председник САД Доналд Трамп званично обавестио о тој одлуци, пошто је ту агенцију УН оптужио за погрешно руковање пандемијом ковида 19 и другим међународним здравственим кризама.

УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ: САД ће напустити Светску здравствену организацију

Фото: Архива


Трамп је тај потез најавио у понедељак, неколико сати након што је положио заклетву за други четворогодишњи мандат, пренео је Ројтерс.

Трамп мора да да обавештење о повлачењу САД из тела са седиштем у Женеви годину дана унапред и плати дуговања Вашингтона према заједничкој резолуцији америчког Конгреса из 1948. године, наводи Ројтерс.

САД су далеко највећи финансијски подржавалац СЗО и доприносе са око 18 одсто укупног финансирања. 

Најновији двогодишњи буџет СЗО, за период 2024-2025, износио је 6,8 милијарди долара и за сада се не зна колико САД дугују тој организацији, пише Ројтерс

- Могу да потврдим да смо сада примили писмо САД о повлачењу из СЗО. Датирано је са 22. јануаром 2025. Ступиће на снагу након годину дана до јучерашњег дана, 22. јануара 2026.- рекао је заменик портпарола УН Фархан Хак.

Излазак САД из СЗО, према наводима неколико стручњака унутар и изван организације, ће вероватно угрозити бројне програме, посебно оне који се баве туберкулозом, као и ХИВ-ом и другим хитним здравственим ситуацијама, пише Ројтерс.

БОНУС ВИДЕО: Посетили смо Ковид болницу у Крушевцу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЛАВРОВ СЕ ОГЛАСИО И ПРЕКИНУО ЋУТЊУ: Открио зашто је пропао самит Путина и Трампа у Будимпешти

ЛАВРОВ СЕ ОГЛАСИО И ПРЕКИНУО ЋУТЊУ: Открио зашто је пропао самит Путина и Трампа у Будимпешти

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп одложио је самит Русије и САД у Будимпешти због „закулисних извештаја“, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров у ауторском тексту објављеном на сајту Министарства спољних послова.

13. 11. 2025. у 11:21

ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година

ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година

УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски тврди да Русија планира да покрене велику агресију на европском континенту 2029. или 2030. године, наводећи да на то указује повећана руска производња оружја.

13. 11. 2025. у 10:54

Коментари (0)

БИВШИ ШЕФ НЕМАЧКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ УВЕРЕН: Не би било рата у Украјини да је Ангела Меркел остала на власти