КИНА РАЗВИЈА ЈЕДИНСТВЕНИ НА СВЕТУ ДРОН: Способан за операције и под водом и у ваздуху – „Feiyi“ (ВИДЕО)
ЛАНСИРАН са подморнице, дрон може пливати под водом, летети у ваздуху, извршити задатак и вратити се на подморницу.
Кина је развила први на свету дрон способан за операције и под водом и у ваздуху, назван „Feiyi“. Овај дрон, који се лансира са подморнице, може прелазити између морских и ваздушних операција и вратити се назад на подморницу.
“FEIYI” – КОНЦЕПТ ДРОНА ЗА МОРЕ И ВАЗДУХ
Развијен од стране истраживача са Северозападног политехничког универзитета (NWPU) и Центра за истраживање и развој аеродинамике Кине (CARDC), „Feiyi“ представља значајан технолошки напредак, према извештају South China Morning Posta.
Његове лопатице се отварају за лет и повлаче уназад за навигацију под водом у року од пет секунди, чиме се смањује отпор воде. Посебни пропелерски систем омогућава кретање под водом.
Дрон може више пута прелазити између воде и ваздуха током једне мисије, што побољшава његову прикривеност и могућност преживљавања. Ове карактеристике су детаљно описане у рецензираном раду објављеном у часопису Ацта Аеронаутица ет Астронаутица Синица од стране тима професора Донга Чангјина са NWPU.
Назив „Feiyi“, што на кинеском значи „летети“, инспирисан је древним термином који описује водену птицу која се припрема за лет. Дрон је дизајниран за примене попут морске извиђачке мисије, надзора и напада, комбинујући ефикасну навигацију под водом са агилношћу у ваздуху.
Приликом слетања на површину воде склапа крила за 5 секунди и укључује пропелере, који обезбеђују снажан потисак и управљање.
СПЕЦИФИКАЦИЈЕ ДРОНА „FEIYI“
„Feiyi“ има ротирајуће лопатице које се склапају уз труп за подводну употребу и развијају за лет. Пропелери постављени на репу омогућавају погон и управљање под водом.
Након израњања, дрон може да стабилизује свој положај на немирним таласима, развије крила и полети. По завршетку мисије, његови делови се поново склапају за брзо потапање.
Прелазак између медијума, кључни аспект његовог дизајна, извршен је без проблема. Прелазак из подводне навигације у вертикални лет трајао је мање од 10 секунди, са стабилном контролом и минималним прекидима. Повратак у воду укључивао је контролисано спуштање, након чега су се склопили делови дрона и припремили за подводне задатке.
Дрон је опремљен модулима за извиђање, комуникацију или друге функционалне задатке, које може извршавати аутономно помоћу вештачке интелигенције.
Током тестирања, дрон Feiyi показао је изванредне перформансе. Подводна навигација била је глатка и агилна, при чему је дрон могао ронити, лебдети и израњати брзинама до 2 м/с. У ваздушном режиму, показао је респонзивну динамику лета, достигавши максималну брзину од 3 м/с.
Nezha ДРОНОВИ
Пре „Feiyi“ дрона, сличан концепт је представио Универзитет Шангај Ђиао Тонг са својим дроном „Nezha Sea Dart“. Nezha Sea Dart изгледа слично као Nezha-IV, који су кинески научници раније открили.
Дрон Nezha-IV опремљен је са четири пропелера за лет и осам подводних потисника. Може се прецизно кретати током лета и под водом, као и изводити динамичне прелазе између медијума чак и у тешким морским условима.
Дизајн, конструкција, контрола и тестирање дрона Nezha-IV у океанским условима показали су поузданост и отпорност, посебно током фаза прелаза између воде и ваздуха.
Процене перформанси и резултати прикупљени током тестова у Јужном кинеском мору показују следеће могућности дрона Nezha-IV:
Оперисање на различитим дубинама од 0 до 50 метара при брзини од 1 чвора у трајању од 22 минута.
Лебдење у ваздуху у трајању од 15 минута.
Крстарење брзином од 10 м/с на удаљености од 7,2 км за 12 минута.
Ове способности потврђују свестраност дрона Nezha-IV за различите примене у захтевним окружењима, пружајући равнотежу између ефикасности и издржљивости.
Овај револуционарни уређаји представљају нову еру у развоју вишенаменских дронова, чиме се значајно унапређују способности морских и ваздушних операција.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
НЕМА БЕКСТВА ОД КИНЕСКЕ РАКЕТЕ: Завршена тестирања новог пројектила ваздух-ваздух
22. 01. 2025. у 21:33
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)
ПАТРИЈАРХ Порфирије прославио је други дан славе Светог Јована Крститеља, а поред деце са КиМ, присутне су биле и многе познате личности.
24. 01. 2025. у 10:33 >> 10:43
Коментари (0)