ИСПЛОВИЛА КИНЕСКА АРМАДА: Пекинг послао носач авиона и још 59 ратних бродова у кључну област (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

01. 02. 2025. у 07:00

САТЕЛИТСКИ снимци од 31. јануара показују да је Морнарица Народноослободилачке војске распоредила један носач авиона, једно пловило обалске страже и 58 бродова поморске милиције у области око острва Паг-аса.

ИСПЛОВИЛА КИНЕСКА АРМАДА: Пекинг послао носач авиона и још 59 ратних бродова у кључну област (ВИДЕО)

Фото: Депоситпхотос

 Ово распоређивање је посебно вредно пажње с обзиром на стратешки значај острва.

Острво Паг-аса (познато и као острво Thitu) није само једно од кључних острва у спорном архипелагу Спратли, већ представља и стратешко добро за сваку земљу која покушава да успостави доминацију над Јужним кинеским морем. Јужно кинеско море је једна од најпрометнијих поморских трговачких рута на свету, кроз које пролази око 30% глобалне трговине.

Како регион остаје жариште геополитичких тензија, Паг-аса игра важну улогу као војно и логистичко чвориште које може пружити критичне оперативне предности.
Острво се налази на око 480 километара од Тајвана, 450 километара од Вијетнама и око 500 километара од континенталне Кине, што га ставља у срце региона у којем регионалне и глобалне силе помно прате сваки потез.

За разлику од Кине, која се ослања на вештачка острва, Паг-аса је природна копнена маса са стратешки значајном пистом дужине 1,3 км. Ово не само да пружа могућности за војну авијацију, већ нуди и предност за ваздушну и поморску доминацију у региону.

Док Кина гради војне базе на вештачким острвима као што су гребен Мишиф и гребен Суби, Паг-аса, под филипинском контролом, остаје у критичној позицији да се супротстави кинеској хегемонији у Јужном кинеском мору.

Стратешки, острво представља важан војни коридор за праћење и заштиту трговачких путева, као и заштиту ресурса попут нафте и природног гаса који се налазе у спорним водама око Спратлиса.

Кина полаже право на скоро цео архипелаг Спратли, стављајући земљу у директну конфронтацију са међународним законима и територијалним захтевима њених суседа. Острво Паг-аса је тако постало не само физичка већ и симболична тврђава за Филипине, јачајући њихову позицију против кинеских амбиција.

За Тајван, који контролише острво Таипинг, стратешки баланс у региону остаје осетљив, јер Паг-аса нуди погоднију платформу за праћење војног напретка Кине.
Као део шире борбе у Јужном кинеском мору, Паг-аса је више од изолованог острва. То је кључна војна и логистичка тачка која пружа стратешку предност свакој нацији која је способна да је контролише.

Усред све већег кинеског утицаја и јаких територијалних претензија, ово острво остаје једно од примарних бојних поља за будуће геополитичке сукобе у региону.
Присуство носача авиона, обалске страже и милиције може бити тактика за контролу и праћење ових критичних поморских путева, обезбеђивање доминације над морем и омогућавање брзог реаговања ако је потребно.

Кина би могла да користи ове бродове да створи зону забране (уласка) око острва Паг-аса, што би закомпликовало операције других нација, посебно САД, у случају сукоба. Присуство носача, обалске страже и милиције омогућава Кини да изврши мисије одвраћања потенцијалних претњи или уљеза у њене територијалне претензије.

Носач авиона нуди могућност пројектовања војне моћи и демонстрације снаге, док обалска стража и милиција могу да врше редовне патроле, обезбеђујући стално присуство и контролу над подручјем. Ово би такође могао бити метод вршења контроле над риболовним ресурсима и потенцијалним налазиштима природних ресурса у региону.

Поред тога, из филипинске перспективе, присуство кинеских војних снага у близини острва Паг-аса могло би да буде стратегија за вршење политичког и војног притиска на Филипине да одустану од својих захтева или барем ограниче своје војне и цивилне активности у региону. Ово такође може укључивати мешање у инфраструктурне пројекте, у контексту побољшања инфраструктуре острва.

У овом тренутку нема конкретних информација о тачној сврси великог поморског присуства у близини острва Паг-аса. Од поморских вежби до показивања силе, па чак и потенцијалне инвазије, могућности остају огромне.

Последњих година, Морнарица Народноослободилачке војске (ПЛАН) извела је неколико вежби које су укључивале значајно повећање снага у одређеним регионима, што подсећа на ситуацију у близини острва Паг-аса од 31. јануара 2024. Један значајан пример десио се у лето 2022. када се ПЛАН ангажовао у великим маневрима у Источном кинеском мору.

Током ових вежби, које су одржане средином јула 2022, кинеске поморске снаге, укључујући носаче авиона, разараче и помоћне бродове, биле су концентрисане у близини острва Сенкаку, која су спорне територије на које полажу право и Кина и Јапан. Ова демонстрација силе протумачена је као демонстрација кинеске способности да пројектује моћ и потврди своје територијалне претензије у региону.

Још један значајан догађај одиграо се у Јужном кинеском мору крајем 2023. године, тачније око 15. новембра, када је ПЛАН извео заједничку војну вежбу у којој је учествовала огромна флота у близини архипелага Спратли. Операција је укључивала мешавину поморских бродова, авиона и бродова поморске милиције, показујући координисани напор да се симулира контрола над спорним водама.

Вежба је била посебно вредна пажње јер се поклопила са повећаним дипломатским тензијама између Кине и неколико земаља југоисточне Азије око поморских граница и потраживања ресурса. Овај приказ морнаричке снаге сматран је стратешким потезом за јачање претензија Кине са “девет цртица” (гранична линија) у Јужном кинеском мору.

Почетком 2024. године, пре инцидента у близини острва Паг-аса, 8. фебруара је била још једна значајна група кинеских поморских пловила у близини Параселских острва. Ова операција није укључивала само ПЛАН већ и значајан број бродова кинеске обалске страже и чамаца поморске милиције, стварајући огромно присуство са циљем да одврати све супарнике у тој области.

Вежба је била део кинеске текуће стратегије за нормализацију свог војног присуства у овим спорним водама, ефективно доводећи у питање статус кво и супротстављајући се одлукама међународног поморског права које су раније биле против експанзивних захтева Кине.

Ови случајеви војног јачања ПЛАН-а нису изоловани догађаји, већ део ширег обрасца самоувереног понашања у поморским регионима у којима Кина има територијалне спорове.

Свака вежба има вишеструке сврхе: тестира способности и спремност кинеских поморских снага, шаље поруку регионалним ривалима о решености Кине да одбрани своје тврдње и потенцијално застрашује друге нације да преиспитају своје активности у овим областима.
Међународна заједница пажљиво прати ове потезе, јер они имају импликације на регионалну стабилност, слободу пловидбе и ширу геополитичку равнотежу у азијско-пацифичком региону.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај

БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај

ШЕФ украјинског режима Владимир Зеленски подсвесно не може да прихвати тему повлачења украјинских снага у зони борбених дејстава, изјавио је британски војни аналитичар Александар Меркурис

30. 01. 2025. у 07:58

РАСКИД ПОСЛЕ СМРТИ ПРИЈАТЕЉА: Последње појављивање Дачићевог сина са девојком

РАСКИД ПОСЛЕ СМРТИ ПРИЈАТЕЉА: Последње појављивање Дачићевог сина са девојком

НАКОН тога Милица се углавном сама појављивала на разним догађајима, кад је и почело да се шушка да је њиховој љубави дошао крај, јер раније никада није био случај да се певачица појави сама на јавном месту.

29. 01. 2025. у 18:41

Коментари (0)

НАСТАВАК ПОДРШКЕ ПРОЈЕКТИМА ОБНОВЕ УРБАНЕ СРЕДИНЕ