ПЕКИНГ И ВАШИНГТОН НА ПРАГУ ТРГОВИНСКОГ РАТА: Да ли ће Трамп, ипак, на крају постићи договор са кинеским лидером
ТЕНЗИЈЕ између две највеће планетарне економске силе САД и Кине на прагу су да се распламсају.

Фото: ЕПА
Пекинг је најавио да ће од 10. фебруара увести царине од 10 до 15 одсто на поједине америчке производе, као одговор на веће таксе Вашингтона које су ступиле на снагу јуче. Извршна уредба коју је амерички председник Доналд Трамп парафирао подразумева таксе од 10 одсто на робу увезену из Кине.
Лидер републиканаца је, у међувремену, после разговора са мексичком председницом Клаудијом Шејнбаум и одлазећим канадским премијером Џастином Трудоом одложио примену тарифа од 25 одсто на робу из ових земања на 30 дана. Очекује се да ће се Трамп наредних дана чути и са кинеским колегом Си Ђинпингом.
Како је најављено из кинеског министарства финансија, Пекинг ће увести додатне царине у износу од 15 одсто на угаљ и природни гас, док ће на сирову нафту, пољопривредну механизацију, аутомобиле великог запреминског мотора и пикап камионе применити царину од 10 процената. Министарство трговине Кине и царинска управа те земље су, такође, објавили да ће строго контролисати извоз волфрама, телура, рутенијума, молибдена и рутенијума како би, напомињу, заштитили интересе националне безбедности. Волфам се, иначе, користи у индистријским и одбрамбеним апликацијама, а телур за прављење соларних ћелија.
- Америчка пракса озбиљно подрива мултилатерални трговински систем заснован на правилима и темеље економске и трговинске сарадње између Кине и САД. Нарушава стабилност глобалног индустријског ланца и ланца снабдевања - напомиње се у саопштењу кинеског министарства.
Истрага против "Гугла"
КИНА је, истовремено, на своју листу непоузданих субјеката додала имена две америчке компаније - биотехнолошке "Илумина" и модне PVH Group, у чијем су власништву брендови "калвин клајн" и "томи хилфингер", истакавши да су кршиле нормалне принципе тржишне трговине. Осим тога, Пекинг је најавио и да ће покренути истрагу против "Гугла", чији претраживач није доступан у Кини, због сумње да је прекршио његов антимонопол.
Најавом о увођењу контрамера, отвара се питање да ли ће се две светске силе суочити са новим трговинским ратом који ће само још више продубити несугласице између старих ривала који се боре за превласт на економском небу. Аналитичари, ипак, превиђају да би Трамп и Си могли да нађу решење и на крају склопе договор. Чак је и шеф Беле куће за Фокс њуз поручио да би царине Кини биле кључне за његов процес склапања трговинског споразума са "змајем са истока".
- Имамо једну веома велику моћ над Кином, а то су царине. И они их не желе и радије не бих морао да их користим, али то је огромна моћ над Кином. Пекинг много новца добија од САД, који користе за изградњу војске - истакао је недавно Трамп.
После разговора са Трампом, канадски премијер Џастин Трудо пристао је да ојача границу са САД како би зауставио миграцију и проток фентанила, синтетичке дроге 50 пута јаче од хероина. Раније се Трамп договорио са мексичком председницом Клаудијом Шејнбаум, која је, такође, прихватила да повећа снаге на северној граници. Заузврат, САД ће ограничити проток оружја у Мексико.

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)