КАД ЗАКОНИ КАСКАЈУ ЗА ТЕХНИКОМ: Возач платио путарину телефоном, па добио казну, морао да реагује и Макрон
Коришћење мобилног телефона за воланом може да доведе до саобраћајне казне, удеса, али, понекад, и бурлескних ситуација, каква се недавно догодила у Француској.
![КАД ЗАКОНИ КАСКАЈУ ЗА ТЕХНИКОМ: Возач платио путарину телефоном, па добио казну, морао да реагује и Макрон КАД ЗАКОНИ КАСКАЈУ ЗА ТЕХНИКОМ: Возач платио путарину телефоном, па добио казну, морао да реагује и Макрон](/data/images/2025-02-09/571235_tiktoker-2_fmob.jpg)
Фото: Горан Чворовић
Познати инфуленсер који има преко двеста педесет хиљада сталних пратилаца на друштвеним мрежама, пожалио се да је добио казну од 90 евра због тога што је мобилним телефоном у коме има интегрисану кредитну картицу платио путарину, а због тога су му скинута и три поена с возачке дозволе. Овај "жалбени" пост тиктотера имао је више од пет милиона прегледа, а у размршавање читаве ситуације умешао се лично француски председник Емануел Макрон.
Многи се питају како је могло да дође до ове трагикомичне епизоде која има примесе Кафкиних новела. Али, закон је ту посве јасан. Француски параграфи забрањују било какво коришћење мобилног телефона док се возач налази за воланом. То важи и у случају када је аутомобил заустављен, а мотор је у раду. Тако је и у многим другим земљама.
Да би се сматрало да возило није у покрету, мотор би морао да буде искључен. Тек тада може да се посегне за мобилним. Али, ко би се сетио на наплатној рампи да окрене кључ у нулти положај, пре него што се маши за телефон и принесе га терминалу? Ова наоко крајње формална разлика није поколебала полицајца који се налазио у патроли на наплатној рампи. Приметио је инфлуенсера који држи у руци телефон док је мотор брундао, извукао је нотес и написао казну.
Власти нису у релативно застарело законодавство унеле измене које би пратиле развој савременог друштва, као у поменутом случају, када је реч о коришћењу мобилних телефона за плаћање или укуцавању адресе за навигацију, уколико телефон није фиксиран. Није ово први пут да прописи каскају за реалношћу. Пре ће бити да је заправо то каскање – реалност. А данас се ствари и реалност брзо мењају.
Тако је постало и сасвим уобичајено да се рачуни, па и онај на наплатној рампи, плаћају мобилним телефоном. Како што је сасвим природно да сви они који немају уграђену навигацију у својим аутомобилима, у те сврхе користе "паметне" телефоне од којих сваки може прецизно да вам покаже пут.
Занимљиво је да је чак и фирма која експлоатише француски ауто-пут на коме је инфлуенсер платио глобу донедавно на свом сајту саветовала корисницима да путарину плаћају – телефоном! Ова препорука је у међувремену обрисана. Јасно је и због чега.
После онога што се догодило, друштвене мреже су се усијале. Пљуштале су критике, сасипало дрвље и камење на учмалу администрацију, постављала питања зашто полиција и жандармерија не јуре праве криминалце, већ се обрушавају на обичног човека тражећи длаку у јајету.
- Плаћао сам више пута до сада путарину мобилним телефоном и мислио сам да је то сасвим нормално. Знам пуно људи који то раде – поручио је касније инфлуенсер преко медија.
С друге стране, било је и оних који су изражавали сумњу да је тако нешто заиста могло да се догоди.
- Полиција се на наплатним рампама налази из другог разлога, а не да би проверала да ли неко путарину плаћа телефоном – истичу скептични.
Сумњичавци су тражили и казну на увид, али је нису добили. Истичу да то није први пут да се овакве сензационалне изјаве с идентичним мотивом појављују на интернету, али да до сада још нису видели уверљив доказ за то. Кажу и да такве објаве значајно подижу посећеност налога. Претходну такву вест знатижељници су, истиче се, прегледали два милиона пута. Има и оних који мисле да се овакве вести умножавају, све са циљем да управо дође до промене строгог законодавства.
Француски председник Емануел Макрон није доводио у сумњу изречено и брзо је реаговао поводом најновије епизоде кажњавања возача на наплатној рампи. Обећао је да ће закон до краја године бити промењен.
- Видео сам вашу објаву. Имате право. У 2025. години треба да имамо могућност да плаћамо путарину телефоном. Проследио сам досије министарству унутрашњих послова и то ће се решити. Хвала вам што сте нам скренули пажњу – поручио је Маркон преко друштвених мрежа, док је ресорни министар Брино Ретајо потврдио да ће поступити по председниковом налогу.
Инфлуенсер је после тога истакао да се "захваљујући њему мењају закони." Али, до евентуалне промене параграфа, казне ће и даље морати да се плаћају, а то, без обзира на јавну подршку председника, неће моћи да избегне ни овај тиктокер.
КАЗНА ЗБОГ СЛУШАЛИЦА
Закони некоме у појединим ситуацијама делују престрого, па уме да дође и до занимљивих ситуација када их полицајци ригорозно примењују. Многима је тако непознато да је у Србији пешацима забрањено да користе мобилни телефон када прелазе пешачки прелаз, који мора да се пређе најкраћим путем, без застоја и задржавања. Разлог за забрану телефона је да би пешак остао активан и усредсређен учесник у саобраћају. Вашем новинару је познат случај пешака који је казну пре неколико година платио зато што је у Београду прелазио пешачки прелаз на зеленом светлу док је имао конектоване слушалице на ушима.
ПОРУКЕ УВЕЋАВАЈУ РИЗИКЕ
Истраживања су у Француској показала да коришћење мобилног телефона током вожње повећава ризик од изазивања саобраћајне несреће три пута, а читање СМС поруке чак 23 пута. И поред тога, 80 одсто возача је признало да им се дешава да телефонирају или консултују поруке док возе. Било је и случајева када полиција возача у прекршају затекне с два телефона. Закон овде забрањује коришћење мобилног чак и када се не држи у руци, већ се веза остварује преко слушалица или звучника. Једина могућност за телефонирање током вожње је да постоји уграђен систем унутар возила којим је озвучена цела кабина. Па и тада, истичу стручњаци, постоји повећана опасност од удеса, јер је пажња смањена. Мобилни телефон може да се користи за навигацију, али само ако је фиксиран на држачу и постављен тако да се поглед не скреће с пута. За свако додиривање екрана или уношење промене правца, кола морају да се зауставе на за то прописаном месту, а мотор угаси. Знате ли некога који то заиста и ради?
![](/data/images/2025-02-09/571235_tiktoker-2_iff.jpg?1739100715)
Фото: Принтскрин
![](/data/images/2025-02-09/571234_tiktoker-1_iff.jpg?1739100738)
Фото: Принтскрин
![](/data/images/2025-02-09/571236_tiktoker-3_iff.jpg?1739100765)
Фото: Принтскрин
![ОРБАН: Данас у САД настао велики скандал ОРБАН: Данас у САД настао велики скандал](/data/images/2024-11-22/547938_tan2024-11-0718301955-7_kf.jpg?time=1739212952)
ОРБАН: Данас у САД настао велики скандал
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан рекао је данас да је у САД "настао велики скандал" након што је амерички председник Доналд Трамп одлучио да открије колико су новца и коме америчке агенције исплатиле последњих година, а да је то "показало да је либерална глобална елита користила амерички буџет да би финансирала своју финансијску и идеолошку агенду широм света".
10. 02. 2025. у 19:39
![ДОНЧИЋЕВО ПОРЕКЛО: Његов деда Србобран рођен је на КиМ ДОНЧИЋЕВО ПОРЕКЛО: Његов деда Србобран рођен је на КиМ](/data/images/2025-02-10/571462_117786-luka-doncic-ig_kf.jpg?time=1739187899)
ДОНЧИЋЕВО ПОРЕКЛО: Његов деда Србобран рођен је на КиМ
ЛУКА Дончић један је од најбољих кошаркаша планете. Момак који из дана у дан фасцинира љубитеље кошарке је Србин по оцу, и не крије колико је привржен нашој земљи, а тренутно је у центру пажње због преласка у Лејкерсе.
10. 02. 2025. у 12:44
Коментари (0)