ГРАЂАНИ У ПАНИЦИ: Море у Турској се повукло више од 300 метара (ФОТО)
НАКОН серије потреса на Санторинију, море у Измиру и многим другим местима дуж егејске обале повукло се више од 200 метара, објавили су турски медији.

Фото: Профимедиа
Море се од 8. фебруара све више повлачило, да би се данас у округу Чешме и у луци Алачати повукло више од 300 метара, а водостај у округу Дикили и у Бодруму опао је за више од пола метра, за собом оставивши много насуканих чамаца, пише агенција Анадолија.
Иако су се грађани узнемирили повезавши ову појаву са земљотресима на Санторинију, стручњаци тврде да се морска вода повукла због јаког северног ветра и да је то природни процес.
Др Мехмет Чавушоглу, члан Радне групе за животну средину, биодиверзитет и климатске промене Турске академије наука (ТУБА) и проф. др Доган Јашар изјавили су да се морска вода повукла због јаког северног ветра који достиже ударе и до 60-70 километара на час.
Јашар је нагласио да повлачење нема никакве везе са земљотресима у Егејском мору, рекавши да нема разлога за бојазан. Такође је примец́ено и да је водостај реке Каршијаке, која је станиште многим птицама, опао.

Фото: Профимедиа
И шеф Одељења за водне ресурсе Универзитета у Мугли, др Џејхун Озчелик, рекао је да је приметно повлачење мора дуж медитеранске и егејске обале протеклих дана. Озчелик је навео да земљотреси нису узрок те појаве и да нема потребе да грађани паниче.
На обали код Мармариса због повлачења мора настало је неколико нових острва, а море се повукло и на плажама Узуњали и Ичмелер. Море се повукла око 100 метара и од обале у Силиврију код Истанбула, у области Баликесир и у Дидиму.
Примећено је да су се, како се вода повлачила, на плажи формирала острва песка. Ова појава би, према процени стручњака који су истакли да је разлог повлачења морске воде на Дарданелима и анадолској обали јак северни ветар и да би требало да траје до среде.

Фото: Профимедиа
Међутим, Чагла Кубат, инструктор сурфовања у Алачатију, рекла је за Анадолију да се повлачење воде које се дешава скоро сваке године овог пута више примец́ује. Она је рекла да су ове недеље отказани тренинзи због повлачења воде и да чекају да се вода врати на претходни ниво.
И Хусеин Услу који живи у округу Ајдина вец́ 41 годину, каже да током сваке године постоји период када се вода повлачи за време јаких северних ветрова, али да овакву ситуацију одавно није видео.
Препоручујемо

САНТОРИНИ ПОТРЕСАО НАЈЈАЧИ ЗЕМЉОТРЕС ДО САДА: Више од 11.000 људи напустило острво
11. 02. 2025. у 10:04

ГРЦИ ИЗНЕЛИ МОШТИ СВЕТАЦА НА УЛИЦЕ: Непрекидно се моле против земљотреса (ВИДЕО)
10. 02. 2025. у 11:16

ПРОФ. ПАПАЗАЧОС: Ситуација на Санторинију се побољшава, али неће се ускоро смирити
07. 02. 2025. у 15:17

ОВА МАЈКА ЈЕ ПОСЕБНА: Разлог су њена деца, а ево и зашто (ВИДЕО)
ОНИ су Илија, Јована и Василије Хаџи-Пурић, полазници Центра за таленте "Никола Тесла".
10. 09. 2025. у 12:13 >> 20:43

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане
ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.
25. 08. 2025. у 13:15

КРВАВИ ПИР 2001: Зашто је Непалски принц побио целу краљевску породицу?
НИСУ МУ дали да ожени жену коју је волео, а онда је почело да се шушка да ће му одузети и право на престо.
12. 09. 2025. у 13:24
Коментари (0)