У ЕВРОПИ МАЊЕ ТРАМПОВИХ ВОЈНИКА: Вашингтон помиње цифру од 20.000, Хојзген не искључује масовнију селидбу

Ивана Станојевић
Ивана Станојевић

14. 02. 2025. у 16:06

КАО бомба је, уочи почетка тродневне Минхенске безбедносне конференције у престоници немачке покрајине Баварске, одјекнула вест, пласирана у медијима, да се Америка спрема на повлачење својих трупа из Европе!

У ЕВРОПИ МАЊЕ ТРАМПОВИХ ВОЈНИКА: Вашингтон помиње цифру од 20.000, Хојзген не искључује масовнију селидбу

Америчке трупе у Европи / Фото АП

 Док Вашингтон помиње цифру од 20.000 војника на путу ка домовини, шеф Конференције Кристоф Хојзген, оценио је у изјави за државни радио Дојчландфунк, да не искључује могућност да потпредседник САД Џеј Ди Венс најави масовнију евакуацију са Старог контитента.

Напуштање Европе кад су америчке трупе у питању, најавио је, додуше, између редова, још пре неколико дана, министар одбране Пит Хегсет, током посете Пољској, поручивши да "европске земље морају сада да инвестирају у одбрану и узму безбедност Европе у своје руке". Он је позвао европске чланице НАТО да се окрену сопственим изворима финансирања одбране, "јер америчко присуство на континенту неће трајати заувек, с обзиром на то да су САД, како је навео, суочене са многим претњама, укључујући Кину".

- Америчко војно присуство је јако. Лично бих желео да америчких војника у Европи буде више. Истовремено председник је сада у преговорима и нисам ја тај ко треба да говори под каквим условима ће преговарати. С моје тачке гледишта број војника на континенту је важан - казао је Хегсет.

На заједничкој конференцији за новинаре са пољским министром одбране, он је објаснио да је његов задатак да унесе реалност у очекивања Украјине и европских савезника, а у ту реалност спада и чињеница да Украјина неће повратити територије у међународно признатим границама пре 2014. године.

У читавој Европи, већ дуже време расте забринутост да би одлазак америчких трупа, значајно ослабио позицију према Русији, наводи Франкфуртер рундшау.

Локације још непознате

ЈОШ није познато које би локације у Европи могле да буду (највише) погођене повлачењем трупа. Дуго се очекивало да би амерички политичари под новим руководством могли да испланирају одговарајући приступ. Доналд Трамп је већ лане наговестио такву могућност. У јануару су се појавили извештаји да би САД могле да повуку до 20.000 војника. По европском дипломатском извору на који се позива италијанска новинска агенција АНСА, шеф Беле куће, недавно је позвао на финансијску обавезу европских земаља за преостале трупе, а његови најближи сарадници са Хегсетом на челу, експлицитно су, ових дана, затражили од европских држава чланица НАТО да за одбрану издвајају пет одсто БДП, уместо садашња три процента.

- Навикли смо после Другог светског рата да своју коначну одбрану делегирамо САД, преко њиховог војног и посебно нуклеарног кишобрана - рекао је Николас Паскул де ла Парте, бивши шпански амбасадор при НАТО, за америчку телевизију "Еј-Би-Си".

Ако би Трамп преместио толики војника током могућег повлачења америчких трупа из Европе, то би ослабило снагу трупа на континенту за петину, кажу аналитичари. Трамп је већ најавио сличне кораке, током свог првог мандата, али их је његов наследник Џозеф Бајден привремено суспендовао.

Што се Немачке тиче, домаћи медији подсећају да је смањивање броја америчких војника у овој земљи, где их је већина у покрајинама Рајна-Палатинат, Баварска, Хесен и Баден-Виртемберг, тренд који је годинама на снази. Од 2006, кад их је било 72.416 до лане, број је пао на 39.400. Боравећи у војној бази у Штутгарту, Хегсет је обећао Берлину, да се број америчких војника у Немачкој неће смањивати испод 37.000.

У којој мери ће на безбедносној конференцији бити најављено могуће повлачење америчких трупа из Европе, вероватно ће се тек видети, коментаришу немачки медији. Уочи могућих преговора о окончању рата у Украјини, Трампова десна рука, Хегсет, најавио је да су САД спремне да изврше притисак на Русију санкцијама, или војним мерама, ако лидер Кремља Владимир Путин не буде спреман да потпише мировни споразум који би гарантовао дугорочну независност Украјине.

У Минхену, пишу медији, може доћи до састанка представника САД, Украјине и Русије. Хојзген је, с друге стране, на питање јутарњег магазина заједничке организације немачких регионалних јавних радиодифузних сервиса(АРД), објаснио да нема сазнања о могућем присуству руских преговарача у Минхену.

- Ни ми не знамо за то. Имамо известан број Руса, али они су опозициони политичари. Из савезне владе се зна да визе нису тражене. У сваком случају, неће бити таквог састанка у оквиру Минхенске безбедносне конференције, овде у Бајеришер Хофу - казао је Хојзген.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУБЛИКА БИЛА ШОКИРАНА ВЕНСОВИМ ИЗЛАГАЊЕМ: Споменуо и изборе у Румунији, сасуо Европи истину у лице

ПУБЛИКА БИЛА ШОКИРАНА ВЕНСОВИМ ИЗЛАГАЊЕМ: Споменуо и изборе у Румунији, сасуо Европи истину у лице

УЧЕСНИЦИ Минхенске безбедносне конференције слушали су говор потпредседника САД Џеј-Ди Венса готово без аплауза, показује снимак преноса његовог наступа на сајту Беле куће.

14. 02. 2025. у 17:34

Коментари (0)

ШОК: Новак Ђоковић глатко изгубио - и то од тенисера коме је досад само држао лекције