"ПРИЈАТЕЉИ КОЈИ ДЕЛЕ И ДОБРО И ЗЛО": Огласио се Си након разговора са Путином

Биљана Ристивојевић

24. 02. 2025. у 14:35

КИНЕСКИ председник Си Ђинпинг изјавио је данас да историја и стварност показују да су Кина и Русија добри суседи који не могу да се удаље и прави пријатељи "који деле и добро и зло, подржавају једни друге и постижу заједнички развој".

ПРИЈАТЕЉИ КОЈИ ДЕЛЕ И ДОБРО И ЗЛО: Огласио се Си након разговора са Путином

Владимир Путин и Си Ђинпинг, Фото АП

Он је то рекао током телефонског разговора са руским председником Владимиром Путином, који је вођен на иницијативу руске стране.

Лидери две земље разговарали су о бројним питањима, укључујући сукоб у Украјини, и сагласили се да одржавају контакте кроз различите канале и координирају своје активности, преноси Синхуа.

Си је нагласио да кинеске власти подржавају напоре Русије да смањи тензије у украјинском сукобу.

- Кина је срећна што види како Русија и друге заинтересоване стране улажу напоре ка деескалацији украјинског сукоба - навео је председник Кине.

Он је подсетио да је на почетку ескалације украјинске кризе изнео свој четворосмерни приступ решавању кризе у Украјини.

- У септембру прошле године, Кина и Бразил, заједно са неким земљама глобалног југа, основале су Групу пријатеља за мир како би поставиле темеље за промовисање политичког решавања кризе у Украјини - навео је кинески лидер.

Он је указао на значај дугорочне дипломатије и националних развојних стратегија Кине и Русије.

- Различити ресори обе земље континуирано унапређују сарадњу у свим областима у складу са консензусом двојице лидера, укључујући спровођење активности на обележавању 80. годишњице победе кинеског народа у рату против јапанске агресије и 80. годишњице победе у Другом светском рату - истакао је Си и додао да везе Кине и Русије уживају снажну унутрашњу покретачку снагу и јединствену стратешку вредност, као и да су стратегије развоја и спољне политике Кине и Русије су дугорочне.

Си је оценио да се односи Кине и Русије одвијају са лакоћом, што ће "унети стабилност и позитивну енергију у међународне односе".

Током дужег телефонског разговора двојице лидера, "дошло је до темељне размене мишљења о актуелним питањима даљег развоја свеобухватног партнерства и стратешке интеракције Русије и Кине", а разговор је био "топао и пријатељски", саопштио је Кремљ, преносе руски медији.

Саговорници су разговарали о начинима проширења обострано корисне сарадње у областима економије и трговине, инвестиција, културе, образовања и спорта.

Лидери Кине и Русије потврдили су распоред предстојећих састанака на високом нивоу поводом обележавања 80. годишњице победе у Другом светском рату у Москви, предстојећег самита Шангајске организације за сарадњу (ШОС) и комеморативних догађаја у Пекингу поводом обележавања 80. годишњице завршетка Другог светског рата и победе над Јапаном.

Путин је обавестио председника Кине о недавним руско-америчким контактима.

Кинеска страна је изразила подршку дијалогу који је започет између Русије и САД, као и спремност да се помогне у проналажењу начина за мирно решавање украјинског сукоба, додаје се у саопштењу Кремља.

Лидери су посебно истакли да је руско-кинески спољнополитички однос најважнији фактор стабилизације у светским питањима.

- Овај однос је стратешке природе, није подложан спољном утицају и није усмерена ни против кога - закључује се у саопштењу.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО: РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРЕНУТАК КАД ЈЕ СРБИЈА ЗАНЕМЕЛА! Вучић се ухватио за главу након признања ове храбре жене: Дође ми да заједно са вама плачем!

ТРЕНУТАК КАД ЈЕ СРБИЈА ЗАНЕМЕЛА! Вучић се ухватио за главу након признања ове храбре жене: Дође ми да заједно са вама плачем!

ПРЕДСЕДНИК Александар Вучић се ухватио за главу након што му је грађанка Бора открила борбу за усвајање детета и проблеме са социјалном помоћи, обећавши да ће покушати да учини све што може да проблем буде решен.

20. 02. 2026. у 22:47

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.

16. 02. 2026. у 15:09

КОСОВО, СРБИЈА, УСТАНИТЕ! Трамп поздравио и госте којих није било у сали

"КОСОВО, СРБИЈА, УСТАНИТЕ!" Трамп поздравио и госте којих није било у сали

АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп основао је Одбор за мир, али је већ на оснивачком састанку "Одбора за мир" запретио ратом. Претњу из говора поновио је и у авиону за Џорџију. Озбиљност показује и премештање носача авиона у источно Средоземље.

21. 02. 2026. у 09:40

Коментари (0)

СРБИЈА РАСПАМЕТИЛА РУСИЈУ! Најновији потез Србије завршио на насловним странама у Русији! Братска подршка кад је најтеже!