АфД ПИТА САВЕЗНУ ВЛАДУ НЕМАЧКЕ ДА ЛИ ЈЕ УДАР НА ДОДИКА ПОЛИТИЧКИ МОТИВИСАН: Упитна улога Кристијана Шмита у БиХ

Бојан Милић

26. 02. 2025. у 10:59

ПОСЛАНИЧКА група крајње десничарске Алтернативе за Немачку поднела је посланичко питање у немачком Бундестагу у вези са улогом Кристијана Шмита у БиХ и затражила процену легитимитета његове позиције у светлу недостатка одобрења Савета безбедности УН, као и одбијања Русије и Кине да потврде Шмитово именовање.

АфД ПИТА САВЕЗНУ ВЛАДУ НЕМАЧКЕ ДА ЛИ ЈЕ УДАР НА ДОДИКА ПОЛИТИЧКИ МОТИВИСАН: Упитна улога Кристијана Шмита у БиХ

Фото: Танјуг/ЕПА

У захтеву који су уложили посланик Јан Вензел Шмит и посланичка група АфД-а стоји да је Кристијана Шмита у мају 2021. године именовао Управни одбор Савета за имплементацију мира (ПИЦ).

Међутим, то именовање није потврђено од Савета безбедности УН, што, према мишљењу подносилаца овог питања, доводи у сумњу међународноправну легитимност његове функције и његових одлука. Упркос томе, "високи представник" је, према правном схватању подносилаца питања, донео више одлука које дубоко задиру у уставни поредак БиХ.

Подносиоци питања имају озбиљне сумње да су овим одлукама прекорачене надлежности високог представника.

С тим у вези посланичка група АфД поставила је Савезној влади Немачке 18 питања, међу којима, су: да ли је Савезна влада формирала став о међународноправној легитимацији Кристијана Шмита, с обзиром на недостатак одобрења Савета безбедности УН, и ако јесте, какав је тај став, затим које последице Савезна влада извлачи из чињенице да су Руска Федерација и Кина одбиле потврдити Кристијана Шмита као високог представника у Савету безбедности УН-а, као и које правно обавезујуће одлуке је, према процени Савезне владе, Шмит донео у 2022. и 2023. години, те да ли је Савезна влада формирала став о тим одлукама и какав је он?

Кристијан Шмит, Фото OHR

 

Такође, постављено је питање да ли Савезна влада у тим одлукама види прекорачење надлежности које Шмит има према Анексу 10 Дејтонског споразума, и ако не, зашто не, затим какве последице Савезна влада види по стабилност и суверенитет БиХ услед ових мера, као и и да ли је Савезна влада предузела кораке да се именовање Кристијана Шмита потврди у Савету безбедности УН, и ако јесте, које, односно ако није, зашто није?

Посланичка група АфД пита и да ли Савезна влада планира залагање за реформу механизама именовања Шмита како би се његова међународна легитимност ојачала, и ако да, на који начин, затим да ли се Савезна влада бавила питањем да ли су политички процеси у БиХ – посебно против представника Републике Српске – политички мотивисани, и ако јесте, каква су сазнања доступна и које мере Савезна влада предузима, уколико их има, да осигура правичне и транспарентне процесе, као и да ли је Савезна влада формирала став о томе да ли одлуке Кристијана Шмита могу довести до даље политичке дестабилизације региона, и ако јесте, какав је тај став?

Посланици АфД питају даље Савезну владу немачке да ли је формирала став о томе како оцењује деловање Шмита у контексту суверенитета и независности БиХ, и ако јесте, какав је тај став, да ли је Савезна влада формирала став о томе да ли је деловање Шмита вредно подршке, чак и ако га локални актери и међународни партнери сматрају правно упитним, и ако јесте, какав је тај став, као и да ли је Савезна влада формирала став о различитим међународним позицијама у вези с именовањем и деловањем Шмита, и какав је тај став?

Питају такође да ли Савезна влада води разговоре с међународним партнерима како би развила заједнички став о улози Шмита, и ако да, с којим партнерима и о којим темама, затим да ли је Савезна влада формирала став о томе какве последице одлуке Кристијана Шмита имају по економску стабилност БиХ, и ако јесте, какав је тај став, као и да ли Савезна влада види могућност економске подршке од стране ЕУ ради смањења напетости у региону, и ако да, какву?

Најзад, посланичка група АфД пита да ли Савезна влада планира кораке како би помогла БиХ у спровођењу реформи за интеграцију у ЕУ, и ако да, које, затим да ли Савезна влада сматра да тренутна улога Кристијана Шмита доприноси или омета дугорочни мировни процес и политичку стабилност земље, и ако да, на који начин, као и да ли је Савезна влада формирала став о томе какав утицај одлуке Кристијана Шмита имају на заштиту људских права у БиХ, и ако јесте, какав је тај став?
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.

02. 04. 2025. у 10:16

Коментари (0)

МЛАДИ ИНЖЕЊЕРИ О СВОЈИМ ПРВИМ ИСКУСТВИМА У ТЕНТ