ФРАНЦУСКЕ АТОМСКЕ БОМБЕ У ОДБРАНИ КОНТИНЕТА: После размирица Америке и ЕУ, полемише се да ли ће Париз поделити безбедносни обруч

Стратешки развод између Вашингтона и Брисела поставио је аутоматски у Европи једно од горућих безбедносних питања које се тиче нукеларне одбране.

ФРАНЦУСКЕ АТОМСКЕ БОМБЕ У ОДБРАНИ КОНТИНЕТА: После размирица Америке и ЕУ, полемише се да ли ће Париз поделити безбедносни обруч

Фото: Профимедиа

Ако САД окрену леђа, што управо чине, појавиће се озбиљан јаз у овом домену. Јер, међу чланицама ЕУ, атомску бомбу има само Француска, а од западних земаља на европском континенту још само Велика Британија.

- Француска има пуну аутономију у овој области. То значи да не зависимо од других да бисмо произвели наше нуклеарне капацитете и да би смо њима располагали. То је француска специфичност. Наши британски пријатељи имају мање комплетне нукеларне капацитете од нас. Више зависе од америчких партнера – казао је француски председник Емануел Макрон.

Све очи из Брисела сада су упрте ка Паризу. Макрон је зато поручио да хоће да дискутује о томе да Француска буде штит осталима.

- Спреман сам да разговарам о том сувереном капацитету, уколико то буде омогућило да се изгради јача европска снага – додао је француски шеф државе.

Истакао је да овај стратешки дијалог садржи веома осетљиве и тајне елементе, али да је отворен за то да разговори ипак започну.

ПАРИЗ И ЛОНДОН ПРИСКАЧУ У ПОМОЋ?

Процењује се да земље с територије ЕУ имају око милион и по војника, што је чак нешто више и од САД, али огроман проблем је слабије наоружање и некомпатибилност различитих војски. У последње време долази до значајнијих улагања, па су Французи тако са два произведена топа "цезар" месечно, скочили на шест. Али, то је далеко од довољног за потпуну европску самосталност од САД.

Процењује се да су само Французи, а уз њих у овом делу континента и Британци, "комплетне војске". Зато тренутно постоје размишљања о томе да ли би Француска и Велика Британија могле да прискоче у помоћ и бране евентуално нападнуту чланицу ЕУ и НАТО, ако САД одлуче да не испоштују члан 5 оснивачког уговора.

Макрон је реаговао на захтев будућег немачког канцелара Фридриха Мерца који је изразио бојазан да би ЕУ, без помоћи Француске, у тренутку када се САД окрећу себи, могла да остане без нуклеарне заштите и као таква буде остављена за слободне ударе усковитланих геополитичких ветрова. Мерц сматра да због очитог приближавања између америчког председника Доналда Трампа и руског шефа државе Владимира Путина, Европа мора да се припреми и за "најгори сценарио".

У Француској су се одмах дигли гласови против ове "поделе" нукеларног наоружања. Војни стручњаци су кренули у објашњавања да се француско нуклеарно наоружање не би "делило" с другима, већ да би само могло да буде у крајњој нужди на располагању осталима, као и да би то била искључиво француска одлука. Најављује се да би преговори на ту тему међу Европљанима требало да се отворе у следећим седмицама.

Истовремено, у понедељак ће се у француској скупштини водити дебата о Украјини, а то ће бити прилика да се разговара и о осетљивој "нуклеарној" теми.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПОЛИЦИЈА ИСТУКЛА БЛОКАДЕРЕ КО ВОЛОВЕ У КУПУСУ: Спречен хаос на факултету у Амстердаму (ВИДЕО)