НЕВИНИМА ИСПЛАЋЕНО МИЛИЈАРДУ ЕВРА: Италији плаћа милионске одштете људима који су због грешке правосуђа завршили у затворима

Милица Остојић

04. 03. 2025. у 18:58

ОД 1992. до 31. децембра 2024. године, грешком италијанског правосуђа, завршиле су у затвору или кућном притвору 31.949 особе.

НЕВИНИМА ИСПЛАЋЕНО МИЛИЈАРДУ ЕВРА: Италији плаћа милионске одштете људима који су због грешке правосуђа завршили у затворима

Фото: Profimedia

Односно, сваке године у просеку недужна 961 особа завршила је иза решетака. А укупни трошак за одштету износио је готово једну милијарду евра, тачније 987.675 милиона евра.

Само 2024. године забележено је 552 случаја неправедног затвора, а израчуната је висина одштете од 26 милиона 894.000 евра. То је само 67 случаја мање у односу на претходну годину, али је зато сума за исплату увећана за 950.000 евра.

Удружење "Правосудне грешке" сабира, наиме, годинама ове цифре, а сада је почело да износи отворено бројеве неправедно задржаваних у превентивном затвору и оних са пресудом. Подаци су ажурирани са 31. децембром 2024, а бројеви су више него алармантни.

За 33 године добио 30.187 €

Бењамино Зукеду је провео у затвору због лажног сведочења 33 године. Некада чобанин на Сардинији, осуђен је на доживотну робију 1991, због троструког убиства које није починио. Ревизија случаја је трајала три године. Када је изашао из затвора није имао ни посла, ни куће, фамилија га је примила док чека пресуду о одштети. Седам година се борио да докаже његову невиност један млади адвокат. Бењамино има 59 година, младост је провео у затвору, оболео је. Добио је само 30.187 евра.

Рекордна исплата у последњих седам година односи се на регион Ређо Калабрија, где се у блиц акцијама хапси велики број особа, а потом после извесног периода бивају пуштене. За седам година исплаћено је 220 милиона евра одштете за грађане жртве правосудних грешака, што је 35 одсто случајева од укупног броја на националном нивоу за тај период.

Неки од италијанских градова који држе рекорд у исплати оштећених су Катанија, Палермо, Катанзаро, Напуљ, а то су и градови где има највише масовних хапшења. Одштета за оне који су неправедно били у кућном притвору је за половину мања од оних иза затворских решетака, а израчунава се по дану.

Апсолутни рекорд у суми за одштету по одлуци Апелационог суда држи град Напуљ, 9,53 процената од укупне одштете у последњих 10 година. Захтев за исплату може да буде затражен у периоду до две године после ослобађања невино затвореног.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.

02. 04. 2025. у 10:16

НЕКИ ИХ СМАТРАЈУ РУЖНИМ И ПРЕВАЗИЂЕНИМ: Која имена су Срби давали деци у време турске владавине?

НЕКИ ИХ СМАТРАЈУ "РУЖНИМ И ПРЕВАЗИЂЕНИМ": Која имена су Срби давали деци у време турске владавине?

МНОГА стара, архаична имена се данас враћају у моду. Ипак, када зађемо даље у прошлост и нашу историју, можемо да пронађемо многа која делују врло необично и несвакидашње за српско подручје, а опет инспиративно за будуће родитеље који желе да буду оригинални када су имена за децу у питању.

04. 04. 2025. у 16:40

Коментари (0)

А КАДА СУ ДЕЛИЈЕ ВИДЕЛЕ ЗАСТАВУ ЛАЖНЕ ДРЖАВЕ КОСОВО У БЕОГРАДУ... Ево шта су одмах урадили навијачи Црвене звезде (ВИДЕО)