“KILL SWITCH” МИТ ИЛИ НЕ ДИЛЕМА КУПАЦА Ф-35: Да ли САД могу даљински „угасити“ преходно продате ловце својим савезницима?

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

11. 03. 2025. у 19:33

НЕМАЧКА влада, као и војни стручњаци и посланици Бундестага, изражавају забринутост да би борбени авиони Ф-35 пете генерације, које Берлин планира да набави, могли постати неупотребљиви уколико дође до политичког раскола са Вашингтоном.

“KILL SWITCH” МИТ ИЛИ НЕ ДИЛЕМА КУПАЦА Ф-35: Да ли САД могу даљински „угасити“ преходно продате ловце својим савезницима?

Фото УСАФ/Војска САД

Слично размишљају и званичници Канаде, где се све отвореније говори о могућности да САД искористе тзв. „kill switch“ – систем за даљинску деактивацију Ф-35.

НЕМАЧКА: СТРАХ ОД ЗАВИСНОСТИ И „KILL SWITCH“

Немци планирају да купе 35 Ф-35 авиона за суму од 8,3 милијарде евра, како би заменили застареле Торнадо летелице и испунили обавезе у оквиру НАТО програма дељења нуклеарног наоружања.

Међутим, појавиле су се сумње да би САД, у случају погоршања политичких односа, могле да „угасе“ немачке Ф-35 на даљину, тако што би блокирале софтверске надоградње или искористиле потенцијални „kill switch“.

Високи званичник немачке компаније Хенсолдт, Јоахим Шранцхофер, тврди да овај „kill switch“ није само мит: „Ако неко притисне дугме, авион не може да лети.“ Он додаје да би најлакши начин блокаде био путем система за планирање мисија, што би приземљило пилоте.

Посланик ЦДУ-а Инго Гедехенс затражио је додатне истраге, нагласивши да Немачка мора имати гаранцију пуне употребљивости летелица за које издваја огромна средства.

Фото Икс (Твитер)@dana916

КАНАДА: ПИТАЊЕ ВОЈНЕ АУТОНОМИЈЕ

Слична забринутост присутна је и у Канади, која је наручила 88 авиона Ф-35 у вредности од 14,5 милијарди долара. Односи са Вашингтоном погоршали су се због низа политичких спорова, укључујући царинске баријере и изјаве председника Доналда Трампа о могућој анексији Канаде.

Канадски званичници страхују да би САД могле искористити софтверску контролу како би деактивирале целу ескадрилу Ф-35, уколико дође до заоштравања односа. Иако су трошкови набавке и одржавања ових авиона већ изузетно високи—преко 54 милијарде долара за 45 година—највећи проблем је бојазан да би Вашингтон на тај начин могао „казнити“ Отаву због политичких несугласица.

 

ПРИМЕР ИЗРАЕЛА: Ф-35И СА СОПСТВЕНОМ ЕЛЕКТРОНИКОМ

Израел је једна од ретких земаља која је прилагодила Ф-35 својим потребама, уградивши сопствену електронику и опрему за електронско ратовање у модел назван Ф-35И.

На тај начин, израелска војска смањује зависност од америчке контроле и елиминише ризик од даљинске деактивације авиона. Ово показује да је могућа већа аутономија корисника Ф-35, али захтева и огромне инвестиције у истраживање и развој.

„KILL SWITCH“ И АМЕРИЧКА ПОЛИТИКА

Сумње Немаца додатно су појачане након што су западни противници актуелне администрације Доналнда Трампа, у склопу обуставе војне помоћи Украјини, пласирали информацију да су САД престале да пружају техничку подршку системима за електронско ратовање у авионима Ф-16 које користе Украјинци.

Такође, америчко гласило Foreign Policy, на који се позива немачки лист MorgenPost, пише да одлука у рукама администрације Доналда Трампа може моментално утицати на софтверске надоградње, али и на испоруку резервних делова за савезнике. У тексту се наводи да је „чак и најмања сумња довољна да пријатељске државе преиспитају војне набавке из САД-а“.

ЕВРОПСКА ЗАВИСНОСТ ОД АМЕРИЧКЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ

Велики број европских земаља ослања се на америчке војне системе, нарочито на Ф-35, који је постао својеврсни стандард у НАТО-у. Чак 64% увоза наоружања за европске чланице НАТО-а долази из САД.

Према доступним подацима, главни европски купци јесу Француска и Јужна Кореја (по 6,5%), Немачка (4,7%) и Израел (3,9%).

Наш сусед Румунија се 2024. године такође придружила групи држава које наручују Ф-35 – потписала је уговор о набавци 32 Ф-35А, вредан 7 милијарди долара. Прве испоруке очекују се након 2029, што додатно учвршћује зависност Европе од америчке војне опреме.

ДА ЛИ ЋЕ НЕМАЧКА И КАНАДА ОДУСТАТИ?

Упркос овим контроверзама, Немачка за сада не најављује обуставу куповине. Канадски званичници, с друге стране, све чешће разматрају могућност отказивања уговора, забринути због “политичког притиска и потенцијалног механизма даљинске деактивације”.

Међутим, обе земље паралелно понављају да су “Ф-35 најнапреднији борбени авиони на свету, те да је њихова куповина од кључне важности за националну безбедност и испуњавање обавеза у оквиру НАТО-а”.

КОЛИКА ЈЕ ЦЕНА ВОЈНЕ АУТОНОМИЈЕ?

Спор око „kill switch“ и забринутост због америчке софтверске контроле отварају кључна питања о војној независности европских и других савезника САД-а.

Немачка, Канада и друге државе које купују Ф-35 морају балансирати између технолошке супериорности ових летелица и чињенице да Вашингтон, по свему судећи, задржава одлучујућу реч о њиховом стварном коришћењу.

Управо та зависност, уз политички ризик потенцијалног раскола са САД-ом, представља највећу дилему за земље које желе да модернизују своје ваздухопловство, а истовремено обезбеде пуну контролу над кључним војним системима.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година (ФОТО)

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)

ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.

23. 05. 2025. у 18:06

ОД ТУГЕ ПОСЛЕ СМРТИ МУЖА ДОБИЛА САМ РАК Тешка судбина наше истакнуте глумице

"ОД ТУГЕ ПОСЛЕ СМРТИ МУЖА ДОБИЛА САМ РАК" Тешка судбина наше истакнуте глумице

ЂУРЂИЈА Цветић, истакнута српска глумица, суочила се с тешким животним ударцима који су оставили дубоке трагове. Упркос свему, задржала је достојанство и снагу, због чега су је многи сматрали хероином српске глумачке сцене.

25. 05. 2025. у 13:31

Коментари (1)

ШЕШЕЉ ОБЈАСНИО СВЕ: Шта је циљ француско-немачког нон-пејпера?