ТАЈНИ КИНЕСКИ СТЕЛТ АВИОН ОБАВИО НОВИ ЛЕТ: На небу примећен тест ловца шесте генерације Ј-36 (ВИДЕО)
КИНЕСКИ инжењери интензивно раде на развоју новог ловца шесте генерације, познатог под ознаком Ј-36.

Фото принтскрин Икс/Fighterman_FFRC
Данас су сведоци у Кини успели да забележе први пробни лет експерименталног модела, што је изазвало велику пажњу у војној авијацији.
Према доступним снимцима, Ј-36 има безрепну конфигурацију са двоструким делта крилима, што му омогућава смањену радарску уочљивост. Летелица је опремљена три млазна мотора са пљоснатим млазницама, чиме се додатно побољшава његова стелт способност.
СПЕЦИФИКАЦИЈЕ Ј-36 ЈОШ УВЕК ТАЈНА, АЛИ ПОСТОЈЕ ПРОЦЕНЕ
Званичне тактичко-техничке карактеристике Ј-36 још нису објављене, али према војним аналитичарима, очекује се да ће:
*Оперативни радијус достићи до 3.000 км, што би омогућило мисије у Индо-Пацифику.
*Максимална брзина бити око 2.900 км/х.
*Практични плафон лета износити између 20.000 и 21.000 метара.
*Носивост борбеног терета се процењује на 10-13 тона.
Ј-36 је импозантних димензија и поседује пространи унутрашњи одељак за наоружање, што му омогућава ношење ракетно-бомбарског арсенала унутар трупа, чиме се задржава стелт профил летелице.
ИНОВАТИВАН ДИЗАЈН И ТАЈНЕ ТЕХНИЧКЕ КАРАКТЕРИСТИКЕ Ј-36
Нови снимци откривају неколико значајних дизајнерских елемената:
*Кокпит са аеродинамичним кровићем који се спаја са предњим трупом,
*Дорсални усисници за ваздух са дизајном без преусмеривача (ДСИ),
*Широк нос, што указује на могућност бочног седишта за двоседну конфигурацију,
*Трослојни млазни погон, што је реткост за борбене авионе.
Ова конфигурација смањује радарски одраз и побољшава стелт способности, што сугерише да се авион ослања на напредне технологије смањења видљивости.
Први тестни лет забележен је 26. децембра 2024. у близини Ченгдуа, док је други јавни лет у марту 2025. додатно потврдио способности авиона.
ГЛАВНЕ ПРЕДНОСТИ Ј-36
* Стелт конфигурација – смањена радарска и инфрацрвена видљивост,
* Напредни погонски систем – потенцијални суперкрстарећи лет без употребе допунских сагоревача,
* Висока носивост и борбена флексибилност – може носити ракете ваздух-ваздух ПЛ-17, противбродске пројектиле YЈ-12, или прецизно вођене бомбе,
* Могућност координације са дроновима и аутономним системима,
* Висок ниво електронског ратовања и мрежног командовања.
ДА ЛИ ЈЕ Ј-36 ОДГОВОР НА АМЕРИЧКИ Б-21 РАЈДЕР И НГАД?
Неки аналитичари сматрају да Кина са Ј-36 одговара на америчке пројекте Б-21 Рајдер и НГАД (Next-Generation Air Dominance). И док је Б-21 дугодометни стелт бомбардер, а НГАД осмишљен за ваздушну надмоћ, Ј-36 комбинује обе улоге – стелт ловца и стратешке платформе.
Његов бесрепни дизајн и стелт карактеристике подсећају на Б-21 Рајдер, док напредни сензори и мрежна повезаностуказују на НГАД концепте.
Остаје питање да ли Кина може достићи технолошку поузданост америчких система. Стручњаци упозоравају да иако Ј-36 представља озбиљан конкурент, његова стварна оперативна способност и поузданост још нису доказане.
ЗАПАДНИ ЕКСПЕРТИ НЕСИГУРНИ ОКО БОРБЕНЕ УЛОГЕ Ј-36
Иако се о стварној намени овог авиона још расправља, постоје западни војни аналитичари који сматрају да Ј-36 неће бити само ловац за превласт у ваздуху, већ би могао играти кључну улогу у контроли и командовању ројевима борбених дронова.
Са својим напредним перформансама и стелт дизајном, Ј-36 би могао постати главна кинеска ваздушна платформа будућности, изазивајући конкуренцију америчким и европским пројектима шесте генерације.
Развој овог авиона пажљиво прате међународни војни аналитичари, а остаје да се види како ће Кина имплементирати Ј-36 у своју стратегију ваздушне доминације.
ИЗАЗОВИ И НЕПОЗНАНИЦЕ РАЗВОЈА Ј-36
* Оперативна валидација – иако су тестови обављени, праве борбене способности још нису потврђене.
* Масовна производња – питање је да ли Кина може одржати квалитет при серијској производњи.
* Улога авиона – неки аналитичари сматрају да Ј-36 није класичан ловац, већ хибридна летелица између стелт бомбардера и борбеног авиона.
* Погон – непознато је који мотори се користе, али постоји могућност интеграције варијабилно-циклонских мотора у будућим верзијама.
Ј-36 представља значајан технолошки скок за кинеску војну авијацију и сигнализира наставак такмичења са Западом. Иако још увек није потврђено да ли заиста спада у шесту генерацију, његова способност да комбинује стелт карактеристике, напредну електронику и вишенаменске борбене операције чини га потенцијалним ривалом америчким напредним платформама.
Међутим, кључна питања остају: да ли Кина може одржати темпо развоја, осигурати поузданост и масовно произвести Ј-36 у кратком року?
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо

ТРАМП ЈЕ УДАРИО У ОСИЊЕ ГНЕЗДО! Трешће се цео свет: Откривени паклени планови Кине
09. 03. 2025. у 22:20

"РЕЦИТЕ МИ..." Трамп се нагнуо ка Порошенку, па му поставио питање које га је оставило у чуду
АМЕРИЧКИ лидер Доналд Трамп је током свог првог председничког мандата питао бившег украјинског лидера Петра Порошенка о томе да ли је Крим Русија.
13. 04. 2025. у 15:45

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ПРАВАЦ БЕОГРАД: Хрватски певач после хапшења стигао у Србију - Миле Кекин дошао дан после скандала
МИЛЕ Кекин је ухапшен у петак ујутру, а после испитивања у УСКОК-у пуштен је на слободу, након што је изнео своју одбрану.
12. 04. 2025. у 20:23
Коментари (0)