КРАЈ ЕВРОПСКЕ "ДИВИДЕНДЕ МИРА": Ново наоружавање Европе коштаће “Стару даму” додатних 380 милијарди евра
ЕВРОПСКЕ земље су последњих деценија заједно уштеделе стотине милијарди евра годишње – послератну "дивиденду мира" – пошто су смањиле потрошњу на одбрану и ресурсе усмериле на друге приоритете.

профимедиа/Новости илустрација
Сада се, међутим, суочавају са бруталним обрачуном јер крећу у акцију поновне милитаризације након што је Доналд Трамп запретио да ће смањити подршку САД Старом континенту.
Док ЕУ данас троши нешто мање од два процента свог БДП-а на одбрану, европски лидери отворено расправљају о подизању потрошње на чак 3,5 одсто БДП-а или више у наредној деценији, што је ниво који у континенталној Европи није виђен од касних 1960-их.
Потрошња на овом нивоу између 1995. и 2023. би захтевала од држава чланица ЕУ да издвајају додатних 387 милијарди долара годишње за одбрану, према прорачунима "Фајненшел тајмса".
ГДЕ САДА НАЋИ ТАЈ НОВАЦ?
Европа је уживала у годинама ниске војне потрошње захваљујући продуженом периоду америчке заштите, што јој је омогућило да изгради један од најиздашнијих система социјалног осигурања за све старије становништво. Широм ЕУ, социјална заштита је порасла као удео у укупној владиној потрошњи, са 36,6 одсто у 1995. години на 41,4 одсто уочи пандемије, према Еуростату.
Да би се значајно преокренуо дугорочни тренд војне потрошње, која се у односу на БДП преполовила између 1963. и 2023. у већини великих европских економија – потребно је смањење постојеће потрошње или веће задуживање које би многе престонице тешко могле да приуште.
Широм Европе, покушаји да се смање социјална издавања показала су се мучним и тешким (пример Француске). Ипак, сада се о томе озбиљно разматра.
Клаус Вистесен, економиста консултантске компаније "Пантеон" каже да је јаз у могућностима велики и да је "напредак и даље спор".
"Чека нас дуга, ужурбана и панична транзиција", рекао је он.
Различите су и процене потребног повећања издавања за одбрану, од 160 милијарди евра годишње у наредних пет које процењује "Голдман Сакс" до распона од 230 милијарди евра до 460 милијарди евра годишње према процени "Пантеона".
Док веће задуживање може да покрије неке почетне издатке земаља које имају фискалног простора да се задуже, трошак поновног наоружавања ће на крају сносити порески обвезници и корисници мрежа социјалног осигурања на континенту.
Програми стране помоћи ће вероватно бити међу непосредним жртвама – Велика Британија је већ најавила стрмоглаве резове – док предстоје оштре одлуке за буџете социјалне заштите. Вистесен каже да ће можда бити потребан и еквивалент "ратних" пореза.
Смањење државне потрошње на пензије и здравствену заштиту биће посебно изазовно, јер је европска популација најстарија на било ком континенту, што значи да ће социјална потрошња расти, а приходи пасти како се радно способно становништво смањи.
-Владе ће или морати да позајмљују више, што ризикује да узнемири инвеститоре у обвезнице, или да изврше надокнађујуће резове буџета, што ризикује да узнемири гласаче, рекао је Џек Ален-Рејнолдс, економиста у "Капитал економиксу".
(рт.рс)
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо

АКО ТЕ НЕМА ЗА СТОЛОМ – ОНДА СИ НА МЕНИЈУ: Руски политичари о разговору Путина и Трампа
19. 03. 2025. у 20:11

ШОКАНТНА ОТКРИЋА УКРАЈИНСКЕ ПОСЛАНИЦЕ: 75 украјинских авиона оборено пријатељском ватром
19. 03. 2025. у 19:34

УЗНЕМИРУЈУЋЕ Камера забележила хорор у Будви: Девојка (19) одвезала појас и пала са више од 50 метара висине
ДРЖАВЉАНКА Србије (19) погинула је данас током парасејлинга, активности која омогућава учесницима да лете изнад воде док их вуче глисер, када је одвезала сигурносни појас који је причвршћен за падобран.
28. 05. 2025. у 14:59

УКРАЈИНА ИЗВЕЛА ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ НАПАДА НА РУСИЈУ: Аеродроми у Москви затворени, уништена важна фабрика (ВИДЕО)
УКРАЈИНА је током ноћи извела један од највећих напада дроновима од почетка рата, гађајући више циљева на територији Русије. Због напада су московски аеродроми били приморани да привремено обуставе рад, што је изазвало хаос у ваздушном саобраћају.
28. 05. 2025. у 09:45

"УРАЂЕНА ЈЕ ДНК АНАЛИЗА" Девин нема право на једну Мирославову кућу - остало све као и Илићева деца рођена у браку
"АКО ЈЕ правоснажно утврђено да је Девин дете Мирослава Илића, он има иста права као и сва друга деца у вези са наследством."
28. 05. 2025. у 14:15
Коментари (0)