УМЕСТО РАТНИХ ПОКЛИЧА И НАДЕ У ПОБЕДУ НАД МОСКВОМ Чувени филозоф Хабермас: Европска кратковидост довела до неопходног наоружавања континета
НЕМАЧКИ филозоф и социолог Јирген Хабермас критиковао је у ауторском тексту за лист Зидојче цајтунг "кратковидост ЕУ пред догађајима у САД и опадањем трансатлантске алијансе", назвавши поновно европско наоружавање неопходним услед неизвесне геополитичке ситуације.

профимедиа/Новости илустрација
Хабермас је критиковао посебно немачку владу која је, како тврди, зажмурила пред политичким променама у САД које су се очекивале протеклих година и пожурила да војно подржи Украјину без дугорочног плана.
Према његовим наводима, помоћ Украјини разореној руском инвазијом је била неопходна, али се ЕУ препустила влади у Кијеву без плана и сопствених циљева, заваравајући себе да је њен савез са Вашингтоном нетакнут.
Како пише Хабермас, у САД настаје нови теократско-ауторитарни систем, а није јасно како ће се политика председника Доналда Трампа, одвојена од актуелних норми и обележена изненађујуће арбитрарним одлукама, уклопити са плановима осталих делова администрације како би ускладила владу са либертаријанским идеалима.
Немачки филозоф указује да су европске владе, већ после прве победе Трампа на изборима 2016, морале да очекују шта ће се догодити, а неопростива је политичка грешка, што је у овом контексту, посебно немачка влада у више наврата избегла да прихвати изазов да ојача међународне капацитете ЕУ.
Хабермас указује да је, касније када је Русија напала Украјину 2022. подршка Кијеву постала неопходна, али уместо ратних поклича и наде у победу над Москвом, било је прикладније реалистично размишљање о дугорочним ризицима рата.
Како је нагласио, предстојећи избори у САД требало је да увере Европљане у крхкост НАТО и ризик слома досадашњег међународног система.
Према мишљењу Хабермаса, имајући у виду да Трампов став према Русији показује губитак америчке хегемоније, рат у Украјини је убрзао промене у сфери међународног баланса моћи, које карактерише успон Кине и аспирације земаља осредње снаге.
-Чланице ЕУ морају ојачати и ујединити своје војне снаге, јер у супротном неће више бити важне у свету који пролази кроз геополитичке промене и изложен је центрифугалним силама, написао је Хабермас.
Како је навео, свеопшти циљ поновног наоружавања ЕУ неће стога бити толико у циљу подршке Украјини, већ више егзистенцијална афирмација у ситуацији када САД можда више неће моћи да пруже помоћ.
Хабермас је закључио да у сваком случају, то наоружавање треба извршити у склопу шире одбрамбене интеграције Европе.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ПРАВАЦ БЕОГРАД: Хрватски певач после хапшења стигао у Србију - Миле Кекин дошао дан после скандала
МИЛЕ Кекин је ухапшен у петак ујутру, а после испитивања у УСКОК-у пуштен је на слободу, након што је изнео своју одбрану.
12. 04. 2025. у 20:23
Коментари (0)