ФРАНЦУСКА ПРЕД НАЈВЕЋИМ СКАНДАЛОМ У ИСТОРИЈИ ЗЕМЉЕ: Лидеру опозиције прети забрана да се кандидује на изборима
УСТАВНО веће Француске данас је донео одлуку да локалним политичарима може да се забрани јавна функција ако буду осуђени за злочин, због чега постоји могућност да ће лидерки опозиције Марин Ле Пен бити забрањено да се кандидује за председницу 2027. године.

Марин ле Пен, Фото АП
Веће је донело одлуку у случају који није укључивао Ле Пен, али ова одлука значи да она можда неће моћи да се кандидује за председника 2027. ако буде осуђена у суђењу за проневеру које се завршава у понедељак.
Тужиоци у суђењу за проневеру затражили су да се лидерки Националног окупљања (РН) забрани обављање јавне функције на пет година, што би одмах ступило на снагу, чак и у случају жалбе на пресуду, преноси Ројтерс.
Ле Пен, која води у истраживањима јавног мњења за изборе 2027, негирала је да је починила кривична дела и оптужује тужиоце да траже њену "политичку смрт".
Робин Бинсард, адвокат који заступа политичарку, рекао је да је одлука Уставног савета од петка негативна за Ле Пен, јер "судије задржавају могућност да наложе неподобност уз одредбу".
Било каква привремена забрана не би приморала Ле Пен на смену са места у парламенту све док јој не престане мандат, али би је спречила да се кандидује на било којем новом изборном такмичењу.
Ле Пен, РН и око двадесетак партијских личности оптужени су да су преусмерили преко три милиона евра средстава Европског парламента за плаћање особља које ради за странку у Француској, а они тврде да је новац искоришћен легитимно и да наводи садрже преуску дефиницију онога што посланички помоћник ради.
(Танјуг)
Препоручујемо

САРКОЗИЈУ ПРЕТИ ДЕБЕЛА РОБИЈА: Узео милионе од Гадафија за финансирање своје кампање
27. 03. 2025. у 22:11

ВЕШТАК ОТКРИО ЈЕЗИВЕ ДЕТАЉЕ О ДЕЧАКУ УБИЦИ: Ево зашто је Коста пуцао на чувара школе, није га потресло сазнање кога је све убио
ЗАКЉУЧИЛИ смо да је Коста био способан да управља својим поступцима у време извршења злочина и да та способност није била битно смањена. Постоји једна краткотрајна ометеност, за период у учионици за који он каже да нема сећања, али он је све радио по плану. То указује да је он управљао својим поступцима.
05. 06. 2025. у 17:05

СРПСКА ПОСЛА: Никола Јокић запањио свет! Вратио се у Србију и урадио ОВО (ВИДЕО)
НИКОЛА Јокић је најбољи кошаркаш планете, али дајте му лопту и биће најбољи у сваком спорту. То је показао још једном.
08. 06. 2025. у 08:54

ВРТОГЛАВА СУМА: Колику националну пензију прима Љиљана Благојевић
ЈЕДНА од наших најистакнутијих драмских уметница Љиљана Благојевић отишла је у пензију, а налази се међу двадесетчетворо уметника, који ће примају националну пензију за допринос култури.
07. 06. 2025. у 11:30
Коментари (0)