ОД ЉУБАВИ ДО БОЈКОТА САМО ИХ КОРАК ДЕЛИ: Позиви у Европи грађанима да не купују производе из САД

Бива да у време ратова, напетости и нетрпељивости, сучељене стране међусобно бојкотују производе и економију. Сећамо се и ми добро тога, током ратова у бившој Југославији. Али, ретко кад се догоди да у привредни рат и бојкот робе у рафовима супермаркета добровољно крену савезници. А управо то се тренутно дешава између две обале Атлантика.

ОД ЉУБАВИ ДО БОЈКОТА САМО ИХ КОРАК ДЕЛИ: Позиви у Европи грађанима да не купују производе из САД

Фото: Профимедиа

Одлука америчког председника Доналда Трампа да додатно оцарини европску робу, прерасла је у праву лицитацију таксама, која је, у једном тренутку, довела до претње администрације у Вашингтону да ће са двеста одсто да оглоби француске шампањце и коњаке. Председник Француске Емануел Макрон предводи европску коалицију која покушава да пронађе место за преговарачким столом у Украјини, па је симболика јасна.

Јавност се побунила. Наједном су кренуле иницијативе да се при куповини избегава све оно што носи ознаку Ју-Ес-Еј. Извршене су и детаљне анализе уверљивости оваквих потеза, а у испитивањима јавног мњења дошло се до чврстих доказа. Према подацима Франуског института за јавно мњење (ИФОП), трећина, тачније 32 одсто грађана ове земље, бојкотовала је бар један амерички производ.

Ту није крај. Чак 57 одсто Француза намерава да у месецу који следи бојкотује услуге и робу који стижу под заставом Ујка Сема, док 62 одсто декларативно подржава овај покрет.

На врху листе бојкотованих производа је познато газирано пиће с 48 одсто, а на другом је чувени ланац брзе хране с 44. Кола из фабрике чији је власник десна рука Доналда Трампа, Илон Маск, изгубила су 19 одсто купаца који су нашли алтернативу у другим маркама, док је чак 47 одсто испитаних изјавило да би, када би намеравало да набави електрични аутомобил, заобишло Максов заштитни знак на хауби.

На мети је и друштена мрежа "Икс" коју овде многи оптужују да окреће леђа демократији и залаже се за успон суверенистичке деснице. Било је, чак, оптужби и да се на овај начин меша у изборне процесе у некима од европских земаља. Истраживање је показало да ту мрежу у Француској бојктује десет одсто испитаника, међу којима и многи политичари, фирме и јавне институције.

Потрошачи, осим газираних пића и фаст-фудова, све више заобилазе и познате спортске производе, као и ланце чувене по кафенисању и слаткишима. Појавио се чак и хаштаг који у себи обједињује речи бојкот и САД.

- Ово је најнижи ниво љубави у последњих 40 година – изјавио је директор за политичка истраживања и актулености у ИФОП Франсоа Краус.

Французи очигледно не праштају Трампу атак на њихово национално пиће. И у другим државама Европе је слична ситуација. Разлог су додатне царине на широк асортиман, али и политика. Многима се овде не свиђа то што је Трамп "окренуо леђа Украјини". Анкетирани нарочито апострофирају пријем који је недавно приредио Владимиру Зеленском у Белој кући.

Покрет актуелних бојкота зачео је у Канади и Данској, имајући у виду експанзионистичке изјаве Доналда Трампа према северним суседима и Гренланду. У Данској, робу с ознаком УСА не одбијају само купци, већ и неки продавци који не желе више да је ставе на полице.

Према доступним подацима, групе активиста који преко друштвених мрежа позивају на лични ембарго према свему што долази с друге стране Атлантика, броје око 400 хиљада људи у Канади, 90.000 у Данској, 80.000 у Шведској. Међу Швеђанима, 29 одсто се изјаснило за бојкот. У Немачкој, чак 64 одсто. У Швајцарској цех незадовољства плаћају амерички детерџенти, пасте за зубе, шампони, средства за чишћење.

Осим мање куповине, сада се и ређе путује у САД. Европљани све више одбијају да иду у "Трампову Америку". Последњи подаци показују да туристички сектор бележи пад интересовања од преко пет одсто, уз бојазан да је то само почетак.

Трговински рат с Кином био би погубан из многих аспеката, јер Пекинг производи од игле до локомотиве. Недостајало би много тога, од пластичних тањира, до лекова. Али, рат између САД и Европе, старих савезника, и симболично много значи. Велику тежину има када познато америчко газирано пиће одбијају да пију у граду у коме је Кенеди изговорио чувену реченицу "И ја сам Берлинац!". Прави Берлинци, сада, пију своја пића.

ЕВРОПЉАНИ МАСКУ ОКРЕЋУ ЛЕЂА

Илон Маск је нарочито на мети бојкоташа. У Европској унији на годишњем нивоу број регистрованих возила марке "Тесла" опао је за чак 49 одсто и спао на свега 19.046 возила, према подацима Удружења европских конструктора аутомобила (АЦЕА).

ЛЕВИЧАРИ КОЛО ВОДЕ

Политички, најјагилнији у бојкоту у Француској су левичари. Чак 72 одсто грађана овог опредељења подржава заобилажење америчких производа, код центриста тај проценат износи 65, а код десничара 51. Неки бојкотују из политичких разлога, други из економског патриотизма.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња

ПРОЦУРИО ПОВЕРЉИВИ ДОКУМЕНТ ИЗ ПЕНТАГОНА: Европа нек се брани сама у случају руског напада, друга држава је главна претња

СУПРОСТАВЉАЊЕ руској агресији, некада једна од кључних тачака Националне одбрамбене стратегије из 2022. године током администрације Џозефа Бајдена, три године касније више није међу најважнијим приоритетима Сједињених Америчких Држава.

01. 04. 2025. у 12:17

Коментари (0)

НЕВОЉЕ КОД СТАРЕ ДАМЕ: Повредио се први штопер Јувентуса