ЕУ ПРЕЛАЗИ НА РАТНУ ИНДУСТРИЈУ Немачки медији: Како се променио мировни менталитет Европе?
ВЕЛИКЕ инвестиције значе да Европа повећава своју борбену готовост док Вашингтон напушта деценијске трансатлантске безбедносне гаранције.

Фото принтскрин youtube DE Military Update
Шта је "ратна економија" и шта су предуслови за њено увођење у Европи, пише "Дојче веле".
Не постоји званична дефиниција "ратне економије", али постоје многи показатељи. Ратна економија значи да је држава мобилисала своје ресурсе, производне капацитете и радну снагу да подржи војну припрему и производњу уочи рата или током њега. Најочигледнија економска промена је померање индустријске производње са потрошачких добара на оружје, муницију и другу војну опрему.
Да би се свим тим управљало, повећава се централизована државна контрола неопходних индустрија и прерасподеле ресурса. Ова контрола омогућава владама да дају приоритет и преусмерене сировине на индустрију и робу које су повезане са ратом. Друге ствари као што су гориво или храна могу се рационисати да би се дао приоритет војсци.
КО ИМА КОРИСТИ ОД РАТНЕ ЕКОНОМИЈЕ?
-У правој ратној економији, сви елементи друштва су преоријентисани на одбрану отаџбине, кажу аналитичари.
Армин Штејнбах сарадник бриселског аналитичког центра за економију Бројгел и професор на пословној школи ХЕЦ у Паризу тврди да су велики добитници компаније усредсређене на војне производе, дигиталне технологије, информације и обавештајне послове, фармацеутску и медицинску технологију.
"Окретање ратним економијама може бити катализатор научног и технолошког напретка", рекао је Штајнбах за "Дојче веле".
Прелазак са цивилне на ратну економију може се десити полако или брзо у зависности од ситуације. Током Другог светског рата, Немачка је имала предност зато што је знала да ће да нападне и радила је на припремама. САД, Велика Британија и други савезници су закаснили са одговором па су морали грозничаво да га траже.
Данас су Русија и Украјина у сличним ситуацијама. Русија је значајно повећала војну потрошњу, појачала производњу добара намењених војсци и увела контролу капитала како би успорила одлазак новца из земље. Инфлација је порасла, а влада је повећала јавну потрошњу како би одржала цивилну економију.
Попут Русије, Украјина је мобилисала људство, што је многе искусне раднике избацило из традиционалне производње. На захтев владе, многе фабрике су преуређене за производњу оружја и муниције, пише "Дојче веле".
ЕУ се недавно покренула због слабљења подршке САД Украјини, НАТО-у и Европи уопште. После деценијске америчке подршке Европи, америчка администрација под Доналдом Трампом приближава се руском председнику Владимиру Путину. То је посебно забринуло европске државе које су се поуздале у трансатлантске безбедносне гаранције.
Чланице НАТО-а од којих су 23 део Европске уније једва су успевале да издвоје два одсто БДП-а за одбрану. Сада се чак ни овај проценат не сматра довољним.
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен објавила је 4. марта одбрамбени план "Поново наоружати Европу". План вредан 800 милијарди евра има циљ да ојача војне капацитете ЕУ. Он укључује укупно 150 милијарди евра зајмова чланицама ЕУ. Поред тога, попуштање строгих прописа о буџетском дефициту омогућиће земљама да троше више, што би могло да доведе до још 650 милијарди евра војне потрошње у наредних неколико година.
Са своје стране, Немачка је закорачила на тај терен тако што је 21. марта у Бундестагу одобрила нова буџетска правила. Убудуће ће влада бити слободнија да улаже у одбрану пошто већина потрошње везане за њу више неће бити ограничена правилима о фискалном дефициту. Овај корак је био толико велики да је захтевао промену устава земље и могао би значити прави потрес за безбедносну политику континента.
(рт.рс)
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели
Препоручујемо

НЕПРИКОСНОВЕНА ПРЕВЛАСТ У ВАЗДУХУ: Ловац са правим борбеним искуством - Су-35С (ВИДЕО)
01. 04. 2025. у 06:45

РУСИ ОДБИЛИ ПРЕКИД ВАТРЕ И ГОМИЛАЈУ ЈАКЕ СНАГЕ КОД ЛИМАНА: Спрема се велика офанзива, ништа од мира у наредним месецима!
ЈУЧЕ је Москва одбила мировни предлог и прекид ватре на 30 дана са Украјином. Високи званичници Трампове администрације у последњим данима воде разговоре о томе да Вашингтон можда неће бити у стању да издејствује прекид ватре између Русије и Украјине у наредним месецима. За то време, Москва гомила трупе у Доњецкој области и спрема се за велику офанзиву.
02. 04. 2025. у 14:59

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

ЈЕДАН РАКИЈА, А ДРУГИ... Нећете веровати КАКО се зову пси новог амбасадора САД у Србији Марка Брновића
МАРК Брновић је увек поносно истицао своје порекло, уосталом ћерке му се зову - Милена и Софија.
31. 03. 2025. у 19:31
Коментари (0)