ТРАМП ДАНАШЊОМ ОДЛУКОМ МЕЊА СВЕТ: Ово су три најважнија питања

Novosti online

02. 04. 2025. у 09:44

ДОНАЛД Трамп поручује: стижу царине. Та порука америчког председника остаје доследна. Али које царине и када? Порези на увоз су толико брзо и често увођени од када је преузео дужност да их је тешко пратити, пише Би-Би-Си.

ТРАМП ДАНАШЊОМ ОДЛУКОМ МЕЊА СВЕТ: Ово су три најважнија питања

Foto: Tanjug/AP

Трамп је већ подигао царине на увоз из Кине, на челик, алуминијум и одређене производе из Канаде и Мексика. Више царине на аутомобиле требало би да ступе на снагу ове недеље.

Сада се чека да Трамп открије детаље плана за шири сет царина, на којем његов тим ради последњих неколико недеља. Бела кућа то назива „Даном ослобођења“. Па, шта бисмо могли да сазнамо у среду?

Колике ће бити царине?

Бела кућа није објавила колике би царине могле бити, иако су аналитичари предложили различите стопе. Током прошле председничке кампање, Трамп је заговарао царину од 10% на сав увоз у САД, а повремено је наговештавао да би она могла износити 20%, па чак и 60% за увоз из Кине.

Након што је преузео дужност, представио је идеју „реципроцитетних“ царина, сугеришући да би стопе могле варирати од земље до земље.

Foto: Tanjug/AP

- Веома једноставно, ако они наплаћују нама, наплаћујемо и ми њима - рекао је у фебруару, недуго пре него што је наложио званичницима да развију такав план.

Одмах након тога, Бела кућа је закомпликовала ствари наводећи да ће у препоруке бити укључене не само царине већ и друге политике које сматрају непоштeним према америчком бизнису – попут пореза на додату вредност (ПДВ).

То је изазвало конфузију, јер компаније и политички лидери покушавају да схвате колико би нови порез могао да погоди њихове производе – и како ће се најављено у среду уклопити с већ постојећим царинама, попут оних на челик и алуминијум.

Foto: Tanjug/AP

На пример, европски званичници се припремају за двоцифрене царине на свој извоз. Трамп је раније ове године изјавио да планира увести царину од 25% на робу из Европске уније.

Које земље би могле бити погођене?

Администрација Доналда Трампа још није прецизирала које ће земље бити погођене, иако је у најавама наглашено да ће план бити свеобухватан. У недељу је председник изјавио да би нове царине могле важити за „све земље“, што указује на могући повратак идеји опште царине коју је подржавао у кампањи.

То је срушило наде у неким државама, попут Уједињеног Краљевства, које су се надале да ће остати испод радара – иако многе и даље теже постизању посебних споразума. Још увек није јасно да ли ће царине бити примењене универзално или селективно.

Прошлог месеца, министар финансија Скот Бесент изјавио је да су напори усмерени на „прљавих 15“ – 15% земаља које чине већину трговине са САД-ом и које намећу царине или друге прописе који америчке компаније доводе у неповољан положај.

Канцеларија америчког трговинског представника идентификовала је земље за које је „посебно заинтересована“.

Foto: Tanjug/AP

Међу њима су: Аргентина, Аустралија, Бразил, Канада, Кина, Европска унија, Индија, Индонезија, Јапан, Јужна Кореја, Малезија, Мексико, Русија, Саудијска Арабија, Јужна Африка, Швајцарска, Тајван, Тајланд, Турска, Уједињено Краљевство и Вијетнам.

Трамп је неке од најоштријих критика упутио традиционалним савезницима и кључним трговинским партнерима, попут Канаде и ЕУ.

- Пријатељ је често био много гори од непријатеља - изјавио је прошле недеље.

Какав ће бити ефекат царина?

Царине су порези на увоз. Кључно питање гласи: ко ће платити?

Технички гледано, одговор је једноставан: америчке компаније које увозе робу биће те које ће платити – посебно ако Бела кућа одлучи да царине ступе на снагу „одмах“, како је у уторак навела портпаролка Каролин Левит.

Међутим, што су царине више, то ће више компанија тражити начине да надоместе те трошкове – било променом добављача, поделом трошкова с пословним партнерима или подизањем цена за америчке потрошаче. Многе компаније већ наговештавају да ће морати да поскупе производе. Али то је ризичан потез – јер ако цене превише скоче, купци ће једноставно одустати.

Foto: Tanjug/AP

Ова динамика повећава ризик од економске рецесије – како у САД, тако и у иностранству, где се многе компаније ослањају на америчко тржиште. Трамп каже да компаније које желе да избегну царине једноставно могу преселити производњу у САД, али то није ни брзо ни једноставно решење, с обзиром на високе трошкове запошљавања и отварања производних погона.

Када се у једначину убаце флуктуације валута и могуће противмере других држава, последице Трамповог покушаја ресетовања глобалне трговинске равнотеже највероватније ће се осећати још дуго након средине недеље, када се очекује објава плана.

(Индекс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИ ОДБИЛИ ПРЕКИД ВАТРЕ И ГОМИЛАЈУ ЈАКЕ СНАГЕ КОД ЛИМАНА: Спрема се велика офанзива, ништа од мира у наредним месецима!

РУСИ ОДБИЛИ ПРЕКИД ВАТРЕ И ГОМИЛАЈУ ЈАКЕ СНАГЕ КОД ЛИМАНА: Спрема се велика офанзива, ништа од мира у наредним месецима!

ЈУЧЕ је Москва одбила мировни предлог и прекид ватре на 30 дана са Украјином. Високи званичници Трампове администрације у последњим данима воде разговоре о томе да Вашингтон можда неће бити у стању да издејствује прекид ватре између Русије и Украјине у наредним месецима. За то време, Москва гомила трупе у Доњецкој области и спрема се за велику офанзиву.

02. 04. 2025. у 14:59

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.

02. 04. 2025. у 10:16

Коментари (0)

БИВШИ ШАМПИОН ПРОНАЂЕН МРТАВ У ЗАТВОРСКОЈ ЋЕЛИЈИ: Процурели стравични детаљи злочина који је починио (ВИДЕО)