"УКРАЈИНА НЕМА ШТА ДА ТРАЖИ У ЕУ" Лукашенко: Тржишта су одавно подељена
ПРЕДСЕДНИК Белорусије Александар Лукашенко изјавио је данас да та земља нема шта да тражи у Европској унији, као и да су Белоруси националисти у погледу љубави према домовини.

Foto: Shutterstock
Лукашенко је у разговору са новинарима рекао да је велики број званичника укључен у преговоре о приступању Украјине Европској унији, као и да се за тај процес издвајају милиони долара па су многи заинтересовани да се придруже овој "креативној групи", али да је то нешто што се вероватно никада неће десити, пренела је Белта.
- У питању су милиони долара. А овде раде нешто што се вероватно никада неће десити. Украјина тешко да ће икада бити у Европској унији. А овде гуле, гуле ове (европске) грантове које су поделили - казао је Лукашенко.
Он је оценио да је ЕУ јединствена политичка и економска платформа, у којој земље губе идентитет.
- Зашто су Словачка и Мађарска биле огорчене? Зато што су схватиле да губе свој идентитет. Губили су свој лични идентитет, а онда су губили и економију. Нису могли да производе више - рекао је Лукашенко.
Лукашенко је казао да је председник Украјине Владимир Зеленски "добар човек, али неискусан".
- Он то мора да призна. А ако нешто не разумете, онда слушајте своје старије, слушајте друге људе и извуците одговарајуће закључке - истакао је Лукашенко.
Подсетио је да чланице ЕУ нису дозволиле Украјини да "своје жито транспортује кроз ЕУ, да утовари житарице у Пољску и испоручи га у сиромашну Африку, где је била несташица".
- Зато Украјина нема шта да тражи у Европској унији. Тржишта су одавно подељена. И њихова срећа је на нашем простору - рекао је белоруски лидер.
Навео је да је својевремено Украјина, заједно са Белорусијом, Русијом и Казахстаном, почела да развија концепт евроазијске сарадње, али да је тада Украјини била "наметнута националистичка идеологија", што је на крају, по његовим речима, довело до рата.
- Зауставићемо рат. Много људи је погинуло, хиљаде. Лоше је, тешко је. Али преживели смо овакав рат. Али, ако и у овом тренутку урушите и привреду - то је то, Украјине више неће бити. Па пре него што побегнете тамо (у ЕУ) размислите, да ли сте тамо потребни или не. А ако сте потребни, какви сте им потребни? То ће бити земља без индустрије, без пољопривреде, без свега чиме се Украјина увек поносила - закључио је Лукашенко.
(Танјуг)
Препоручујемо

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)