НАУЧНО ИСТРАЖИВАЊЕ: На шта указују докази о неравномерној дистрибуцији воде на Месецу

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

15. 04. 2025. у 00:30

АНАЛИЗА лунарних материјала са далеке стране Месеца показује да наш природни сателит има мање воде на страни која је стално окренута од Земље.

НАУЧНО ИСТРАЖИВАЊЕ: На шта указују докази о неравномерној дистрибуцији воде на Месецу

Фото Танјуг/АП/НАСА

Ови подаци су прилично занимљиви. Површине две хемисфере Месеца се упадљиво разликују једна од друге. Далека страна има много кратерских ожиљака, а блиска страна много великих, равних , базалтних мора, или равница, створених распрострањеном вулканском активношћу у далекој прошлости.

Та разлика представља необичну загонетку. Хемисферска разлика у унутрашњем саставу Месеца би могла допринети објашњењу разнолике спољашњости.

-Количина воде у лунарном омотачу даје увиде у моделе настанка Месеца путем огромног удара и има битну улогу у кристализацији океана лунарне магме и каснијем магматизму и дуготрајном вулканизму, кажу научници из Кинеске академије наука.

Тренутни најбољи модел настанка Месеца почиње са огромним сударом пре више од 4,5 милијарди година. Планетезимал величине Марса, назван Теја, ударио је у младу Земљу током најраније епохе соларног система, разбацујући фрагменте који су се спојили у Земљиној орбити формирајући Месец.

Неко време је Месец био мекан у унутрашњости. Огромна количина магме је изашла на страну окренуту ка Земљи формирајући лунарна мора. Тај процес се десио пре 3,9 до 3,1 милијарду година. Релативно одсуство мора на далекој страни Месеца је упадљива разлика.

Кора на страни окренутој ка Земљи је тања, што је повезано са неравномерним хлађењем – топлота од Земље је одржавала блиску страну топлијом док су се два тела хладила од врелине формирања. Можда би још нешто могло бити у игри, и кад је кинеска мисија Чанге 6 постала прва која је донела узорке са далеке стране Месеца на Земљу – човечанство је коначно имало материјал потребан за проучавање Месечевог разнородног хемијског састава.

Раније студије су показале да је дистрибуција воде у унутрашњости Месеца прилично хетерогена, са варијацијама од једног до 200 микрограма по граму, углавном закључено на основу материјала сакупљеног у области ПКТ на блиској страни Месеца, региону богатом калијумом, фосфором и ретким земним минералима.

Ранија анализа каже да је механизам формирања путем огромног удара можда произвео осмотрене асиметрије на Месецу. Један могући маркер су хемијска богатства, са мање воде очекиване на далекој страни.

Нема много базалта на далекој страни, али је џиновски басен Јужни пол-Ејткин, одакле је мисија Чанге 6 сакупила минерале, један изузетак.

Истраживачи су извели скенирајућу електронску микроскопију и електронску микроанализу, посебно трагајући за траговима хидратације у минералима као што су оливин и илменит заробљени у базалту.

Резултати су показали да извор магме која је створила базалт у басену Јужни пол-Ејткин уопште нема много воде – само око 1-1,5 микрограма по граму стене.

Могуће је да постоји други разлог за ову релативну сувоћу у поређењу са блиском страном. Басен заузима четвртину Месечеве површине; удар који га је произвео био би прилично страшан. Можда је, кажу научници, тај удар гурнуо гомилу материјала ка блиској страни.

Такође је могуће да су други делови унутрашњости далеке стране влажнији. Уосталом, ради се о само једном узорку.

Ипак, налази су барем засад у складу са доказима које очекујемо за формирање путем огромног удара. Сад треба само да узмемо још узорака са Месеца.

(Телеграф Наука/Science Alert)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОН ЈЕ ОЛИЧЕЊЕ ЗЛА: Мелинда Гејтс открила мрачну страну брака са Билом