ЈАПАН ОДОБРИО УКРАЈИНИ КРЕДИТ ОД 3 МИЛИЈАРДЕ ДОЛАРА: Отплата из прихода замрзнуте руске имовине
УКРАЈИНА и Јапан потписали су споразум да се Кијеву додели кредит у износу до 471,9 милијарди јапанских јена (око 3 милијарде америчких долара), који ће бити отплаћен из прихода од замрзнуте руске имовине, саопштило је украјинско Министарство финансија.

Фото Shutterstock
- Данас су министар финансија Украјине Сергеј Марченко и изванредни и опуномоћени амбасадор Јапана у Украјини Масаши Накагоме потписали споразум којим се предвиђа давање кредита Украјини до 471,9 милијарди јапанских јена - наводи се саопштењу, преноси Укринформ. Средства су део механизма за ванредно убрзање прихода за Украјину (ЕРА) земаља Г7, у укупном износу од око 50 милијарди долара. Како је објашњено у Министарству финансија, финансирање је предвиђено на 30 година.
Кредит ће се сервисирати и отплаћивати из будућих профита остварених од имобилизованих руских суверених средстава.
Прикупљена средства биће искоришћена за подршку приоритетним буџетским потребама и промовисање реконструкције и развоја Украјине.
Марченко је изразио захвалност влади и народу Јапана за ову "кључно важну подршку за нас и сву финансијску помоћ коју смо добили од почетка инвазије Русије у пуном обиму".
Он је додао да је Јапан у протекле три године већ пружио Украјини буџетску подршку од преко 8,5 милијарди долара. Иницијатива Г7 за ванредно убрзање прихода (ЕРА) предвиђа доделу 50 милијарди долара Украјини, од чега ће 20 милијарди долара обезбедити Европска унија.
Украјина је у децембру 2024. потписала споразум са ЕУ о успостављању Механизма сарадње у области кредитирања Украјине (УЛЦМ), који ће омогућити коришћење средстава од замрзнуте руске имовине за отплату кредита у вредности до 45 милијарди евра у оквиру иницијативе Г7 (ЕРА).
У оквиру механизма ЕРА, Украјина је у децембру прошле године добила милијарду долара из Сједињених Америчких Држава.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње
Препоручујемо

"МЕСЕЦ ДАНА ЈЕ ПРОШЛО" Кремљ: Истекао мораторијум на ударе по енергетској инфраструктури
18. 04. 2025. у 13:29

ЗЕЛЕНСКИ ПОТПИСАО УРЕДБУ: Уведене санкције против 59 физичких и 60 правних лица
18. 04. 2025. у 15:24

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)