ОД ГРУЗИЈЕ ДО БРАЗИЛА: Где све данас звоне православна звона (ФОТО/ВИДЕО)

Јована Шведић

20. 04. 2025. у 07:28

У МНОГИМ православним земљама, као што су Грчка, Русија, Србија, Украјина, Румунија, Бугарска, Грузија, Кипар, Северна Македонија, Црна Гора и Молдавија, Ускрс се слави у недељу, 20. априла.

ОД ГРУЗИЈЕ ДО БРАЗИЛА: Где све данас звоне православна звона (ФОТО/ВИДЕО)

Фото Shutterstock

Међутим оно што много људи не зна, јесте да постоји велика православна заједница широм света и свака од њих има макар један обичај који се разликује од других.

Грузија

Ускршњи обичаји Грузина, који важи за већински православни народ у Грузији, имају много сличности са онима из Србије као што су фарбање јаја луковином, одлазак на ноћну литургију и вођење строгог поста.

Међутим један од најдрагоценијих обичаја сматра се печење слатког хлеба познатог као "пасха", богате, укусне погаче пуном путера и јаја која се традиционално припрема само за Ускрс.  Данас је "пашка" доступна у продавницама, али без обзира на захтевни и дуг начин припреме, многи и даље воле да их припремају традиционално у свом дому док фарбају јаја.  

Поред тога, важан део ускршње духовности у Грузији представља и поклоњење моштима светитеља, чему се придаје велики значај током празничних дана.

Фото Shutterstock

Молдавија

Молдавци су блиски по култури и пореклу са Румунима, те су православни верници ове земље подељени између Молдавске православне цркве (Московска патријаршија) и Бесарабскемитрополије (Румунска патријаршија).

Баш као и код нас, посна храна и свечана ноћна литургија спада међу главним традицијама, а као и у Грузији, припрема се ускршња погача, а уз то и домаћи квас.

У неки крајевима Молдавије деца, као у западним земљама за Божић, иду од куће до куће певајући празничне песме.

Белорусија

Православци у Белорусији имају доста заједничко са Србима, Румунима, Молдавцима и Грузинима што се тиче поста, литургије, слатког јела и фарбања јаја.

Међутим локални обичаји попут специјалног украшавања традиционалним везовима и орнаментима и припрема ускршњег хлеба под називом "куліч" је оно што чини Белорусију другачијом.

Куліч се пече у облику високог цилиндра и носи се у цркву на освећење.

Фото: Printscreen

Етиопија

Православне браће има и у Етиопији.

Већина становника су верници Етиопске православне Тевахедо цркве која важи за једну од
најстаријих оријенталних православних цркава која не припада византијској традицији. 

Ускршњи пост траје 55 дана и веома је строг – без икаквих животињских производа. 

Ускрс се дочекује свечано, уз ноћну литургију и традиционална јела као што су Доро Ват, зачињена пилетина, и инжера,кисели хлеб. 

За разлику од српске праксе, богослужења укључују музику, бубњеве и ритмички плес, што даје посебан духовни и културни тон.

Еритреја

Сестринска Етиопијској, Еритрејска православна црква такође припрада оријенталној православној традицији.

Ускршњи пост и ноћна литургија су обавезни, као и посебни обичаји.

Молитвене поворке иду од села до села, носе се традиционалне народне ношње и изводе се песме познате као "мехелет" коју певају мушки хорови уз пратњу бубњева.

Ево и како звучи:

Египат

Православље живи кроз етничку и верску мањину у Египту по имену Копти.

Они Ускрс славе након дугог Великог поста, у складу са оријенталном традицијом. 

Прослава Васкрсења укључује древне коптске литургије, читање на коптском и арапском језику, уз пратњу посебне музике и тамјана.

Ускршња трпеза обухвата "фесеих“ (слана ферментисана риба) и "фул" (пасуљ), јела који симболизују обнављање живота. 

Упечатљива је и духовна припрема која укључује дане тишине и молитве.

Фото Shutterstock

 

Сирија

У Сирији, православну веру исповедају Арапи-православци, припадници Антиохијске православне цркве, једне од најстаријих патријаршија хришћанства. 

Ускрс се прославља по византијском обреду, слично као у Српској православној цркви.

Међутим, обичаји укључују свечане поворке улицама на Велики петак, коришћење тамјана и цвећа, као и припремање ускршњих арапских јела као што су кубе (пуњени булгур) и кнафе (слатко јело од сира и шећерног сирупа).

Oвако изгледају чувене поворке:

Либан

У Либану, православни верници су углавном арапског или грчког порекла, и припадају такође Антиохијској православној цркви.

Литургија се одржава у духу византијске традиције, слично као у Сирији и Србији.

Оно што их разликује је то да се јаја често украшавају златом и орнаментима, а припрема се и традиционални десерт маглибије (млеко са пиринчем и ружином водом).

Ускрс у Либану често се прославља у мешовитим хришћанским заједницама, уз високу толеранцију и узајамно уважавање различитих конфесија.

Бразил

У Бразилу, православље је присутно кроз Грке, Русе, Србе, Либанце и Сиријце, који су се досељавали током различитих периода миграција.

У градовима попут Сао Паула и Рио де Жанеира постоје парохије Грчке православне архиепископије, Антиохијске цркве, као и Српске православне цркве, те се православна заједница у Бразилу сматра највећом у Јужној Америци.

Обичаји су слични српским, али празновање често укључује елементе локалне културе. 

У неким заједницама, литургије прате самба музика, а на ускршњој трпези може се наћи и фежоада, традиционално бразилско јело од пасуља и меса.

Свим верницима желимо срећан Ускрс.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ: Студенти блокадери траже да се пусте терористи