КИНА ТЕСТИРАЛА ЕКСПЛОЗИВНУ НАПРАВУ НА БАЗИ ВОДОНИКА: Ватрена кугла премашила 1.000 степени Целзијуса

Јована Шведић

20. 04. 2025. у 11:41

КИНЕСКИ истраживачи успешно су тестирали експлозивну направу на бази водоника, изазивајући разорне хемијске реакције без употребе нуклеарних материјала, показала је студија.

КИНА ТЕСТИРАЛА ЕКСПЛОЗИВНУ НАПРАВУ НА БАЗИ ВОДОНИКА: Ватрена кугла премашила 1.000 степени Целзијуса

Foto: Printskrin, Vikipedija

Експлозивна направа тешка два килограма створила је ватрену куглу чија је температура премашила 1.000 степени Целзијуса, а трајала је више од две секунде - 15 пута дуже него што је то случај са експлозијама ТНТ-а, без коришћења било каквих нуклеарних материјала, наведено је у студији, пише лист "Саут Чајна морнинг пост".

Направу је развио 705. истраживачки институт Кинеске корпорације за бродоградњу (ЦССЦ), кључни актер у системима подводног наоружања, а користи магнезијум-хидрид, материјал за чврсто стање водоничког складиштења. 

Та бомба може да изазове продужену термалну штету, јер ватрена кугла коју ствара, довољно врућа да отопи алуминијумске легуре, траје много дуже од ТНТ-овог кратког, 0,12-секундног бљеска, наведено је у студији. 

Термичка декомпозиција брзо ослобађа водонички гас, који се меша са околним ваздухом. 

Није јасно под којим условима би Народна ослободилачка војска Кине могла да употреби то оружје.

(Танјуг)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СКАНДАЛ! РАМА ОБЈАВИО СНИМАК РАЗГОВОРА СА ТАЧИЈЕМ: Срећна независност комаданте, брате мој, грлим те много и волим (ВИДЕО)

СКАНДАЛ! РАМА ОБЈАВИО СНИМАК РАЗГОВОРА СА ТАЧИЈЕМ: "Срећна независност комаданте, брате мој, грлим те много и волим" (ВИДЕО)

ПРЕМИЈЕР Албаније Еди Рама објавио је снимак телефонског разговора са бившим вођом злочиначке ОВК Хашимом Тачијем, који се тренутно налази у притвору Специјалног суда у Хагу, где је оптужен за ратне злочине и злочине против човечности.

17. 02. 2026. у 20:01

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.

16. 02. 2026. у 15:09

Коментари (0)

ЈЕДНО ПУТОВАЊЕ, ХИЉАДУ ПРИЧА: Туристичка организација Србије на Међународном сајму туризма - место сусрета и инспирације за нове авантуре