ВИШЕ ОД 20 ГЕНЕРАЛА ПИТА МАКРОНА И ПАРЛАМЕНТ: Шта и за кога наши људи раде у Украјини

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

24. 04. 2025. у 00:25

СТОТИНЕ пензионисаних војника и официра Француске, укључујући више од двадесет генерала, упутило је отворено писмо председницима оба дома француског парламента у којем захтевају да се обелодане све информације о присуству припадника Оружаних снага Француске на територији Украјине, изјавио је бивши капетан жандармерије Жан-Пјер Фабр-Бернадак.

ВИШЕ ОД 20 ГЕНЕРАЛА ПИТА МАКРОНА И ПАРЛАМЕНТ: Шта и за кога наши људи раде у Украјини

Фото МоД Француске

-Наше удружење није аутор овог текста, њега је припремила група војника, укључујући 26 генерала. “Плас д'арм” је само потврдио и подржао њихов апел постављањем на своју веб страницу, где га је могуће потписати, рекао је за "Суд радио" Фабр-Бернадак, који је и председник удружења "Плас д'арм", преноси Спутњик.

Према његовим речима, за два дана од објављивања, писмо је већ подржало више од 9.000 људи, а истовремено су на сајту објављена имена неколико стотина војника који су потписали писмо.

У писму се указује на присуство различитих информација у вези са присуством француских трупа у Украјини, које још увек нису званично потврђене. С тим у вези, аутори траже од парламента да обезбеди да "све информације" о присуству француских трупа у Украјини буду објављене у Службеном гласнику, као и да "организује расправу са гласањем о наставку овог мешања".

Они такође скрећу пажњу и на чињеницу да француско-украјински споразум о финансијској и војној подршци Кијеву у износу од три милијарде евра из фебруара 2024. године парламент никада није ратификовао. Истовремено, члан 53 устава земља захтева ратификацију "међународних уговора који имају значајне финансијске последице по јавне финансије".

У тексту се као пример наводи споразум о одбрамбеној сарадњи потписан исте године између Француске и Папуе Нове Гвинеје, који је "иако је имао много мање утицаја на државне финансије од споразума са Украјином", био предмет ратификације у парламенту.

-Недостатак регуларне ратификације у парламенту покреће питање законитости испоруке оружја из француских војних залиха Украјини за употребу против Русије, са којом наша земља није у рату, истиче се у писму.

-Коначно, недавне изјаве председника републике које се тичу могућег распоређивања француских трупа у мају 2025. и заједничке употребе нуклеарног оружја, захтевају претходну расправу у парламенту, како би се гарантовао легитимитет таквог избора у име нације. Ово је неопходан услов за законитост мешања војске. Војска која делује без јасног мандата из парламента више неће служити народу, већ изолованој извршној власти, што је у супротности са духом нашег устава и чланом 16 Декларације о људским и грађанским правима из 1789. године, у којој се прописује подела власти као гаранта права, закључује се у писму.

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКА БЕСНА ЗБОГ ОДБИЈАЊА КИЈЕВА ДА ПРИЗНА РУСКЕ ТЕРИТОРИЈЕ: Ево зашто су пропали преговори у Лондону

АМЕРИКА БЕСНА ЗБОГ ОДБИЈАЊА КИЈЕВА ДА ПРИЗНА РУСКЕ ТЕРИТОРИЈЕ: Ево зашто су пропали преговори у Лондону

ПРЕГОВОРИ о окончању конфликта у Украјини, који су требали бити одржани данас у Лондону на нивоу министара спољних послова Велике Британије, САД, Француске, Немачке и Украјине, одложени су након што су амерички званичници отказали учешће.

23. 04. 2025. у 16:24

Коментари (0)

КАО ДА СУ САМО ИЗАШЛИ И НИКАДА СЕ НИСУ ВРАТИЛИ: Мистериозно откриће изгубљеног града (ФОТО)