НАЈОПАСНИЈЕ МЕСТО НА СВЕТУ СПРЕМНО ДА ДЕТОНИРА: Пакистански тенкови иду на границу, Индија има 900.000 војника спремних за обрачун (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

25. 04. 2025. у 18:04

ОДНОСИ између Индије и Пакистана улазе у фазу озбиљне ескалације, са потезима који имају јасан ратни карактер, пошто је Пакистан званично затворио свој ваздушни простор за индијске цивилне и војне авионе.

НАЈОПАСНИЈЕ МЕСТО НА СВЕТУ СПРЕМНО ДА ДЕТОНИРА: Пакистански тенкови иду на границу, Индија има 900.000 војника спремних за обрачун (ВИДЕО)

Фото ИАФ

Иако је прошло неколико дана од завршетка вежбе ИНИОЦХОС-2025, данас индијско Ратно ваздухопловство спроводи симулације нападачких мисија у планинским подручјима у оквиру вежбе Аакраман.

Реч је о припреми пилота за мисије ваздушног напада у планинским условима, у сценаријима који симулирају ударе на пакистанске копнене снаге у Кашмиру.

Индијско РВ извело је у четвртак велику војну вежбу, такође под називом Аакраман, у централном сектору, са циљем да повећа нападне капацитете у планинским и копненим операцијама.

Вежба је обухватила шире подручје централног сектора, са учествовањем борбених авиона, предвођених ловцима Рафале.

Фото индијска војска

Према изворима из Њу Делхија, вежба која је још у току укључује дугометне мисије и симулације напада на непријатељску инфраструктуру.

Више индијских летелица премештено је из источног сектора на аеродроме на северу земље ради подршке вежби, која је добила име по речи „Аакраман“, што значи напад.

У вежби учествују и најбољи пилоти индијског РВ, укључујући припаднике индијског „Топ Ган“ програма, који су се недавно обучавали заједно са НАТО током вежбе ИНИОЦХОС-25. Ова мобилизација указује на то да не говоримо само о рутинској обуци, већ о реалној борбеној готовости пред могући сукоб са Пакистаном.

-Индијски борбени авиони изводе летове великог домета и прецизне бомбардерске нападе на удаљене циљеве, што је део ширег плана за припрему Индије за дугометне ударне мисије, наводе индијски извори.

Вежбу помно прати врх командне структуре Индијског ратног ваздухопловства.

ПАКИСТАН: „СПРЕМНИ СМО ЗА СВАКИ ИЗАЗОВ“

Потпредседник пакистанске владе Ишак Дар, заједно са министрима одбране и информисања, представио је низ одлучних мера као одговор на потезе Индије.

Говорећи у Исламабаду, Дар је потврдио да је Пакистан званично суспендовао све облике билатералне сарадње са Индијом, укључујући трговинске, дипломатске и путничке везе, и да је предузео оштре кораке у вези са регионалним безбедносним питањима.

-Индија не може једнострано поништити међународне споразуме, изјавио је Дар, осврћући се на једнострану одлуку Њу Делхија да суспендује Споразум о рекама Инда, који је посредован уз помоћ Светске банке 1960. године.

У даљој ескалацији, Пакистан је затворио свој ваздушни простор за све индијске авиокомпаније и летелице, што ће, како се очекује, изазвати огромне финансијске губитке за индијске превознике због продужених рута и повећане потрошње горива.

-Пакистан проглашава индијске војне саветнике за одбрану, морнарицу и ваздухопловство персонама нон грата и захтева да одмах напусте територију Пакистана, наводи се у саопштењу из кабинета премијера Шехбаза Шарифа, након седнице Комитета за националну безбедност.

Фото: Принтскрин Јутјуб/ Rumoaohepta7

Такође је најављено да ће све издате визе за индијске држављане бити поништене.

-Свака претња суверенитету Пакистана и безбедности његовог народа биће одговорена оштрим и реципрочним мерама у свим областима, стоји у саопштењу које предвиђа затварање граница, обуставу трговине и потпуно затварање ваздушног простора за све авионе који припадају или лете из Индије.

-Ниједном индијском авиону – било комерцијалном, теретном или приватном – неће бити дозвољено да уђе у наш ваздушни простор, изјавио је Дар.

У овом тренутку, Индија има око 900.000 војника распоређених у близини Кашмира, а своје снаге ставља у највиши степен борбене готовости за све могуће сценарије који могу уследити. Пакистан такође, шаље своју војску на границу, снимљене су колоне тенкова.

ШИРИ КОНТЕКСТ СУКОБА ДВЕ НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ

Подсетимо, крхки мир између Индије и Пакистана срушен је након бруталног терористичког напада у индијском делу Кашмира, што је две нуклеарне силе гурнуло у најозбиљнију кризу од 2019. године.

Дана 22. априла, милитанти из групе The Resistance front (ТРФ), коју Њу Делхи повезује са пакистанском организацијом Лашкар-е-Таиба, отворили су ватру на туристе у Пахалгаму, усмртивши 26 људи.

Преживели су испричали како су нападачи селективно циљали немуслимане, потврђивали им веру и погубљивали их на лицу места. Напад је изазвао брзу и екстремну ескалацију, а Индија је одговорила широким казненим мерама против Пакистана, укључујући суспендовање Споразума о рекама Инда из 1960. године – кључног договора који регулише расподелу водних ресурса и деценијама је био основа регионалне стабилности.

Влада Нарендре Модија заузела је оштрији став него раније, наговештавајући стратешки заокрет. Осим што је протерала пакистанске дипломате и затворила граничне прелазе, Њу Делхи је обуставио дељење водних ресурса, што директно погађа егзистенцијалну слабост Пакистана – преко 80% пакистанске пољопривреде зависи од река из система Инда. Таква мера није предузета чак ни током пуних ратова и прети да изазове хуманитарну катастрофу у сушним регијама Пакистана.

Индија је такође отказала све визе издате Пакистанцима и наредила да напусте земљу у року од 48 сати, што подсећа на предратне дипломатске потезе. Безбедносни званичници наговештавају скоре прекограничне ударе на милитантне кампове у пакистанској контроли Кашмира, по узору на ваздушни напад на Балакот из 2019. године.

Са своје стране Исламабад, иако негира било какву умешаност у напад, одговорио је затварањем ваздушног простора за индијске летове и обуставом трговине. Реторика је постала све оштрија. Један високи безбедносни званичник упозорио је да би поништавање споразума о рекама представљало „чин рата“, а Национални савет за безбедност Пакистана одржао је хитан састанак.

Кретања војске дуж Линије контроле и распоређивање извиђачких летелица указују на припреме за могући индијски упад. Аналитичари истичу да се Пакистан налази у изузетно незгодној позицији: његова економски разорена влада не може себи да приушти рат, али војска, која традиционално води спољну политику земље, трпи притисак да одговори силом на било какве индијске нападе.

НУКЛЕАРНА СЕНКА И ГЕОПОЛИТИЧКЕ КАЛКУЛАЦИЈЕ

Обе земље располажу са 250 до 500 нуклеарних бојевих глава, што чини сваку погрешну процену изузетно опасном. Пакистан следи доктрину „одвраћања пуног спектра“, која допушта рану употребу нуклеарног оружја ако се конвенционална одбрана сруши, док Индија примењује доктрину „Колд Старт“, замишљену за брзе и ограничене ударе на Пакистан, без изазивања нуклеарног одговора.

Фото Влада Индије

ОКОЛНЕ СИЛЕ НЕЋЕ СТАЈАТИ ПО СТРАНИ

Ову деликатну равнотежу компликује улога спољних актера. Примера ради, између Пакистана и Турске постоје бројне тајне клаузуле у оквиру билатералних одбрамбених споразума, што земље у региону треба озбиљно да узму у обзир. Кина, као главни савезник Пакистана, позива на уздржаност, али истовремено улаже у стратешке инфраструктурне пројекте у Кашмиру.

САД, с друге стране, све више стаје уз Индију, испоручујући јој напредно наоружање, укључујући ловце Ф-21. Русија покушава да посредује кроз Шангајску организацију за сарадњу (СЦО), али јој је маневарски простор ограничен јер продаје оружје обема странама.

ИСТОРИЈСКЕ ПАРАЛЕЛЕ И РИЗИЦИ ЕСКАЛАЦИЈЕ

Криза подсећа на напад у Пулвами из 2019. године, који је готово довео до рата након индијског бомбардовања Балакота. Међутим, данашњи улози су знатно виши. Одлука Индије да укинула аутономију Кашмира 2019. године и касније репресивне мере, додатно су радикализовале локалну омладину, што је погодовало развоју група попут ТРФ-а.

С друге стране, пакистански економски колапс и политичка нестабилност отежавају способност државе да контролише џихадистичке групе. Стручњаци упозоравају да Моди, под притиском предизборних кампања и пораста хинду национализма, може бити мотивисан да реагује несразмерно.

Краткорочна деескалација зависи од тајне дипломатије, вероватно уз посредовање земаља попут УАЕ или Омана. Ипак, с обзиром на то да Индија гомила трупе близу контакт линије, док је пакистанска ПВО у високом степену приправности, прозор за дијалог се убрзано затвара.

У данима који долазе, свет би могао сведочити ограниченим индијским ударима на милитантне базе, на које би Пакистан могао одговорити артиљеријским ватром, што би покренуло опасну спиралу насиља.

У питању је можда чак и најопаснија тачка сукоба на свету тренутно, буквално буре барута, а довољна је само једна искра.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АМЕРИ ОВО НИСУ ОЧЕКИВАЛИ: Доналд Трамп током састанка у Белој кући причао и о - оном глупану! (ВИДЕО)