ДА ЛИ ЈЕ ОВО ТРАМПОВА ПОНУДА ЗА МИР? Узми или остави или...
УКРАЈИНСКИ и европски званичници су се ове недеље успротивили неким америчким предлозима о томе како да се оконча руски рат у Украјини, износећи контрапредлоге о питањима од територије до санкција, према комплетним текстовима предлога које је Ројтерс имао увид.

Фото принтскрин телеграм milchronicles/oruzjeonline.com
Скупови предлога са разговора између америчких, европских и украјинских званичника у Паризу 17. априла и у Лондону 23. априла открили су унутрашње функционисање шатл дипломатије која је у току док амерички председник Доналд Трамп тежи брзом окончању рата.
Главне области разлика између два текста су редослед решавања питања о територији, укидање санкција Русији, безбедносне гаранције и величина украјинске војске.
Иако су нека од размимоилажења истакли извори блиски преговорима, документи које је Ројтерс видео први пут детаљно и у потпуности износе разлике.
У првом тексту се каже да његови „услови представљају коначну понуду Сједињених Држава обема странама“. Садржи предлоге које је Трампов изасланик Стив Виткоф изнео европским званичницима у Паризу, а који су прослеђени Украјинцима, према изворима блиским преговорима.
Државни секретар САД Марко Рубио описао је предлоге као „широк оквир, отвара нову картицу“ за идентификацију разлика између страна, иако је потпредседник САД Џ. Д. Венс касније рекао да су Сједињене Државе издале веома експлицитан предлог обема странама и да је време да се сложе или да Вашингтон одустане од својих мировних напора.
Други текст је настао ове недеље из разговора између украјинских и европских званичника у Лондону и дат је америчкој страни, рекли су извори.
Председник Володимир Зеленски је у четвртак рекао да мисли да је документ са предлозима који су настали из разговора у Лондону у среду сада на Трамповом столу.
Ова дипломатија је најконцентрисанији напор да се зауставе борбе од првих месеци руске инвазије у фебруару 2022. Московске снаге сада контролишу скоро петину Украјине.
РАЗЛИКЕ
Што се тиче територије, Виткофови предлози захтевали су правно признање руске контроле над Кримом, украјинским полуострвом које је Москва окупирала и анектирала 2014. године, плус де факто признање руског држања подручја јужне и источне Украјине које контролишу снаге Москве.
Насупрот томе, европски и украјински документ одлаже детаљну дискусију о територији док се не закључи прекид ватре, без помињања у документу о признавању руске контроле над било којом украјинском територијом.
Тензије око питања Крима постале су очигледне ове недеље, када је Трамп критиковао Зеленског након што је украјински лидер поновио да Кијев неће признати полуострво као руско.
Трамп је у интервјуу за часопис Тајм објављеном у петак рекао да ће „Крим остати са Русијом“ и да „не мислим да ће (Украјина) икада моћи да се придружи НАТО-у“.
Што се тиче дугорочне безбедности Украјине, Виткофов документ наводи да ће Украјина имати „снажну гаранцију безбедности“ са европским и другим пријатељским државама које делују као гаранти. Не даје даље детаље о овоме, али каже да Кијев неће тежити придруживању НАТО-у.
Конкурентски документ је конкретнији, наводећи да неће бити ограничења за украјинске снаге нити ограничења за савезнике Украјине да стационирају своје војне снаге на украјинском тлу – одредба која ће вероватно иритирати Москву.
Предлаже снажне безбедносне гаранције за Кијев, укључујући и оне од Сједињених Држава са „споразумом сличним Члану 5“, референцом на клаузулу НАТО-а о међусобној одбрани.
Што се тиче економских мера, Виткофови предлози кажу да ће санкције које су на снази против Русије од њене анексије Крима 2014. године бити укинуте као део споразума о којем се расправља.
Контрапредлози кажу да „америчке санкције уведене Русији од 2014. године могу бити постепено ублажене након што се постигне одрживи мир“ и да се могу поново успоставити ако Русија прекрши услове мировног споразума.
Европски и украјински документ такође предлаже да Украјина добије финансијску надокнаду за штету нанесену у рату од руске имовине у иностранству која је замрзнута. Виткофов текст каже само да ће Украјина бити финансијски надокнађена, без навођења извора новца.
ПРИТИСАК
И Кијев и Москва покушавају да покажу Трампу да напредују ка његовом циљу брзог мировног споразума након што су САД запретиле да ће одустати од својих мировних напора.
Зеленски је у четвртак рекао да разговори у Лондону нису били лаки, али да су били „конструктивни“.
Тројица европских дипломата изразила су фрустрације Ројтерсу, рекавши да су у почетку мислили да су разговори у Паризу били конструктивни, основа за напредак и наставак усавршавања ставова на лондонским разговорима пре него што се Виткоф врати у Москву.
Али у наредним данима све је више расло осећање да су амерички преговарачи под притиском да напредују у вези са споразумом, рекли су. То их је, како су рекли, забринуло да би Украјинци и Европљани могли бити притерани у ћошак и натерани да постигну договор.
Дипломате су рекле да је састанак у Лондону искоришћен да се уједине европске и украјинске контра-позиције које би амерички представник Кит Келог могао да пренесе у Вашингтон.
ТЕРИТОРИЈЕ:
*САД де јуре признају Крим као руски.
САД де факто признају руску контролу над Луганском облашћу, делимичну контролу над Запорожјем, Доњецком и Херсоном (према ЛБС).
*Украјина враћа контролу над Харковском облашћу, хидроелектраном Каховка и Кинбурнском прекосом.
*Украјина враћа Запорошку нуклеарну електрану, предаје контролу над њом Сједињеним Државама, а електрична енергија ће бити дистрибуирана Русији и Украјини.
ТРЕНУТНИ ПРЕКИД ВАТРЕ:
*Украјина добија безбедносне гаранције од Европе;
*Украјина неће покушати да се придружи НАТО-у;
*Украјина би могла да се придружи ЕУ.
ЕКОНОМИЈА:
*Украјина ће бити потпуно реконструисана и добиће пуну финансијску надокнаду;
*Сједињене Америчке Државе и Украјина спроводе економску сарадњу предвиђену споразумом о ресурсима;
*Санкције: потпуно укидање санкција уведених Русији од 2014. године.
*САД и Русија ће сарађивати у енергетском сектору.
(РВвоенкор/reuters.com)
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

УСТАШЛУК НА ДЕЛУ И Хрватски кардинал велича Томпсона - тотално лудило у Хрватској
КОЛИКО је Хрватска огризла у мржњи према Србима говори чињеница да је чак и тамошњи кардинал говорио о концерту Топсона познатог по песмама које величају клање Срба.
24. 04. 2025. у 17:01
Коментари (0)