ПОПТУНИ КОЛАПС ЕНЕРГЕТСКОГ СИСТЕМА: Зашто ће обнављање струје Шпаније и Португала бити ноћна мора?

Новости онлине

28. 04. 2025. у 22:00

ОБИЧНО ретко размишљамо о томе колико су електроенергетске мреже неопходне и поуздане — све док не дође до њиховог колапса. Сада, милиони људи широм Шпаније, Португала и делова Француске вероватно не размишљају ни о чему другом. Док су локални нестанци струје релативно чести, оно што се догодило на Иберијском полуострву представља много екстремнији случај.

ПОПТУНИ КОЛАПС ЕНЕРГЕТСКОГ СИСТЕМА: Зашто ће обнављање струје Шпаније и Португала бити ноћна мора?

Foto: Tanjug Ap

Велики део система за пренос електричне енергије у Шпанији и Португалу срушио се за само неколико секунди, укључујући и велике градове попут Лисабона, Мадрида, Барселоне и Севиље. Врло је вероватно да ће овај нестанак надмашити највећи досадашњи европски прекид снабдевања, када је 56 милиона људи у Италији и Швајцарској остало без струје до 12 сати 2003. године.

Узрок прекида и даље није потпуно јасан.

Португалски оператор мреже окривио је „ретку атмосферску појаву“ која је проузроковала „аномалне осцилације“ на далеководима у Шпанији. Шпански оператор мреже још увек није реаговао нити је дао званично објашњење. Али шта год да је узроковало квар, мало је вероватно да је у питању био само један локализовани инцидент.

Једна велика линија високог напона која падне може изазвати значајан нестанак — као што се догодило 2021. године, када је квар на интерконектору између Француске и Шпаније оставио милион људи без струје на неколико сати.

Али то обично није довољно да изазове свеобухватни колапс система какав сада видимо.

Када почну откази у мрежи, они могу неконтролисано да се шире.

Фото: Танјуг Ап

Одржавање стабилности мреже је изузетно сложен и непрекидан баланс. Главна електрична мрежа у Шпанији, као и у Великој Британији, ради на фреквенцији од 50 херца (Hz). Та фреквенција зависи од брзине окретања генераторских турбина (гасних, нуклеарних итд).

Ако дође до наглих осцилација у понуди или потражњи — на пример, квар електране или пад далековода — мења се фреквенција на мрежи, што активира заштитне прекидаче како би се спречила штета на опреми или инфраструктури.

Да би спречили овакве кварове, инжењери стално мере и предвиђају понуду и потражњу и држе мрежу у равнотежи. У хитним случајевима, понекад морају да "исеку терет" — односно да намерно искључе делове мреже како би заштитили остатак система. То је разлог зашто понекад доживљавамо краткотрајне нестанке струје.

Али, ако се баланс једном изгуби, мрежа може да падне као домине: један део испадне, па други, а затим електране саме аутоматски прекидају рад да би се заштитиле од нестабилности.

Фото: Танјуг Ап

Сада је највећи изазов и то је ноћна мора за енергетичаре у Шпанији и Португалу да постепено обнове мрежу, корак по корак, истовремено одржавајући осетљиву равнотежу између производње и потрошње.

Ако обнову убрзају превише, мрежа би могла поново да падне.

Ако трају предуго, неке електране или трафостанице би могле имати проблема са поновним покретањем, посебно ако се ослањају на батеријска резервна напајања.

Иако је у неким деловима Шпаније струја већ враћена, а Португал најављује да ће снабдевање бити нормализовано у року од неколико сати, потпуни опоравак система могао би трајати знатно дуже.

(Скај њуз)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЉУБИТЕЉИ ТЕНИСА У ШОКУ: Јаник Синер, који не може да игра због допинга, покренуо фондацију да и други постану светски број 1