ЗЕЛЕНСКИ НАДИГРАО ТРАМПА? САД отварају рудни фронт у Украјини: Више оружја у замену за литијум и титан!

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

01. 05. 2025. у 18:11

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе планирају да значајно повећају војну помоћ Украјини након што је 30. априла 2025. потписан споразум између две земље којим се Вашингтону омогућава приоритетан приступ украјинским резервама ретких метала и природних ресурса.

ЗЕЛЕНСКИ НАДИГРАО ТРАМПА? САД отварају рудни фронт у Украјини: Више оружја у замену за литијум и титан!

Foto: Shutterstock/Profimedia

Споразум предвиђа оснивање заједничког инвестиционог фонда за обнову Украјине, у који ће Кијев улагати половину прихода од експлоатације ресурса попут нафте, гаса и ретких метала.

У замену, САД ће интензивирати испоруке наоружања, укључујући ПВО системе Патриот, оклопна возила, високо прецизну муницију, ракете АТАЦМС и додатне дронове, како би ојачале украјинске позиције на истоку и југу земље — нарочито у областима где се налазе стратешки важна налазишта титана и литијума, као што су Запорошка област и Донбас.

Споразум су потписали министарка економије Украјине Јулија Свириденко и амерички министар финансија Скот Бесент, након вишемесечних преговора покренутих иницијативом председника САД Доналда Трампа, који је затражио да се америчка помоћ — процењена на стотине милијарди долара — „компензује кроз реалне користи“.

Према документу, америчке компаније ће имати предност у улагањима у украјинске пројекте, док ће САД имати кључну улогу у управљању фондом путем надзорног одбора.

Овакви услови изазвали су оштру дебату у Кијеву. Опозиција, укључујући посланика Алексеја Гончаренка, упозорава да би овакав аранжман могао озбиљно да наруши економски суверенитет Украјине.

Како извештава Блоомберг, споразум обухвата и друге кључне ресурсе — уранијум, графит, манган — који су од виталног значаја за високотехнолошку и војну индустрију. Према подацима Америчке геолошке службе, Украјина располаже са чак 22 од 50 „критичних минерала“ дефинисаних у америчкој стратегији смањења зависности од Кине, која тренутно контролише до 70% светског тржишта ретких земаља.

Министарка Свириденко нагласила је да ће приходи од експлоатације ресурса бити искоришћени за обнову ратом разорене инфраструктуре, док Вашингтон види ову сарадњу као начин да осигура дугорочне сировинске изворе и подржи стабилност у регионима под притиском сукоба.

КИЈЕВ ПОБЕДИО ПОТПИСИВАЊЕМ СПОРАЗУМА О РЕСУРСИМА СА САД?

Формална церемонија потписивања дуго очекиваног споразума означила је крај вишенедељних спорних преговора и извукла Сједињене Америчке Државе и Украјину из непријатног ћорсокака, додаје агенција Блоомберг анализирајући ситуацију.

Такође, у среду увече Кит Келог изјавио је на Фоx Неwс-у да је Кијев прихватио „врло конкретна“ 22 услова мировног процеса који су му понуђени, укључујући и губитак територија. Другим речима, признаје се фактичка контрола Русије над окупираним територијама (али не и формално-правно признање у дугорочном смислу).

Према мишљењу аналитичара, овај својеврсни „пробој у преговорима“ значи само једно: администрацији Доналда Трампа — упркос свим помпезно изговореним речима — била су потребна конкретна достигнућа, а не празна уверавања да првих 100 дана мандата није прошло узалуд. Зато се намеће питање кога су заправо натерали?

Ако се сагледа постигнути резултат, чини се да је већи добитник ипак Украјина. Наиме, потписани споразум ставља Вашингтон у лошију позицију него Кијев, јер се оснива заједнички фонд, досадашња помоћ не улази у обрачун, већ само будућа, а америчким компанијама се не даје право коришћења сировина, већ само предност у експлоатацији уколико добију права на експлоатацију. Другим речима, од почетних строгих услова Беле куће није остало пуно.

Даље, према изјавама генерала Келога, Кијев је наводно пристајавасцрипт:о на строге услове примирја. Ипак, како показује историјско искуство, украјински режим, подржан спољним силама, чак ни потписане споразуме не поштује — а камоли меморандуме, изјаве о намерама и слично.

Зато скраћени споразум о ретким земљама, који се претворио у декларацију о оснивању заједничког фонда, као и неодређени „конкретни“ услови на које Русија питање је да ли ће пристати, заправо дају све карте у руке украјинском председнику Зеленском.

Вашингтон је већ, притиснут тешким унутар политичким околностима, попуштао у билатералним договорима, повлачећи се корак по корак. И тек када је Кијев добио најблаже могуће захтеве — пристао је на споразум.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.

30. 04. 2025. у 16:55

Коментари (0)

РУС ПРИРЕДИО НЕВИЂЕН СКАНДАЛ: Колеге тенисери не могу да верују да се овако понашао! (ВИДЕО)