ТРАМП БРАНИ РУСИЈУ: Г7 није иста без Москве

Mina Izgarević

21. 05. 2025. у 20:06

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је да сматра погрешном одлуку о искључењу Русије из Групе осам најразвијенијих земаља света (Г8), који сада делује у формату Г7.

ТРАМП БРАНИ РУСИЈУ: Г7 није иста без Москве

Foto: Tanjug

- Г7 је раније била Г8, али су, на сјајан начин, избацили Русију. Било би много боље да је остала у том телу - изјавио је Трамп током састанка у Овалном кабинету са председником Јужне Африке Сирилом Рамафосом.

Рамафоса је искористио прилику да формално преда Сједињеним Државама председавање Г20, у светлу спекулација да америчка администрација разматра могућност да не учествује на самиту Г20 који је заказан за новембар у афричкој држави.

Подсетимо, Русија је суспендована из Г8 2014. године након поновног уједињења Крима с Руском Федерацијом. Москва је од тада више пута саопштавала да јој није приоритет да се врати у формат Г8 и да свет већ постаје мултиполаран, са новим центрима утицаја као што су БРИКС и ШОС.

Трамп је и током свог претходног мандата више пута указивао да би укључење Русије у кључне међународне форуме било корисно за глобалну безбедност и економску стабилност.а

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО - СВЕ СЕ ТРЕСЛО: Руски тенкови на Црвеном тргу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕНЕЦУЕЛА ТОНЕ У ХАОС: Трамп најавио нови напад, транзицију спроводимо до краја; ЦИА учествовала? (ФОТО/ВИДЕО)

ВЕНЕЦУЕЛА ТОНЕ У ХАОС: Трамп најавио нови напад, транзицију спроводимо до краја; ЦИА учествовала? (ФОТО/ВИДЕО)

У ГЛАВНОМ граду Венецуеле, Каракасу, одјекнуле су експлозије, а град су у ниском лету надлетали авиони, јављају светски медији. Амерички председик Доналд Трамп објавио је да је председник Венецуеле Николас Мадуро ухваћен заједно са супругом и пребачен из земље.

03. 01. 2026. у 07:45 >> 17:48

РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета

РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета

РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.

20. 12. 2025. у 09:41

Коментари (0)

ПИЛИ БИ ДОК НЕ БИ ПАЛИ С НОГУ: Како је чашица спојила Голумбовског и Краља