КОЛИКО ЈЕ НАТАНЗ РАЊИВ НА ЗАПАДНЕ НАПАДЕ? Ирански пропуст открива кључне информације о противваздушној одбрани кључног нуклеарног објекта
ОБЈАВЉИВАЊЕ двосекундног снимка иранског командног центра од стране државних медија наводно је резултирало оперативним безбедносним пропустом и пружило вредне информације и аналитичарима и потенцијалним нападачима у вези са противваздушном одбраном која је постављена око једне од најосетљивијих мета земље, нуклеарног постројења Натанз.

Фото википедија MojNews/Mohsen Ranginkaman
Лаир и његови сарадници су успели да геолоцирају радаре који штите Натанз, изградивши слику четири радара, укључујући локални радар Најм 804 развијен за систем ракета земља-ваздух дугог домета Хордад 15, мањи радари повезани са руским противракетним системом кратког домета Тор и два деривата совјетског радара П-12 - система који је био широко коришћен током Вијетнамског рата.

Фото принтскрин youtube
Међу значајним открићима у вези са одбраном око објекта у Натанзу јесте да се информације за четири радарска система приказују на четири одвојена екрана, уместо да буду умрежене како би се пружила комбинована и умрежена слика бојног поља.
-Изненађујуће је да је одбрана за једно од најсофистициранијих места овако изолована и фрагментирана... Очекивао сам мало више софистицираности за тако важно подручје, прокоментарисао је Лаир. -У многим другим видео снимцима, много су пажљивији да замагљују мониторе попут овог, додао је у вези са откривањем ових информација.
Ограничења која утичу на постојећу противваздушну одбрану чине објекат у Натанзу потенцијално рањивим, иако је и даље веома јако утврђен, што остаје водећи изазов у планирању потенцијалног напада. Стотине севернокорејских научника и инжењера раније су радили у Натанзу, а источноазијска држава је, како се наводи, помогла Ирану да снажно учврсти кључне делове објекта дубоко под земљом, чинећи немогућим оштећење осим употребом нуклеарног оружја или вишеструког оружја за разбијање бункера, као што су бомбардери са пројектилима GBU-57.
Систем противваздушне одбране Хордад 15 у центру одбране објекта у Натанзу представљен је у јуну 2019. године и има домет дејства од 120 километара користећи ракете земља-ваздух Сајад 3. Наводно може да прати скривене циљеве на удаљености до 45 километара, иако би се овај домет потенцијално могао проширити ако би систем био умрежен са другим средствима. Систем је упоређен са руским С-350 по својој улози и могућностима, подржавајући иранске системе противваздушне одбране већег домета Бавар 373, С-300ПМУ-2 и С-200. Очекује се да ће иранска противваздушна одбрана наставити да се јача великом производњом система попут Хордада 15 и Бавара 373, као и набавком руских ловаца Су-35 пре краја године.
Примарни радар Ирбис-Е на Су-35 је много већи од радара било ког другог ловца распоређеног на Блиском истоку, а авион такође интегрише два мања комплементарна радара у Л-опсегу у корену крила, оптимизована за откривање стелт авиона и покретање електронских напада. Ови сензори и веома велика издржљивост Су-35, и резултујућа способност кружења изнад објеката као што је Натанз, чине ловац оптималном платформом за сензоре у ваздуху, али само ако се његови сензори могу умрежити са радарским земаљским система. Набавка Су-35, чије су испоруке планиране пре краја 2025. године, могла би да подстакне Иран да убрза напоре да умрежи своје вишеструке радарске системе, како би максимално искористио своје нове ловачке ресурсе. Остаје неизвесно колико ће Иран набавити Су-35, а непотврђени извештаји указују на планиране поруџбине до 64 авиона који би заменили велики део застарелих Ф-4Д/Е авиона из доба Вијетнамског рата.
militarywatchmagazine.com
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели
Препоручујемо

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)
ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.
23. 05. 2025. у 18:06

ХРВАТ ПОГИНУО НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Био официр француске војске, борио се у Луганску
ТОНИ Херцег, Хрват из Босне и Херцеговине и официр француске војске, погинуо је 6. маја у Луганској области у Украјини.
23. 05. 2025. у 17:00
Коментари (0)