КИЈЕВ ОСТАЈЕ БЕЗ ПВО ЗАШТИТЕ: Колико система Патриот је Украјина добила, а колико их је до сада изгубила? (ВИДЕО)
ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације уништиле су 22. маја, још две лансирне јединице (ПУ) система ПВО/ПРО Патриот помоћу оперативно-тактичког ракетног комплекса Искандер-М.

Фото МО Русије
Уништени су и вишенаменски радар АН/МПQ-65, као и командно возило украјинске војске америчке производње. Ово је сада званично саопштило Министарство одбране Русије, што је отворило питање:
Колико је укупно система Патриот Украјина изгубила током рата?
Од самог почетка сукоба, Украјина је почела да захтева од Запада, посебно САД, да јој испоручи системе Патриот. У септембру 2024. године, председник Володимир Зеленски изјавио је да Украјина има више од четири комплекса Патриот, иако није желео да открије тачан број.
Према извештајима украјинских медија из априла 2025. године, Оружане снаге Украјине имале су већ шест батерија Патриот. Међутим у реалности, тај број је вероватно већи: три батерије испоручене су из САД током мандата Џоа Бајдена, још три батерије обећала је Немачка – и највероватније испунила то обећање с обзиром на то да после није било медијских “хистерија”.
Холаднија је послала још једну готово комплетну батерију (три лансирне јединице и пратећу опрему), док је Румунија донирала једну лансирну јединицу.
Све у свему, према проценама стручњака укупни број система Патриот на територији Украјине могао је да достигне до 7 батерија. Свака батерија садржи између 4 и 8 лансирних јединица, што значи да је Украјина могла да добије максимално 56 ПУ.

Фото: Телеграм принтскрин/Спутњик Србиjа
Према званичним подацима руског Министарства одбране, до сада је уништено око 40 лансирних јединица Патриот и 10 радарских станица. Прво прецизно уништење догодило се 16. маја 2023. у Кијеву, када је погођена читава батерија – уништено је 5 ПУ и 1 радар.
Тачно годину дана касније, погођен је још један дивизион, и тада је уништено најмање 4 ПУ.
Ако су ти извештаји тачни – а јесу званични – Оружане снаге Русије су током две године елиминисале чак 5 пуних батерија Патриот, што представља велики ударац за украјинску противваздушну одбрану.
Важно је напоменути да свака батерија Патриот кошта око 1,2 милијарде долара, а да је за њено одржавање и управљање потребно чак 90 специјално обучених војника. Дакле, укупна штета нанесена украјинској страни и њеним западним партнерима је огромна.
Ако се овај тренд настави, Оружане снаге Украјине могле би ускоро остати без иједног система Патриот, што би додатно оптеретило европске савезнике (који имају своје системе), док је Вашингтон тренутно није претерано вољан да пошаље додатне батерије.
У том случају, Кијев ће бити приморан да доноси тешке одлуке о приоритетима – шта штитити савременим ПВО системима, а шта оставити само под заштитом артиљерије и лаких средстава, која су знатно мање ефикасна против савремених ракетних претњи.

Фото: Профимедиа/Илустрација
Подсетимо, Сједињене Америчке Државе су недавно званично одобриле пренос амерички произведеног наоружања у Украјину, упркос томе што је то оружје припадало другој земљи – конкретно Немачкој. Америчка администрација је одобрила испоруку 125 ракета дугог домета и стотина противваздушних пројектила за систем Патриот, пре само недељу дана, а који се налазио у Немачкој.
Украјина ће у наредним месецима такође примити и додатни систем противваздушне одбране Патриот, који је претходно био распоређен у Израелу. Истовремено, у току су преговори између западних савезника о могућности слања додатног система – или из Немачке или из Грчке. Патриот системи се сматрају стратешки кључним за одбрану од све чешћих руских напада ракетама и дроновима.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели
Препоручујемо

АМЕРИЧКИ МЕДИЈИ: Украјина ће добити још два система противваздушне одбране „Патриот“
04. 05. 2025. у 17:34

ХРВАТ, СЛОВЕНАЦ И ИТАЛИЈАН ТУКЛИ СРПСКЕ ПОЛИЦАЈЦЕ: Ево ко су страни држављани ухапшени у насилним блокадерским протестима
МИНИСТАР унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да је током синоћњих протеста повређено 75 полицајаца, а приведено 114 лица од којих 3 страна држављанина.
15. 08. 2025. у 12:21

ТРАМП У ОГРОМНОМ ПРОБЛЕМУ: Велики пех пред састанак са Путином на Аљасци
ПРЕДСТОЈЕЋИ састанак између председника САД Доналда Трампа и руског председника Владимира Путина у петак на Аљасци долази у време када у америчкој администрацији готово да нема искусних стручњака за Русију, пише Фајненшел тајмс.
13. 08. 2025. у 11:24

СРБИН ЧУВАО КЛИНТОНА: Бивши председник остао затечен - после свађе сазнао Ајкулино порекло: "Осећао сам да ми не може ништа" (ФОТО)
ЧОВЕК који је чувао Мадону, принца Харија, Бијонсе и Наоми Кембел потиче из старе београдске породице.
14. 08. 2025. у 07:43
Коментари (1)