КИНЕСКИ Ј-35 ЛЕТИ У КАИРО? Египатски шеф ваздухопловства сигнализира промену интересовања ка стелт ловцима (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

26. 05. 2025. у 19:53

ТОКОМ недавних заједничких ваздушних вежби у Египту, високи званичник египатског ваздухопловства наводно је изразио велико интересовање за напредни кинески стелт ловац Ј-35, сигнализирајући потенцијалну промену у стратегији војних набавки Каира.

КИНЕСКИ Ј-35 ЛЕТИ У КАИРО? Египатски шеф ваздухопловства сигнализира промену интересовања ка стелт ловцима (ВИДЕО)

Фото принтскрин Јутјуб/Ђиља Плутон

Према извештају мароканског медија Defense Arabik, генерал-потпуковник Махмуд Фуад Абдел Гавад, командант египатског ваздухопловства, истакао је Ј-35 током маневара „Орлови цивилизације 2025“, билатералне вежбе са Кином одржане у ваздухопловној бази Вади Абу Риш.

Генералове изјаве, које су укључивале и изражену жељу да посети Кину како би прегледао авион, покренуле су дискусије о амбицијама Египта да модернизује своје ваздухопловство и диверзификује своја одбрамбена партнерства.

Иако извештај остаје непотврђен од стране званичних египатских или кинеских извора, он наглашава растуће војне везе између Каира и Пекинга у време променљивих геополитичких снага на Блиском истоку.

Вежба „Орлови цивилизације 2025“, која је трајала од средине априла до почетка маја, означила је прве заједничке ваздушне вежбе између египатског ваздухопловства и кинеског ваздухопловства Народноослободилачке армије.

Маневри, одржани у ваздухопловној бази југоисточно од Каира, укључивали су низ напредних авиона, укључујући кинеске вишенаменске ловце J-10C, авионе за рано упозоравање и контролу KJ-500, транспортне авионе Y-20 и авионе-танкере YU-20.
Египат је допринео својим руским авионима МиГ-29М/М2, демонстрирајући мешавину способности ваздушне борбе. Вежба се фокусирала на заједничке излете, симулирану ваздушну борбу, мисије успостављања ваздушне надмоћи и операције потраге и спасавања на бојном пољу, са циљем побољшања интероперабилности и тактичке координације између две земље.

Кинески државни медији, укључујући CCTV, истакли су вежбе као прекретницу у неговању „прагматичне сарадње и међусобног поверења“ између две ваздухопловне снаге, осећај који су поновиле и египатске оружане снаге у саопштењу у којем се догађај описује као корак ка продубљивању одбрамбених веза.

Пријављено интересовање за Ј-35, ловац пете генерације са стелт системом који је развила кинеска компанија Shenyang Aircraft Corporation, привукло је пажњу због свог потенцијала да преобликује способности египатског ваздухопловства. Често називан FC-31 Gyrfalcon у својој извозној конфигурацији, Ј-35 је дизајниран да се такмичи са напредним платформама попут америчког F-35 Lightning II и руског Су-57.

Авион има двомоторни дизајн, карактеристике стелт система са ниском видљивошћу и активни електронски скениран радарски низ, што му омогућава да прати више циљева са високом прецизношћу. Његов сензорски пакет укључује напредну авионику за мрежно-центрично ратовање, омогућавајући интеграцију са другим средствима попут дронова и система за рано упозоравање.

Ј-35 је опремљен за ношење низа пројектила ваздух-ваздух и ваздух-земља, укључујући кинеску ракету дугог домета PL-15, која се може похвалити дометом до 300 километара. Иако тачне спецификације остају делимично поверљиве, аналитичари процењују да је борбени радијус млазњака приближно 1.200 километара, са максималном брзином од 1,8 маха и плафоном долета од око 15.000 метара.

Фото Википедија CC BY-SA 4.0 WC

За разлику од кинеског Ј-20, који је првенствено резервисан за домаћу употребу, Ј-35 је позициониран као платформа погодна за извоз, што га чини кандидатом за нације које траже исплативу стелт технологију.

Египатско ратно ваздухопловство, једно од највећих на Блиском истоку, тренутно управља разноврсном флотом која одражава његову историју балансирања вишеструких добављача одбрамбене опреме. Окосницу његовог ловачког инвентара чини око 220 америчких Ф-16, стечених кроз деценије војне помоћи након мировног споразума са Израелом из 1979. године.

Ови млазњаци, првенствено варијанте Блок 40 и 52, опремљени су за вишенаменске мисије, али им недостаје напредни радар и ракете дугог домета које се налазе на новијим платформама. Каиро је 2015. године проширио свој арсенал са 24 француска ловца Дасо Рафал, цењених због своје свестраности и напредне електронике, и 46 руских авиона МиГ-29М/М2, који нуде робусне могућности борбе ваздух-ваздух.
Египат такође користи кинеске школске авионе К-8 Каракорум и недавно је набавио кинески ракетни систем земља-ваздух HQ-9B, што указује на све веће задовољство у вези са одбрамбеним производима Пекинга.

Међутим, египатско ратно ваздухопловство се суочава са изазовима у одржавању своје застареле флоте Ф-16, са ограничењима за надоградњу и напредно наоружање које су наметнуле САД како би се сачувала квалитативна војна предност Израела у региону.

Извештаји о интересовању за Ј-35 долазе у контексту напора Египта да модернизује своје ратно ваздухопловство усред регионалних неизвесности. Сукоби у суседној Либији, тензије у Црвеном мору и текући рат у Гази истакли су потребу за напредним ваздушним способностима.

Стратешки планери у Каиру дуго су настојали да смање зависност од западних добављача, посебно након што је америчка војна помоћ привремено замрзнута 2013. године након свргавања председника Мохамеда Морсија.

Предложени уговор од 2 милијарде долара за руске ловце Су-35 из 2018. године пропао је под претњама америчких санкција, што је приморало Египат да истражи алтернативе.
Кина, са својом политиком немешања и конкурентних цена, појавила се као атрактиван партнер. Ј-35, са процењеном ценом од око 70-80 милиона долара по јединици, нуди стелт платформу по цени која је знатно нижа од цене Ф-35 од 109 милиона долара, што га чини одрживом опцијом за египатску одбрамбену стратегију која води рачуна о буџету.
Вежба „Орлови цивилизације 2025“ пружила је Египту могућност да из прве руке процени кинеску технологију. Кинески државни медији су известили да је египатски пилот летео у Ј-10Ц током вежби, потез који су аналитичари протумачили као демонстрацију поверења Кине у своје авионе и маркетиншку прилику за будућу продају.

Ј-10Ц, ловац генерације 4,5, има дизајн делта крила са канардима, AESA радар и компатибилност са напредном муницијом попут ракете PL-15. Његове перформансе у вежби, заједно са египатским МиГ-29, понудиле су увид у то како би се кинески системи могли интегрисати са постојећом флотом Каира.

Међутим, Ј-35 представља корак напред, са својим стелт способностима које потенцијално омогућавају Египту да се супротстави напредним претњама, укључујући израелске млазњаке Ф-35И Адир, који доминирају регионалним ваздушним простором. Генералова жеља да прегледа Ј-35 у Кини, како тврди Defense Arabik, сугерише дубље интересовање за истраживање ове платформе следеће генерације, иако није стигла званична потврда из Каира или Пекинга.

Египатско флертовање са кинеском технологијом није ново. Током протекле деценије, Каиро је набавио кинеске дронове Wing Loong и ракете Blue Arrow-7, а 2017. године је наводно купио систем противваздушне одбране HQ-9B, упоредив са руским С-300.

Ове аквизиције одражавају ширу стратегију диверзификације добављача и смањења зависности од САД, које Египту пружају 1,3 милијарде долара годишње војне помоћи. Проглашење „Године египатско-кинеског партнерства“ из 2024. године довело је до повећаног економског и дипломатског ангажовања, укључујући уговоре вредне милијарду долара које је потписала египатска делегација у Пекингу.

Поморске вежбе између две земље и програми обуке за египатске официре на кинеским војним академијама додатно илуструју продубљивање односа. Ваздухопловне вежбе, које је кинеско Министарство националне одбране описало као прекретницу, истичу растућу способност Пекинга да пројектује моћ 6.000 километара од својих граница, при чему транспортни авиони Y-20 показују логистичку способност упоредиву са америчким C-17 Globemaster III.

Извештаји о интересовању за J-35 изазвали су зачуђење међу регионалним посматрачима, посебно у Израелу и САД. Израел, који поседује 50 авиона F-35I са плановима за још 25, одржава ваздушну надмоћ на Блиском истоку, делимично због америчких ограничења у приступу Египта напредном наоружању.

Потенцијална набавка J-35 могла би да смањи ову разлику, иако изазови интеграције остају значајни. Египатским ратно ваздухопловним снагама, обученим на западним и руским системима, била би потребна опсежна преобука и логистичка подршка за управљање кинеском стелт платформом.

Неиспитани статус Ј-35 у борбеним условима, како је приметио поморски аналитичар Ерик Вертхајм (Eric Wertheim) у извештају Newsweek-а, додаје неизвесност његовој поузданости у поређењу са доказаним платформама попут Ф-35 или Рафала. Штавише, ослањање Каира на америчку војну помоћ компликује сваки потез ка кинеским системима, јер би Вашингтон могао да одговори смањењем подршке или увођењем санкција, као што се видело са прекинутим споразумом о Су-35.

Поређења са другим ловцима пете генерације истичу потенцијал и ограничења Ј-35. Амерички Ф-35, са преко 1.000 јединица испоручених широм света, интегрише могућности стелт технологије, фузије сензора и мрежно-центричног ратовања, што га чини референтним за модерну ваздушну борбу.

Руски Су-57, иако способан за стелт технологију, имао је ограничену производњу и распоређивање, са мање од 20 јединица у оперативном стању. Кинески Ј-20, већи стелт ловац, није доступан за извоз, остављајући Ј-35 као примарну понуду Пекинга за међународна тржишта. За разлику од Ф-35, који има користи од богатог борбеног искуства и НАТО интероперабилности, Ј-35 остаје недоказан ван кинеске службе.

Међутим, његова нижа цена и недостатак политичких обавеза чине га привлачним за земље попут Египта, које се суочавају са ограничењима западних добављача. Пакистан, блиски кинески савезник, наводно ће добити Ј-35 до 2026. године, нудећи потенцијални модел за процес набавке Египта.

Геополитичке импликације пријављеног интересовања Египта протежу се даље од самог авиона. Растуће присуство Кине на Блиском истоку, кроз продају оружја и иницијативе попут „Појаса и пута“, доводи у питање традиционалну доминацију САД и Русије.
Пекинг је испоручио дронове Саудијској Арабији и УАЕ, а његово посредовање у споразуму између Саудијске Арабије и Ирана из 2023. године наглашава његове дипломатске амбиције. За Египат, савезништво са Кином нуди стратешку флексибилност, посебно јер тензије са САД и даље постоје око питања попут Газе и људских права.

У једној колумни у часопису „Дејли њуз Египат“, који одражава осећања вероватно усклађена са владом Каира, ваздушне вежбе су представљене као декларација о суверенитету, тврдећи да Египат више неће прихватити да буде „савезник другог реда“ кога диктирају приоритети Вашингтона. Ово осећање сугерише да Каиро користи свој ангажман са Кином како би извршио притисак на САД за боље услове, као што је приступ авионима Ф-35 или напредна надоградња авиона Ф-16.

Скептицизам окружује извештај организације „Дифенс Арабик“, јер ниједна званична изјава из Египта или Кине није потврдила генералове изјаве. Недостатак потврде поставља питања о томе да ли интересовање одражава лични став или званичну промену политике.

Аналитичари сугеришу да Каиро можда користи Ј-35 као преговарачки адут како би обезбедио уступке од САД, тактика која је коришћена у прошлим преговорима. На пример, 2022. године, САД су понудиле Египту Ф-15 након што је споразум о Су-35 пропао, делимично због израелске подршке побољшању односа између Каира и Вашингтона.
Привлачност Ј-35, иако значајна, мора се проценити у односу на економска ограничења Египта, са буџетом за одбрану оптерећеним домаћим приоритетима и пријављеним БДП-ом од 395 милијарди долара у 2024. години. Интеграција нове платформе попут Ј-35 захтевала би значајна улагања у инфраструктуру, обуку и одржавање, што би потенцијално оптеретило ресурсе Египта.

Сама вежба „Орлови цивилизације 2025“ била је спектакл војне сарадње, са кинеским авионима који су летели изнад пирамида у Гизи у симболичном приказу. Сателитски снимци од 17. априла, које је објавио The Asia Live, потврдили су присуство више Y-20 и једног KJ-500 у Вади Абу Ришу, истичући логистичке могућности Кине.
Вежбе, које су укључивале допуњавање горивом у ваздуху и сузбијање противваздушне одбране, омогућиле су Египту да процени кинеске системе у реалним сценаријима. Учешће KJ-500, који је дебитовао на међународној сцени, нагласило је намеру Кине да покаже свој технолошки напредак.

За Египат, вежба је понудила увид у кинеску тактику и опрему, што би потенцијално могло да информише будуће одлуке о набавци. Међутим, извештаји о томе да Египат преговара о јужнокорејским авионима ФА-50, како је напоменуо EurAsian Times, сугеришу да Каиро истражује више опција за модернизацију своје флоте, што компликује наратив око J-35.
Историјски гледано, египатско ратно ваздухопловство је прошло сложен пут модернизације. У ери Хладног рата, у великој мери се ослањало на совјетске МиГ-15 и МиГ-21, што одражава савез Каира са Москвом. Прелазак на америчке добављаче након мировног споразума из 1979. године трансформисао је Египат у главног примаоца америчке помоћи, а Ф-16 су постали камен темељац његове ваздушне моћи.

Набавка француских Рафала и руских МиГ-29 2015. године означила је повратак диверзификацији, вођен фрустрацијама због америчких ограничења. Пријављено интересовање за J-35 уклапа се у овај образац, јер Египат настоји да уравнотежи своје ослањање на више партнера док се бави регионалним претњама. Побуна на Синају, либијска нестабилност и поморска безбедност у Црвеном мору захтевају свестрано ратно ваздухопловство способно за брз одговор и одрживе операције.

Потенцијална набавка Ј-35 носила би значајне ризике и награде. С једне стране, могла би побољшати способност Египта да спроводи ангажмане ван визуелног домета и да се супротстави претњама стелт технологије, изједначавајући услове са регионалним силама попут Израела.

С друге стране, интеграција кинеске платформе могла би да затегне односе са САД, које су упозориле на употребу америчких система од стране Египта у заједничким вежбама са Кином, како је истакла Фондација за одбрану демократија. Логистички изазови одржавања мешовите флоте – која већ укључује америчке, француске, руске и кинеске системе – могли би додатно да закомпликују операције.

Искуство Египта са кинеским тренажерима и дроновима К-8 пружа извесну основу, али стелт ловац попут Ј-35 захтевао би нови ниво техничке стручности и инфраструктуре за подршку.

Регионалне реакције на пријављено интересовање варирају. Израел, иако одржава мировни споразум са Египтом, изразио је забринутост због војног гомилања Каира, посебно на Синајском полуострву, како је известио Канал 12 вести.

Стелт могућности и ракете дугог домета Ј-35 би теоретски могле да изазову израелску ваздушну доминацију, иако аналитичари попут бригадног генерала Јакоба Нагела, говорећи за JNS, упозоравају на претеривање, истичући трајни значај мировног споразума.
САД, фокусиране на супротстављање глобалном утицају Кине, могу посматрати ангажман Египта са Пекингом као сигнал за поновну процену пакета помоћи од 1,3 милијарде долара. Русија, која је изгубила уговор о Су-35 због притиска САД, може посматрати кинески упад као даље смањење свог регионалног утицаја.

У међувремену, кинески државни медији, укључујући Глобал Тајмс, представили су вежбу као демонстрацију свог војног домета, а коментатор Ванг Јунфеј је приметио да би изложеност Египта кинеским авионима могла да отвори пут будућој сарадњи.

Шири контекст кинеске стратегије за Блиски исток додаје тежину извештају Defense Arabik. Извоз оружја Пекинга, укључујући ловце Ј-10CE у Пакистан и дронове у Судан, показује његову амбицију да освоји тржишта којима традиционално доминирају САД и Русија.
Ј-35, ако буде извезен у Египат, означио би значајну прекретницу, позиционирајући Кину као добављача најсавременије технологије кључном америчком савезнику. Међутим, наводно интересовање Каира за јужнокорејске авионе ФА-50, са преговорима о 100 јединица и локалном производњом, сугерише да Египат осигурава своје опкладе.
ФА-50, чија је цена око 30 милиона долара по јединици, нуди лакшу, јефтинију алтернативу Ј-35, са доказаном поузданошћу и компатибилношћу са западним системима, што доказује брза аквизиција Пољске 2022. године.

Одсуство званичне потврде из Египта или Кине оставља интересовање за Ј-35 спекулативним, као и ослањање на један извор попут Дефенс Арабика. Наводна жеља генерала за приватном посетом Кини могла би указивати на личну радозналост, а не на чврсту посвећеност, посебно имајући у виду историју Египта да користи такве сигнале за преговарање о бољим условима са западним добављачима.

Економска исплативост набавке стелт ловца, у комбинацији са политичким ризицима отуђивања САД, покреће сумње у намере Каира. Ипак, вежба „Орлови цивилизације 2025“, са својим значајним приказом кинеске технологије, наглашава променљиву динамику на Блиском истоку, где су нације попут Египта све спремније да истраже не-западне опције.
У наредним месецима, одбрамбени избори Египта ће вероватно зависити од деликатне равнотеже трошкова, капацитета и геополитике. Ј-35, са својим обећањем прикривености и напредног наоружања, представља амбициозан скок, али његова непроверена природа и сложеност интеграције представљају значајне препреке.

Ангажовање Каира са Кином, иако смело, можда је прорачунати потез за потврђивање стратешке аутономије, а не дефинитивно удаљавање од САД. Како регионалне тензије и даље постоје и глобалне силе се боре за утицај, следећи кораци Египта биће пажљиво праћени.

Хоће ли Каиро тежити Ј-35 да оспори статус кво, или ће искористити овај интерес да обезбеди боље услове од својих традиционалних савезника? Одговор остаје неизвестан, али небо изнад Вади Абу Риша већ је сигнализирало ново поглавље у блискоисточној ваздушној моћи.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЗНЕМИРУЈУЋЕ Камера забележила хорор у Будви: Девојка (19) одвезала појас и пала са више од 50 метара висине

УЗНЕМИРУЈУЋЕ Камера забележила хорор у Будви: Девојка (19) одвезала појас и пала са више од 50 метара висине

ДРЖАВЉАНКА Србије (19) погинула је данас током парасејлинга, активности која омогућава учесницима да лете изнад воде док их вуче глисер, када је одвезала сигурносни појас који је причвршћен за падобран.

28. 05. 2025. у 14:59

УКРАЈИНА ИЗВЕЛА ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ НАПАДА НА РУСИЈУ: Аеродроми у Москви затворени, уништена важна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА ИЗВЕЛА ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ НАПАДА НА РУСИЈУ: Аеродроми у Москви затворени, уништена важна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА је током ноћи извела један од највећих напада дроновима од почетка рата, гађајући више циљева на територији Русије. Због напада су московски аеродроми били приморани да привремено обуставе рад, што је изазвало хаос у ваздушном саобраћају.

28. 05. 2025. у 09:45

Коментари (0)

ЗА БЕЗБРИЖНУ ДЕЧЈУ ИГРУ: Донација Фондације Моззарт стигла Сигурној кући у Врању