БУГАРИ УСТАЛИ ПРОТИВ ЕВРА: Хиљаде људи на митингу у Софији
ХИЉАДЕ људи окупило се данас у Софији и другим већим градовима у Бугарској на протестима против планова владе за увођење евра, захтевајући референдум о том питању.
Foto: Profimedia
Демонстранти, предвођени грађанским групама и националистичким странкама, певали су патриотске песме и узвикивали слогане попут ''Слобода за бугарски лев“ и ''Будућност припада сувереним државама“.
Овај протест одржан је четири дана пре него што се очекује да ће та земља добити зелено светло од Брисела за улазак у еврозону, преноси АП.
Демонстранти у Софији носили су заставе проруске странке Взраждање и огроман транспарент на којем је писало ''Битка за бугарски лев је последња битка за Бугарску“.
На протесту није дошло до инцидената, а појачано присуство полиције одржавало мир на улицама.
Бугарска се придружила Европској унији 2007. године, али је и даље једна од сиромашнијих чланова блока, а кампање дезинформација из те земље, али и иностранства повећале су страхове од економских промена које би могле додатно да погоршају економску ситуацију.
Председник Бугарске Румен Радев је противник усвајања евра, а раније овог месеца је предложио референдум о валути, наводећи забринутост јавности због инфлације и куповне моћи.
Предлог је одбила проевропска већина у парламенту, која је оптужила Радева да делује у корист Москве покушајем у последњем тренутку да саботира усвајање евра.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО:
Препоручујемо
САМО ХОЋЕМО ДА ТРЕНИРАМО: Протест у Леоосавицу због затварања Спортске хале (ФОТО)
28. 05. 2025. у 11:00
МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА: Изненађени смо коментарима Захарове на рачун Србије и председника Вучића
ДРЖАВНА секретарка у Министарству спољних послова (МСП) Републике Србије Невена Јовановић огласила се на друштвеној мрежи "X" поводом коментара портпарола Министарства спољних послова Русије Марије Захарове на рачун Србије и председника Републике Александра Вучића, истакавши да они као МСП изражавају изненађење поводом истих.
07. 11. 2025. у 14:04
САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.
29. 10. 2025. у 16:17
Хрват чистио бунар - због оног што је пронашао, моментално ЗВАО ПОЛИЦИЈУ
ПОЛИЦИЈСКА управа Пожешко-славонске жупаније у Хрватској имала је двоструку интервенцију у суботу, након што су грађани у два наврата пронашли већу количину експлозивних средстава.
09. 11. 2025. у 13:28
Коментари (0)