РУСИЈА ЛАНСИРА ДРОНОВЕ СА КОСМИЧКЕ СТАНИЦЕ: Москва патентирала јединствену технологију
РУСИЈА je патентирала јединствену технологију лансирања дронова са космичке станице и она ће бити реализована на новој Руској орбиталној станици, саопштио је први потпредседник Владе РФ Денис Мантуров.

Фото: Принтскрин ЈуТјуб
-До 2030. године треба модул по модул обезбедити прелазак на сопствену орбиталну станицу. Она ће бити прва у свету платформа-дрон, опремљена роботима за сопствено одржавање. То је патентирано решење Руске Федерације, поручио је Мантуров на седници Савета за стратешки развој и националне пројекте.
Такође је рекао да Русија, у оквиру развоја космичке инфраструктуре, планира значајно повећање сателитске констелације која ће обезбедити стабилне канале комуникације на целој територији земље, укључујући и тешко доступну арктичку зону.
-Настављамо да повећавамо број комуникационих сателита у ниској, геостационарној и високо-елиптичној орбити. Очекујемо да тиме до 2030. године покријемо читаву територију Русије стабилним комуникационим каналима, рекао је Мантуров.
Он је нагласио да ће за реализацију ових амбициозних циљева бити неопходно активно укључење приватног сектора у производњу космичких апарата.
Посебна пажња, како је најавио,биће посвећена даљем развоју националног навигационог система ГЛОНАСС, који је кључна компонента дигиталне независности и технолошке безбедности.
-Морамо, пре свега, одржавати радну сателитску констелацију од 24 апарата. Поред тога, циљ нам је да постигнемо троструко повећање прецизности позиционирања, што је од суштинског значаја за развој тржишта беспилотних система и за отпорност навигације на ометање, поручио је Мантуров.
Русија улаже у ракетне системе – циљ је задржати лидерску позицију у космосу
Један од кључних фактора глобалне конкурентности у космосу јесте смањење трошкова лансирања терета у орбиту. У том контексту, Русија ће наставити развој ракета са враћајућим модулима и моторима за вишекратну употребу, а циљ је јасан – остати међу прве три светске космичке силе по броју успешних лансирања.
-Још један базни фактор наше конкурентности у космосу везан је за смањење трошкова изношења терета у орбиту. Национални пројекат предвиђа даљи развој ракета-носача. Постављамо себи задатак да останемо у прве три државе света по броју лансирања. То ћемо постићи применом мотора за вишекратну употребу и враћајућих модула, али и развојем космодромске инфраструктуре, пре свега на космодрому “Восточни“, закључио је Мантуров.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)